Beiträge von chtyldz

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Son 3-4 gündür barajlardaki artış trendinin küçüklüğüne bakarak esasen herhangi bir yere öyle pek de bir şey yağmadığını anlayabilirsiniz.

(-Kar yağan yerlerdeki karlar eriyecek daha asıl o zaman gör sen- diyecek arkadaşlar için şunu da söylemiş olayım; bahsettiğiniz şey gerçekleştiğinde % birkaç olarak bir yansıması olacaktır en fazla. O da en fazla. Günlerce geldi geliyor şöyle geldi şöyle geliyor diye insanlara umut ve hayal pompalayan arkadaşların bugün itibariyle de gelecek günler için aynı tavır içinde olduklarını görüyorum, hoş değil.)

Şu mesajı 9 Şubat'ta paylaşmıştım ve bazı arkadaşlar benimle epey dalga geçmişti. Sistemin başladığı gün olan 6 Şubat tarihinde genel baraj doluluk oranı %30,02. O günden bugüne tam 10 gün geçti ve barajların genel doluluk oranı %33,59. Hadi beş-altı gün sonra şu yerlerde hala kar var diye fotoğrafı atılan karların da erimesiyle 35-36 bandına gelsin. Alıntıladığım mesajda da belirttiğim gibi esasen çok fazla bir şey yağmadı. O mesajım belki yanlış anlaşıldı ancak gerçekten yağan şeyin miktarı ve kalitesi çok çok kötüydü. Bu da bahsettiğim baraj mevzusunda kendini açıkça gösterdi. Uzun lafın kısası; vaziyet kötü.

Son 3-4 gündür barajlardaki artış trendinin küçüklüğüne bakarak esasen herhangi bir yere öyle pek de bir şey yağmadığını anlayabilirsiniz.

(-Kar yağan yerlerdeki karlar eriyecek daha asıl o zaman gör sen- diyecek arkadaşlar için şunu da söylemiş olayım; bahsettiğiniz şey gerçekleştiğinde % birkaç olarak bir yansıması olacaktır en fazla. O da en fazla. Günlerce geldi geliyor şöyle geldi şöyle geliyor diye insanlara umut ve hayal pompalayan arkadaşların bugün itibariyle de gelecek günler için aynı tavır içinde olduklarını görüyorum, hoş değil.)

Avrupa Yakası olarak kar gördük, örtü de aldık şeklinde yorumlar görüyorum. Bahsettiğiniz Avrupa Yakası neresi bilmiyorum ama merkez A.Y. olarak kar falan gördük denemez bence. Birkaç günün birkaç saati havada kar vardı doğru, Yerde örtü var diye bahsettiğiniz şey ise 2 cm'i ya bulan ya bulmayan bir beyaz tabaka. A.Y. merkezleri adına Eyüp(yüksekleri hariç), Kağıthane, Seyrantepe, sahil ilçelerin neredeyse tamamı için sistem oldukça ve beklenmedik düzeyde zayıf/kötü geçti. Burada değerlendirme yapan birçok arkadaşın da değerlendirmeleri ve tahminleri gerçeğe dönüşmedi. Bu kışın devamında farklı bir sistem gelir mi bilemiyorum açıkçası ama bu sistem abartıldığı ve konuşulduğu kadar bir etki oluşturmadı.

Bazı arkadaşlarımızın da belirttiği gibi; yazılan mesajlarındaki sevinç nidalarına, mesajların altına bırakılan ifadelere/tepkilere hassasiyet gösterilmesini rica ederim. Milletimizin başı sağolsun.

Ümraniye gibi yerler bile örtü görmesi zor bu sıcaklıklarla aydos tepesi ve 250 metre üstü köyler hariç örtü potasının dışında İstanbul ama merkezde ilk kar yağışı görülecek gibi daha merkezde kar yağışı kaydı yapılmadığını hatırlatalım bu kışta

''İstanbul merkezde kar yağışı kaydı yapılmadı bu kış'' cümlesinde bahsedilen İstanbul/Merkez'den kasıt nereler acaba?

Herkese selamlar. Aranızda Eyüp/Yeşilpınar ya da yakınında yaşayan var mı? Bir de bu beklenen sistemlerle alakalı olarak 100 rakım civarında olan Eyüp/Yeşilpınar ve etrafı avantajlı mı dezavantajlı mı yorum yapabilen olursa sevinirim.

Yıllardır -üye olarak olmasa da- bu forumu takip ederim. Mevsimin kötü geçmesinden olsa gerek forumun ilk kez bu kadar konu dışı(instagram tarzı) bir yere evrildiğine şahit oluyorum. Bazı arkadaşların da son günlerde dile getirdiği gibi bilimsel birkaç modele, görüntüye, değerlendirmeye ulaşmak için sayfaların içerisinde gereğini çoktan geçmiş ''goygoy'' ve hiçbir konuyla esasen alakası olmayan fotoğraflar arasında debelenip duruyorum.