Beiträge von Extremofil

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Sunu artik kabul edelim ki sogugumuz cok ama cok kıt....Adam gibi bir soguk soyle tam yunanistan turkiye arasina yani direk ege denizi yonunde guneyli inse mesela izmire -10,-12 degecek tarzda...Iste o zaman egede abnin alasi olurdu.Sogugumuz ne ki yagisimiz ne olsun

Bu sistemle ilgili hepimizin anlayamadigi bisey var azor azicik doguya kaysa fazla mi dogulu diyoruz fazla batida kalsa fazla mi batili falan diyoruz.Isin dogrusu bu sistem ne fazla dogulu ne batili.Gercek olan tek sey bu sistemin fazla kuzeyli oldugu ve soğuklarinin kiytirik olusu ve israrla guneye inmek istemeyisi.Bundan 4-5 gun once sistem trakya ve marmaraya inebilecek guneyli yonluyken yavas yavas sogukluarin ukraynadan itibaren avrupaya dogru dagilma senaryolarini gormeye basladik ana modellerde..Avrupadan ve amerikadan kurtulus yok gibi bu sene pek.

Ben ne gfsden ne ecm den bise anlamadim ve guzel bise de gormedim bunlarda.Su ana kadar havada zor kar gosterdiler kisa sureligine bu gece gfs ye son kez şans vericem ondan sonra takip etmeyi birakicam.Basindan beri malum surecte bir yamukluk sezip duruyordum.Yamukluk malesef hic gitmedi.Hayirlisi ne diyelim.

paralel 2004 e benzedi diyenler kafadan attı mı yoksa gercekten benzedimi onu anlayamadim.Ikinci olarak yorumlarda iyi yorumlar kotu yorumlar hepsi birbirine girdi karmakarisik bir tablo olustu onu da anlamadim.Ikimcisi birisi diyagramlar oglene gore kotu digeri italyaya gidisi gefs desteklemiyor diyor bir digeri ise diyagram ates ediyor diyor.Ve son olarak da aksam guncelinde ilk sistem yalan oldugu yetmezmis gibi ikinci atak da yalan oldu istanbulu sonda da ne verdigi belli degil.Allahaskina bu bi kabus mu biri bana soylesin eger oyleyse bu aksam ecm durumu duzeltsin lutfen

Gfs başliginda yorumlar iyice laçkalaşti.Güncelleme cok kotu cikinca yapilan yorunlar da harbiden saçmalaştı.Allah sabır versin umarım istanbul olarak tüm bu süreçte gelecek yagislarin hepsi yagmur olarak heba olmaz.

Çantanın kar yüzdesinin az olması sistemin Kırım üzerinden gelme ihtimalinin yüksek olmasından dolayı zira bu sistem yükse ihtimal Kırımdan geleceği için oraya daha az kar yağacak Anadolu yakasından itibaren doğuya doğru kar miktarı artacak olay budur. Yoksa kuru soğuk olacak orası ayrı konu. Yağış ihtimali az olacak sadece.

Ben size katilmiyorum pek catalca neredeyse tum sistemlerde ister balkan olsun ister kirim olsun birsekilde dekiyle filan istanbulda galip olmustur.Ayrica gecmis yillarda da cok gorduk sistemin kirim balkan arasinda mekik dokudugunu.Kırım sistemleri genelde trakyada vize ile marmara ereglisi cizgisinin batisinda kalan hatti bos gecerken tezat bisekilde hemen dogusunda kalan alan gani gani gecmistir.Gecmis yillarda bu hep bole oldu.

Şuan bazi kişiler sistemi kirim sistemi gibi adlandirmaya falan basladi kar haritalarina falan bakarak da bunu destekliyorlar.Ama ben gecmis yillarda da cokca sahit oldum ki suanki kar haritalari hic ama hicbisey ifade etmiyor.Ayrica sistem gelene kadar daha cok ama cok taklalar atar.Hic hesapta tutmadigimiz olumlu olumsuz bir suru sey olabilir.Nacizane sistemin acilisinin balkanlar yollu olmasini da tercih ederim cunku trakya kirim sisteminden hicbise alamaz.Diger turlu de dogukaradeniz bise alamaz demeyin bosuna.Cunku ben dogu karadenizin ne yapip ne edip her yil en az 20 cm yi devirdigini cok iyi biliyorum.balkan ve karayel gibisi yoktur.

Icimdeki ses gece modelinin kotu cikacagini soylemisti ki kotu hali bile istanbula ortalama bi yere 10 cm kar yagdirir.Sabah modeli de inadina cok guzel cikacak demisti 50-60 cm kar kadar olur seklinde hissim bu minvaldeydi.Hadi bakalim olacak mi iyi geceler

bekledigimiz bu sistemle ilgili hala bir korku kafama yatmayan kafamda oturmayan biseler var.384 saate kadar model ne yapsa da hep begenilmicek bir yan oluyor muhakkak.Hah 20 cm kar istanbula netlesti diyene kadar heralde rahat edemicem

Tarihte ki bu tekrarlama huyundan dolayı acaba ötelene ötelene 22 ocak a mi ötelencek acaba.Hani gine 2004 etkisinde gelcekse neyse de diger turlu bezdik artık.Keske bir gunde 30 derecelik dusus ve agır kar bizde gerceklesse o kadar asiri isinmadan sonra boyle biseyi hakediyoruz bence.