Beiträge von Bobom

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Hala modeller çözmesi bu 20 sinde sistemi değişim gostercek bence çünkü bukadar sıcak bir günden sonra ardı büyük bir soğuma gelemsi lazım bir anımı anlatayim daha lise çağında idim 20 yıl önce belki bir ocak ayında idik yine hava bu günkü kadar sıcak 13 14 derece idi ozaman lodos hava idi tam ozamandan beri kar sevdaliyiz ama böyle hava durumu bile çok takip etmediğimiz internet siz bir zaman akşam saatlerinde bahçede oynarken birden yagmur başladı bahar yağmur sanki ılık yağan bir yağmur eve girdik şakir şakır yağmurun sesi ile yemek yerken babam TV de haber izliyordu yağmur sesi kesilmişti bı süre sonra televizyon eski analog uydu yayınları bilen bilir ekran karıncalanma ya başladı bikac dakika sonra tama men gitti babam ne oldu bu anten bir bak dedi dışarı çıktım heryer bembeyaz hiç hayatım görmedim kadar iri yağan bir kar bir saat içinde 15 derece düşen hava sıcaklığı Anten üstü kar kaplamış temizledim içeri girince ne olmuş antene dedi babam kablosu mu çıkmış yok dedim dışarı bak bı kardan kar tutmuş anten dedim hadi ordan bu sıcak havada karmi yağar dedi bakınca dışarı her yer bembeyaz öğün sabah diz boyu kar yağmıştı

Gene bölüm sonu canavarı verdi gfs gece de Afrika sıcakları verir her güncellemede farklı bir veri sunuyor daha cuma günü kadar değişecek gibi bu veriler hala ayın 20 sini çözemedi modeller kararsız bı sürpriz bile yapabilir cuma günü beklemek gerek

Tabi bence daha çok değişecek gibi bu güncelleme göre konuşursak kendi ilim Balıkesir ve ilçeleri şehir merkezleri sıcaklık 4 5 derece görünüyor 300 üstü kar görür gibi Dursunbey vs gibi ilçeleri güzel kar görür yağış alırsa

hava tam bir bahar havası sanki nisan ayındayız öyle bir sıcaklık güneş var anlık genelde bukadar sıcaktan sonra ille kuvvetli bir soğuk kar gelmiştir geçmiş yıllarda böyle olmuştur bakalım kar görecekmiyiz

dededen atadan kalma usüller tahminler daha dogru cıkacak bu gidişle kısın bi lodos olsa falan eskiler bun ardı kardır hava aldanma derler bi hafta içinde kar yağardı :) :)

Bencede 2 gün sonra günlük güneşlik verir eskiden 10 gün önceden sistem çok bozmadan getirdi modelller artık dinyanin atmosferin değişkenliginden mi bilemiyorum son 2 gün kala bile bariz değişiklik oluyor onun için arık boşa umut girmeyin