Beiträge von Sarp_Eren

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Matematiğin iyi ise Pythonda faz uzayı çizmeni tavsiye ederim. Sadece MJO değil AO indeksi içinde faz uzayına ve Avrupa composite haritalarına ihtiyacımız var. Bir ara Mike Ventrice paylaşıyordu sonra 2014'te kesti ama Ariftarif 2015 kışında artık nasıl ulaştıysa faz uzayının datasına erişip paylaşmıştı.

AO.png

Hf'ye çok nadir giriyorum..Mesajınızı yeni gördüm..Aynı şeyden mi bahsediyoruz bunu anlamak için aşşağıya şu grafiği bırakıyorum..

[url=https://hizliresim.com/3gR]qZ0][/url

Yerli "Jarvis" imiz yolda :) %80'ini tamamladım..Bilmeyenler için jarvis Demir adam filminde Tony Stark'ı (Demir adamı yani) asiste eden ve günlük hayatında yardımcı olan yapay zeka..Ben bunun bilim kurgu olmadan ve fiziksel bir robot kullanmadan (Çok pahalı :( ) yapmayı denedim ve sonuç vermeye başladı..Sesli komutlar ile perde kapatma/açma , bilgisayar televizyon açtırma ışık açıp kapatma, klima açıp kapatma oda kapısının kilidini açma(kapatma ve şuan üstünde çalıştığım google translate altyapılı 30 farklı dilden kelime çevirme özelliği üstelik bunların hepsi ses ile .. Yaparken zevk aldığım ve güzel olacağına inandığım bir proje..Şimdilik kendi odama kurabildim..Çeşitli yerlere mikrofon yerleştirerek sesimi kusursuz bir şekilde alıcıya ileteceğim ve 2 tane bluetooth hoparlör ile R.O.O.D.Y (Adının bu olmasına karar verdim :) ) iletişim kurabileceğim..Hala geliştirme aşamasında daha fazla özellik eklemeyi düşünüyorum inanın bana çok zevkli :) Belki ileride çok fazla bilgiye sahip olur ve tecrübelenirsem bunu meteorolojik projelerimizle kombine ederiz süper olur

Python C# html css dillerini kullandım..Farklı kaynaklara ihtiyaç duyduğumda google'dan ve youtube'den destek aldım..Kodları ise Visual Studio'dan yazdım

Madem adımız geçti buradan da duyuralım :)

TEST 1 ---- Yöntemin Tutarlılığı ----

İlk yerli ve milli mjo çıktımız hayırlı olsun 1f642.png:) ..İlk 10 çıktı test çıktısı olacak ve manuel , yani el ile hazırlanacak..İlk testte sayısal yöntemin tutarlılığını test edeceğim..Eğer sayısal yöntem tutarlı olursa bu yöntemle devam edeceğiz..İlk 4 test yöntemi doğrulamakla geçecek..Sonra ki 3 testte Mjo grafiğimizin görselliğini (çizgileri tarihleri vs.) detaylandıracağız..Kalan 3 testte ise hepsini bütünleştirip son kez tutarlılığını deneyerek ana çıktı üretmeye başlayacağım..Sayısal model oluşturma üzerine çalıştırmalar devam ediyor..Pasifik Okyanusunu çözmek gerçekten uğraş verici..Aslında biraz da tecrübe kazanmak için mjo ile başladım..Eğer tutarlılık ve İstikrar gibi unsurları gerçekleştiremeyeceksek bu modelde diğerlerinden farkımız ne olur ki 1f642.png:)..Testler bittikten sonra Udemy gibi sanal sitelerden kurs satın alarak oluşturduğumuz verileri internete atarak otomatik güncelleme (Her gün güncel verileri havuzda toplayarak) işini halledicem..Yani test çıktıları seneye .. Demin bahsettiğim ise 2 3 seneye gerçekleşecek gibi tahminen..

Bismillah dedik başladık hadi hayırlısı 1f642.png

Kurulan endeks 23-29 şubat tarihlerini kapsamakta ve gerçektir..