Posts by Serhat.

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

  Samsun Atakum ve İlkadım sel ve baskın tehlikesini atlattı gibi. Kısa kısa ataklar oluyor. Canik ne durumda bilmiyorum. Bu sefer piyango Ordu'ya vurdu. Selden etkilenen vatandaşlarımızın Allah yardımcısı olsun. Tarımla uğraşan arkadaşlar mutlaka tarım sigortası yaptırmalı.

  Karadeniz'de şehir planlamasının kötü olduğunu kabul ediyorum. Samsun ve Ordu aslında daha planlı olabilir. Dağların oluşumu itibariyle ancak Ordu sonrası Giresun, Trabzon ve Rize'nin pek bir şansı yok. Nüfus yoğunluğu her geçen yıl artıyor. Dere yatakları bir şekilde kapatılıyor. Ve o bölgenin arkadaşları belki alınıp kızacak ama orman arazileri fındıklık ve çaya dönüştürülmüş. Malumunuz çay ve fındığın kökü belli erozyona karşı mukavemetsiz. Bölgemizdeki her vatandaş bu gece ve yarın gün içinde dere yataklarından uzak durmalı. Arabalarını dere yataklarından uzak yerlere park etmeli. Samsun Haziran ayında 2 sel atlattı. Toprak suyu emmiyor artık. En ufak yağış taşkına dönüşüyor. Rabbim hayırlısını versin.

  Samsun çevresindeki kayda değer depremler. En ciddi olanı 1942 Tokat depremi. O zamanlar muhtemelen yapı tarzları betonarme olmadığı için can kaybı 3000 olarak kayda geçmiş. Allah muhafaza bugün olsa daha ciddi sıkıntı yaşanır. Tabi KAF üzerinde yer alan segmentlerin kırılma ortalaması 250 yıl. Yani bizim neslimiz ciddi bir deprem görmeyecek.

  Obruklar yüzünden deprem oluyor demek istemiş. Zaten o bölgede yani Konya ovasında deprem olmasının başlıca sebebi çöküntü depremleri.

  Anladım Kerem onu da ben öyle olmadığını düşünüyorum. Obrukların oluşturduğu sarsıntı kandilli rasathanesinin ölçümüne girer mi bilmiyorum. Aslında biz sadece DAF ve KAF ı biliyoruz. Demek istediğim acaba İç Anadolu bölgesinde de aktif faylar var mı? hasan dağında 2021 kasımında volkanik hareketlenme yaşanmıştı. o bölgede de bilmediğimiz şeyler var gibi. Bugün dört jeolog, cenk yaltırak, şener üşümezsoy, Naci görür ve Celal Şengör Marmara için bambaşka şeyler söylüyor. Hatta medya üzerinden kavga ediyorlar. Çok zor bir konu.

  Bugün Samsun açıklarında da iki küçük deprem oldu. Şimdi de Gürcistan'da oldu. Deprem matematiği en zor, tahmin edilmesi imkansız bir olay. Ancak büyük depremler gelmeden önce mutlaka çevresinde irili ufaklı mutlaka hareketlenme olur. Buna rağmen tam olarak yerini saatini kestiremeyiz. Karadeniz içindeki faylar hala muamma. Marmara bile o kadar riske rağmen hala tartışma konusu. Biri çıkıyor 6,5'dan fazla olmaz diyor. Diğeri 7,5 şiddetinde ve kırılmamış 4 fay var diyor. KAF'da sismik hareket batıda. Yani uzmanlar orta ve doğu bölgesinde uzun süre deprem beklemiyor. Çünkü faydaki enerji batıya taşınmış durumda. Bizim buralardaki en büyük deprem son olarak kırılan KAF'ın Tosya Ladik segmentinde olmuş. Bir daha 200 yıl ciddi bir deprem beklenmiyor bu kısmında. Önemli olan Karadeniz'in içinde yıkıcı deprem üretebilecek fay var mı? Buna dair derinlemesine bir çalışma yapıldı mı? Yani Allah korusun orta ve doğu Karadeniz sahil kesimleri komple doldurma.

  Deprem tüm pskilojimi bozdu büyük depremden sallandı samsun korktum ertesi gün yüz felci oldum bugun 13. gün oldu gece hala panik atak geliyor yerimden zıplıyorum resmen sallanıyorum

  Geçmiş olsun olsun Allah şifa versin. Reklama girmez sanırım. Çok ciddi panik atak hastalığı geçirmiş, uzun yıllar ne olduğunu bilmeden yaşan bir insan olarak Medical Park hastanesi Zekeriye Bahçe isimli doktoru öneririm. Panik atağı destek almadan atlatmak zor. Destek almanı öneririm, tekrar geçmiş olsun.

  Samsun adına merkezde tatmin edici bir kar yağışı olmadı. 100 rakımda bu sefer kurtarmadı. Gece ve sabah 100 rakımda çok ince bir örtü vardı. 200 rakımdan sonrası için tatmin edici bir sistem oldu Samsun'da. Yine de düşen her yağışa muhtacız, kar, yağmur artık Allah ne verirse. Ancak ben bu kışı sahillerde -12 almadan kapamam. Geçen yıl 17-18 martta Samsun geceleri de olsa şov yapmıştı. Ben, bu yıl o tarihe kalmadan daha iyisi ile veda edeceğiz diyorum.