Beiträge von salt

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Gfs ye bakma sen öğlen güncellemesini öyle gösterir akşam bir başka senaryo ile karşımıza çıkar daha 1000 kere senaryo dener gelene kadar bu modeli günü bir lik takip edilmesi daha sağlıklı bence ve fazla kafaya takmayın model 1 gün sonrasını göremiyor 19 sistemini Doğulu veriyordu bak batılı veriyor ecmwf ne derse onu yapıyor modelin 24 saati bile tutarsız 1 haftalık tahmini hayal ürünü ecmwf ne gösteriyorsa bence onun dediğime geliyor gfs bitmiş bir model aksiyonu güzel başka bir işe yaramaz. :)

Tam tersi gfs çok başarılı bir model....ayrıntısı ecmwfden biraz az ama sistemlerin akışını ve yönünü ecmwfden çok daha başarılı bildiği kesin...burdaki sürekli nere yağacak diyerek soru arkadaşlara şaşırıyorum .. modellerde neredeyse noktası virgülüne biliyorlar nereye fazla nere kar ne nere yağmur hepsini biliyorlar...

istasyon ölçümlerinde özellikle kar cm değerlerinin doğru olmasını beklemek mantıksızlık....sonuçta bir insan oturup cetvel elinde kaç cm yağmış diyerek ölçmüyor.. bir sen sensör vardır ve tipiyle yağıyorsa konumuna göre 50 cm yağsa 1 cm de gösterebilir 1 cm yağsa biriktirmeyle 50 cm de gösterebilir... ama rüzgarsız yağıyorsa doğru olması gerekir...tipiyle yağsa bir insan bile doğru ölçüm yapamaz... ki çoğu arkadaş burda tipiyle yağdığında 1 cm yağsa bile biriktirme olan 10 cmyi foto olarak gösteriyor :)

konya da sürekli kar bekleyen arkadaşlar bana kızacak biliyorum ama konyada kar olayı zor (bazı seneler istisnalar olabilir)....hem sıcaklık yönüyle hemde çanak konumu yönüyle yerleşke olarak atalar tarafından boşuna seçilmemiş konya...bazen istisnalar olabilir ama yağışı güneydoğudan gelmediği sürece (ilkbahar yaz yağışları hariç )konyada etkili yağışlar görmek zor.....konyada kar görmek isteyen arkadaşlar yerleşecekleri yerler belli taşkent ,hadim ,bozkır hattı belki batı anadolunun en çok kar alan yeri buralar...