Beiträge von jon.snow

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Bir sistemin efsane olması için bütün şehri etkilemesi gerektiğini düşünüyorum ben. Yerel bazda değil. Mesela geçen seneki tulpar adı konulan sistem, bakırköy için sistem bile değildi. Vasat bişeydi öyle. Ama şehrin farklı yerleri sağlam kar aldı. İlerde dönüp bakıldığında çoğu kimse 2021 kışı diye bişeyden bahsetmez.

Bugüne gelecek olursak özellikle batı kesim sağlam kar aldı. Bakırköy 2017'den sonraki en iyi yağışı yakaladı. Kendi adıma seneler sonra bile aklımda kalacak bir yağış oldu. Ama 2022 kışının ilerde güzel anılması için tüm şehrin yağış alması lazım. Bu arada 2 yaklaşım beni rahatsız etti.Birincisi, burda kar alan bölgelerdeki arkadaşların nispete varan konuşmaları. Hoş değil yani gerek yok cidden. Tam tersi de olabilirdi durumun. İkinci olarak da, kar yağmayan bölgedeki arkadaşların kar miktarını küçümsemesi ve kar alan yerlerin şehir dışında olduğunu söylemesi. Bu da hoş değil. Bakırköy gibi gayet merkezi yerlere de sağlam yağdı. Ayrıca havalimanlarını, otogarları tamamen kitleyen bir kar yağışının küçümsenmesi komik bile değil.

Dediğim gibi umarım kar yağışı bütün şehrin geneline yayılır ve herkes 2022 kışını kar açısından seneler boyunca güzel bir şekilde anımsar.