Beiträge von Enis 22

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Tüm ülkeler, tam anlamıyla güvenilir olmasa bile başka çare bulunamadığı için aşıya sarılıyor.

Çünkü başka salgın dalgaları yaşanır ve yine kapanmalara başvurulursa bunun ekonomik ve sosyal sonuçlarını hiçbir ülke kaldıramaz.

Bu arada diğer bölgeler hakkında net bilgim yok ama şuan solunum yoğun bakıma ihtiyaç duyan bir hastanız olsa Trakya'da hiçbir hastanede yer yok.

Şu durumu gören vatandaşımız mecbur olmadıkça dışarıda bulunmaması gerektiğini idrak edebiliyor olmalı..!

Hocam virüs kişiye bulaştıktan sonra ortalama 5-7 gün içersinde semptomlar başlıyor.

Bir de bazı testler eğer kişi virüse fazla maruz kalmamışsa düşük düzey pozitif çıkabiliyor.

Emin olun Bakanlığın bu tanı koyma konusunda bir algoritması var hatta nette araştırabilirsiniz..

Fakat uygulama konusunda yer yer sıkıntılar vardır ona birşey diyemem..

Çin Devlet Başkanının da bu yönde bir açıklaması vardı geçtiğimiz günlerde..

Aşı olmayan uçağa binemesin, ülke değiştiremesin mealinde..

Belki aşıyı zorunlu yapamayacaklar ama olmak zorunda bırakacaklar.

Aşı olmayan şuraya giremez , yolculuk yapamaz vs..

Hatırlarsınız belki annmiin öksürük şikayeti vardı ve aile hekimi grip diyip yollamıştı. İçimiz rahat etmedi ablam dün medical parka götürdü göğüs doktoruna. Tomografide lezyon görülünce test sonucu beklemeden ilaca başladı favicovir e. Bu akşam test sonucu negatif geldi. Ne yapacağımıza neye inanacağımıza şaşırdık. Süreçte hep ablam yanında oldu aynı evde. Ben ise ihtiyaçları gidermek için uğramadım yanlarına ve şimdi sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.

Hocam covıd-19 tanısı konurken;

Alınan sürüntünün sonucu ve Akciğer tomografisinin görüntüsü hatta gerekli görülürse kan tahlili birlikte değerlendiriliyor.

Diyelim hasta yapılan testte negatif çıktı fakat semptomları gösteriyorsa çoğunlukla Akciğer BT isteniyor.

Çekilen tomografide "buzlu cam görüntüsü"gözlemleniyorsa covıde bağlı zatürre sonucuna varılıyor ve öyle muamele ediliyor.

Tabi kan tahlilindeki değerler de önemli..

Bu tanı koyma noktasında Sağlık Bakanlığı'nın ortaya koyduğu bir algoritma var ve buna göre hareket ediliyor.

Teşbihte hata olmaz.

İlla bir çoban tarafından güdülmeye ihtiyaç duyuyorlar.

Hal böyle olmasa toplum bu işi sahiplenmiş olsa şahsen bu geniş çaplı yasakları savunmazdım.

Fakat başka çare kalmıyor.

Evet maalesef öyle . Devletimiz mecburiyetten kademeli kapanma yapacak belli ki. Adım adım gidecek.

Ama vatandaşa ne demeli. Sağda solda yemek yemek, çay içmek . Sosyalleşmek. Oturun evinizde ölmezsiniz. Biz 5 kişi yaklaşık 30 gündür evdeyiz. Netflix de dizi bırakmadı çocuklar . Benim seyretmediğim balıkçılık videosu kalmadı. Hanım bütün dizileri seyretti. Vallahi hepimiz kafayı yedik, ama yinede dışarı çıkalım demedik demiyoruz. Ne kadar zor bu iş? Anlamıyorum. Sözden anlamayanın hakkı kötektir , o da yakındır.

İnsanlarımız kendisinin ya da bir yakınının başına gelmediği sürece olayı idrak edemiyor ne yazık ki..

Edirne'de yeni açılan bir süpermarketin önünde kalabalık hat safhadaydı bugün

İndirim kampanyası varmış

Virüs , sosyal mesafe hak getire..

Dönerciler masaları kaldırmış ama millet eline alıp yakınındaki parkta bir taş bulup oturup yiyor.

Kafeler,kıraathaneler kapalı ama çay ocakları açık.

İnsanlar plastik bardakta çay ve kahvelerini alıp etrafta oturacak bir yer arıyorlardı.

Bilenler vardır Saraçlar caddesindeki mağazalar dışarıdan farkedilecek düzeyde hınca hınç insan dolu..

Oturup vakit geçirilecek yerler kapalı olsa da millet boş boş gezinmek için bile olsa bir şekilde çıkıyor.

Şehrimizde vaka ve hasta sayıları son iki haftada ikiye katlamış olmasına rağmen durum böyle..

Bugün bazı ihtiyaçlarım olmasa hayatta dışarıya çıkmazdım.

Kısacası tam kapanma ve sokağa çıkma yasağı olmadan bu işin önüne geçmek neredeyse imkansız..