Beiträge von Cold.EFso

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

Cold ! Şefim böyle bir şey gerekir efsane için...

Eline sağlık, çok güzel çalışma , emek vermişsin

+50 Damlı Aleut Yükselti yükselmesine ( ki bu mevsim -40 olması umulur ) AB yazmışsın ama işte tam olarak sorun da o

Yani orası simsiyahken nasıl sistem alırız ona kafa yoralım

Mesela o yükselme ( bakınız sinoptikleri Türkiye’de basınç değil GPH üzerinden okuma huyunu ülkemize en çok bu fakir yaygınlaştırmıştır , açınız 5-6-7 yıl önceki sinoptik yorumlarına sadece basınç yada çok nadiren 500 z ifadesi geçmektedir , oysa ki atmosfer katmanları okumanın temeli Geopotansiyel yükselti değişimleridir , GPH davranışları basınç alanlarına çoğunlukla yön verir , sadece basınç ile olsaydı Ull konuşmak gündemden düşer kafalar karışırdı , o yüzden GPH kavramı vurgusunda ısrarım ülke meteo farkındalığında başka hiç bir şey yapmamış olsam bu katkım tek başına büyük bir hizmettir )

Yani sadede gelirsek Aleut aşırı GPH yüksekliği ( higher heights ) acaba Sibirya’ya doğru genişleyip istediğimiz sinoptiği doğurur mu ? 21-23 beklediğim soğuma ve sistem gelirse işte o zaman acayip şeyler konuşma ihtimalimiz artarak devam eder

Biz konuştuk ECM desteği verdi 192-216’da

Bu 216’yı geliştirirsek ekmek yenir burdan

240 ise ciddiye alınmaz modellere çok uzak

Azor az omuz verse , yukarda tampon yüksek var az önce yorum yaptığım türden

Muhteşem bir tablo değil ama dünden 1000 kat iyi , iyiki atmosferi seviyor ve uğraşıyoruz

Yorucu olsa da emeklerimizin az da olsa onaylanması bizi mutlu ediyor

Böyle gıdım gıdım taviz koparmaya çalışacağız

Dediğim gibi Eps’de hoş senaryolar çıkması lazım

Hocam Sibiryada uyanabilir bu dönemde bakalım süreç nasıl işleyecek 🤔

Uyanması gerek artık senaryolarda

Gefs senaryolarda hala bir toparlanma yok

16-17 Ocak’a çakılıp kaldı modeller onu çözemediler

21-23 Ocak için sanırım yarın da telekonnektif endekslere bakıp öyle yön tayin edilecek

Ama ECM senaryoları artık kuzeyde YB oluşturmalı , yoksa Azor yükselse bile anca -8/-10’luk sistem alırız , şu Jma gibi bir şey olur

Beni şu anda -14’lük siklonlu sistemden aşağısı kesmez ve bu da kuzeyli yada kuzeydoğulu yüksek desteği ile olur ve benim odaklandığım verilere göre oluşması gerek artık , bir ECM Senaryoları görelim

Sistem beklentimi, dönemleri , soğuk trendin altyapı çalışmalarının önemini , hatta Şubat ayı olası döngüsünü bile uzun denecek açıklamalarla fikrimi beyan ettim

Yetmedi Nisan ortasına kadar atakların devam ihtimalini de epey sefer konuştuk

Benim görüşlerimde pek bir değişiklik yok

Ama görüyorum ki modellerde ( Gfs başta ) bazı olumlu sinyaller gelişmeler var

Süreçle ilgili yeni bir yorumum yok

Çünkü gidişat beklentim ile uyumlu

Bu gelen sistemde +3 cm kar örtümü ve ayazlarımı kaparsam benden mutlusu olmaz

O açıdan takibe devam edeceğim

Ama bize inanan , Forumdaki sistem avcılığı ruhunu tekrar diriltmek isteyen , enfes sistem ihtimali için ( hem de bir kaç) savaş vermek isteyenler forumda ve bu sayfada nonstop verili paylaşım yapabilir

Elhamdulillah tüm baskılara rağmen pes etmedik ve etmeyiz ( en büyük baskıyı 384 saat +15 sokan modeller ve teslimiyetçi robotları yapmıştı )

Şimdi ufak ufak tüm modellerin dönmesini umacağız , hiç bir kesin ifademiz yok , modelleri doğuran İklim merkezlerinin ( çoğu siyonist zenginlerin şirketi ve yönettikleri sözde yarı kamu şirketleri ) verileri ile tahmin üretiyoruz , o veriler hatalı yada çelişkili ise bizim yapacak bir şeyimiz olmaz

O yüzden yerli ve milli model en az siha kadar , Kaan kadar önemlidir diyordum , bu hususta yakın zamanda HB ile bir görüşme talebinde bulunmayı düşünüyorum, bu hususta her türlü çalışmaya üst düzey yazılımcı ekibimle katkı vermeye varım

Modelin yoksa bir hiçsin bu alemde

ECM’ denmesin çünkü orada oyun kurucu değil yancıyız

Uzak vade isabetli tahmin bu modellerin hepsinin boyunu aşar

+12 girdikleri 16-17 dönemi -4 girmeye başladılar ve kafaları karışık

Acaba 20-23 dönemi +12 girdikten sonra bakalım -12 girecekler mi yarından itibaren??

Hiç bir gayretimden pişman değilim

Hiç bir analiz boşa gitmez ve gitmiyor da

Atmosfer aşkı ve sistem umudunu koruyarak mücadele edenlere selam olsun

Tüm dostların mübarek Regaib kandilini tebrik ederim

Cold Efso ! Şefim Yine kısa zaman'da Stratosfer ısınması var . Yer değiştirme görünüyor Zonal rüzgarlar -5 seviyesine kadar geriliyor ilerisi için Troposfer eşleşmesi olacak gibi 850 hpa durum yansımamış sıcaklıklar hep yüksek kuzey'de modeller göremedi Mjo hareketide destekliyor ...

Stratosfer ısınmasının daha karakteri netleşmedi

Vade oldukça uzak , 192 mean fena değil tabi

Biz yeni SSW’ye Şubat ve Mart dönemi etkisi için bakabiliriz , mevcut TPV şimdilik iş görür , uygun bir Sibirya yükseği bile iş görür faz 4’le bunu umuyoruz ( ay sonu sistemi için )

21-23 dönemleri için de yaşadığımız sistemin bi tık iyisi gelmesini umarım ama öyle garip ve acayip dönemdeyiz ki söyleyeceğimiz Sözü bin defa tartmak gerek

Şuna benzer çok senaryo var Gfs ve ECM’de

Şekilsiz görünebilir ama kuzey Doğu desteği ( itmek isterse iter , Şubat 2015 itti ) ile olgun bir sisteme dönebilir , yarını da bir görelim , artık 120 saat bile modellere çok uzak geliyor ( çok üzücü bir durum )

Cold.EFso hocam dün ile bugünki soğumalar , cuma cumartesi günki sistemi + yönde etkileyebilirmi peki

Soğuma iyidir , ilerisi için çok önemli

DP düşük olacağı İçin de direkt kar başlar

Ama yağış ayrı bir mevzu

Mevcut senaryolardan 1-2 cm örtü kapan mutlu olsun , 3-5 cm ise efsane olur

Ama şöyle bir durum da var

Hala beşyüzde bir kaç iyi senaryo var , çözemiyor hala model , ummadık şekilde şu iyi senaryolara benzeyen bir tablo da görebiliriz , modellere güven sıfır ve ana senaryoların hükmü kalmadı

2018 Mart başı sisteminde Marmara’dan aniden bir DEK gelmiş 3-4 cm örtü yapmıştı konumunda ve modellerde istisnai bir senaryoydu , hiç belli olmaz yani

Ozaman hocam direk 24 de gösterilen sistemler daha doğru

Bilemeyiz orasını , genelde öteleme karakteri baskın gelir modellerde ama Kelvin dalgalarının etkisini misal 20’si için yanlış okumuş yada hesaplamıştır Algoritma ( benzetim temel motivasyonu) Azora alan erken açılır ve 21 gösterdiği 20’sine de çekilebilir

144-168 vadeden sonra bakınız her şey ama her şey mümkün artık bu modeller için

Aleut bölgesinde inanılmaz bir yükselme var

( Doğu Pasifik jetleri anahtar durumda EAMT’den aldıkları destekle )

Sibirya da uyanmış durumda

Bu iki dominant kültür her şeyi alt üst edebilir

Zeminimiz soğuduğu İçin baskın sistem artık benim için şu faz indekslerinde süpriz olmaz

( OLASILIK ve senaryo konuşuyoruz , hiç bir yaratılmış güç akletme , fikir yürütme , uğraşımıza ve gayretimize mani olamaz )

Cold efso ! Şefim bu paylaşacağım çıktı olma ihtimali ay sonu yüksek gibi biraz daha dirayetli yüksek ☝📈 olabilir fikrin nedir?

İstanbul’a yaramaz bu pek

Beklentim bu şekil değil ve böyle istemem de

PV ile bu şekil zayıf ilişkiden küçük sistem doğar, ana indirgeme merkezi adil olmamış

Önce 20-23 dönemini bi kurtaralım derim

Ay sonuna daha çok şeyler değişir

Cold.EFso hocam sizce 5-6 faz mı daha avantajlıdır yoksa 7-8 mi ? Fazları tek başında değerlendirmek yüzde yüze yakın sonuç vermez ama sizin yorumlarınızı merak ettim

Ocak 15’ten önce 4 göremeyiz

20’den önce de 5 göremeyiz

Bu demek oluyor ki ( tropik döngü mekanizması değişmezse ) Faz 6-7 sonuçları ancak Şubat İçin konuşulur ve iyi olur

Fazın etki süresi , etki şiddeti ve geçişkenlik nerden nereye gelindiğinin de göz önünde olması gerekiyor, genlik ise bambaşka bir husus

Şu anda faz 3 etkileri yaşıyoruz en kaotik ve karambol faz olduğu , Hadley Cell etkisinin modele yansımasının başlangıç aşaması olduğu İçin bu sistem böyle kanırttı modelleri

Faz 6-7-8 olarak Şubata girmek çok önemli

Ocak için de bu tekrar 2 Reloading ile 3-4-5 yapmasını önemsiyorum , PNA bölgesi desteği de geldiği için genellikle

Ana fazlar , tali fazlar ve dinlenme fazları da Seneden seneye değişir , o yüzden kompanze sinoptikleri yanıltıcı olabilir

Şubat 6-7-8 ( eğer bozmazsa Türkiye’de çok az yapılmış bir çalışmayı paylaşabilirim bilim dışı saldırılar motivasyonuma zarar vermezse )

Takibe devam etmekten başka çaremiz yok

Atmosfer çok çok çok muazzam bir yapı Çünkü

Hava bızzz gibi dondum valla

Lapa lapa kar yağsa böyle üşümezdim :))

DP’den değil de rüzgardan dolayı üşüyorum ( windchill )

Asıl ayaz , DP düşüşüyle üşüme ve don ihtimali 15’i sabahına kadar ara ara kendini gösterir ki zaten bu sistemin en önemli olası getirisi bu olacak ilerisi için

ya fettah ya Rezzak Allahım efsane bir kış ❄❄❄❄ istanbul olarak görmek bu kışa nasip olsun

Enerjimi dua ritüeli yaptım Rabbim

Tez, zamanda buna benzerini yer yüzündeki mazlum canıların yüzü hürmetine istanbul'umuza nasip etsin...

O dilerse her şey ama her şey olur

Ne oldu da model şunları görmeye başladı ?

Modeller bizden zeki değil ( Sadece hızlılar )

168 saati 7 dakikaya sığdırıp çıktı üretiyorlar

Zaten belki de asıl sorun budur

Hocam böyle birşey gelse şu sıyıran tüm sistemleri unutturur ülkece,gefs denemelere başladı yavas yavas bu tarz sinoptiklere takipteyiz bakalım 🙏

Enfes görüntüler bunlar, kaç tane var böyle baba

Bu vadede çöl sıcağından şu senaryolara evrilmesi boş hayal peşinde olmadığımızı gösteriyor , gerçi kontrol ve bu bile kovalamaya yeter

Kuzeydoğuda çok garip oluşumlar var

Modeller daha da delirir bir kaç güncellemeye

Cold.EFso Hocam Günaydın :) Düzce için beklentilerin nedir rakım 300 e yakın dünden veri 3-4 derece arasında bolca yağmur aldık allaha şükür :) Ciddi bir kar yağışı beklentin var mıdır ayın 13-14'ü civarı ? ( Ciddi = 20cm+ :D )

Merhaba hocam , 10 cm diyelim de ne olur ne olmaz , ama daha modeller görmeden 14’üne vurgu yapmıştım dün , ECM senaryolara baktım 14’ü tekrar bir dönüş hareketi kokusu var , mini minnak bir vorteks denemesi olabilir ve beklenmedik ilave örtü ihtimali var İstanbul Zonguldak arası bölüm İçin ( OLASILIK )

günaydın Cold.EFso hocam,

sizce cuma,cumartesi dek yağışı alabilirmiyiz?

Alırız bana göre yüksek ihtimal ( ama sığ dekler ve Anadolu yakası daha şanslı )

Fragile yağış kırpıldı epey

Ama ayın 14’üne vurgu yapmıştım süpriz yağış o gün daha fazla olabilir

Hedef ince de olsa örtü almak ve mümkün

Tam bir yaşa gör sistemi , Ama Anadolu yakası ve Boğaz hattı daha şanslı 13’ünde

Thomas55 aşkolsun hiç uyandırmıyorsun , Gfs’nin beynine glukoz gitmeye başlamış 😆

Biz 23’ünden önce ne yapıp edip sistem gelmeli deyip risk aldıysak bu ihtimal bi şekilde olasılıklarda görünmeliydi Çünkü modellerin sunduğu veriler bunu gerektiriyor ve EPS’den destek umuyorum