Atmosferi Anlama Gayretleri ; Tele-bağlantı Sirkülasyon denklemleri

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Hocam 850 de - 12 den yukarisi kurtarmuyor kiyilari. Sibirya bilmem nesi hariç tabii ki sibirya'da 10 yılda bir geliyor gelmiyor

Bazen -12 bile kurtarmıyor. İzobar şekli filan birçok detay harika olmadıkça tatmin edici olmuyor.

-12 ile ayaz yendiğine de şahit olduk. Yani uzun lafın kısası ülke Türkiye ise denize sıfır noktada kar mucizevi bir durum

• Bazen -12 bile kurtarmıyor. İzobar şekli filan birçok detay harika olmadıkça tatmin edici olmuyor.

-12 ile ayaz yendiğine de şahit olduk. Yani uzun lafın kısası ülke Türkiye ise denize sıfır noktada kar mucizevi bir durum

Hah işte bunu kabul ederek işe başlayan üzülmez hocam , o yüzden tek senaryoya sevineni , sistem kovalayanı baştacı etmek lazım , yoksa kar mar yok , sistem mistem yok demek en kolayı

• Neredeyse aynı enlemde bulundugumuz abd sehirleri ve eyaletlerinde her sene rekor soğuklar ve kar yağışları gerçekleşirken biz niye bunları yaşıyamıyoruz?

bizim asor derdimiz olduğu gibi onların da asor derdi var bizim de okyanuslarımız olmasa bile bizim de new york ve bostondansa 3 tarafımız sularla çevrili bi tek onlarin dağları az bizim nerdeyse her tarafımızda dağlar var ama yine de dağlar balkanlardan gelen soğuk havanın girmesine bir engel değildir diye düşünüyorum onlarin kutbu var bizim de sibiryamız var onlarda sehirlesme var bizde de gayet var tabi... istanbulda kuvvetli bir soğuğun yaratacağı karadenizdeki dekleri sehirlesme pek de engel olamaz diye düşünüyorum nerdeyse ayni kriterlere sahip olduğumuz abd şehirleri yillardir her sene yıkılırken biz neden soğuğu samanlıkta iğne arar gibi arıyoruz? üstad Cold.EFso

🌩

• Benim konumum çok zor kar tutar ben gelen sistemler içerisinde karşılaştırma yaptım 850 sıcaklığı -12 -14 aralığında veya daha altı olunca çok iyi tutuyor. Mesela Tulpar vıcık vıcıktı. Ama ondan sonra gelen 2022 vortex ve mart sistemi öyle değildi dek koşulları da hava derecesini düşürüyor onuda hesaba katmak lazım.

• Neredeyse aynı enlemde bulundugumuz abd sehirleri ve eyaletlerinde her sene rekor soğuklar ve kar yağışları gerçekleşirken biz niye bunları yaşıyamıyoruz?

bizim asor derdimiz olduğu gibi onların da asor derdi var bizim de okyanuslarımız olmasa bile bizim de new york ve bostondansa 3 tarafımız sularla çevrili bi tek onlarin dağları az bizim nerdeyse her tarafımızda dağlar var ama yine de dağlar balkanlardan gelen soğuk havanın girmesine bir engel değildir diye düşünüyorum onlarin kutbu var bizim de sibiryamız var onlarda sehirlesme var bizde de gayet var tabi... istanbulda kuvvetli bir soğuğun yaratacağı karadenizdeki dekleri sehirlesme pek de engel olamaz diye düşünüyorum nerdeyse ayni kriterlere sahip olduğumuz abd şehirleri yillardir her sene yıkılırken biz neden soğuğu samanlıkta iğne arar gibi arıyoruz? üstad Cold.EFso

Hocam Kuzey Amerika Kanada Kutbunun dibinde , biz ise hem Sibirya’ya +3000 km , hem de Kutba daha da uzağız

Kıyaslayacaksak Avrupa ile rakip olalım ve onların bile gerisinde avantajlarımız

Almanya’nın gerisindeyiz , Güney İngiltere ile eh işte idare eder

Bana göre en klas avantajımız Doğu tarafta olmamız ve ani Sibirya ataklarına yada Sibirya destekli polar ataklara müsait olmamız ( adım adım yaklaşıyoruz bana göre ama hiç bir kesinlik yok )

• Değerli bilgiler için teşekkürler hocam aklımın bir köşesine sakladım.

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun

• Eyvallah hocam

Atmosferi seviyoruz ve hep beraber keyifle takip ediyoruz

Ben de değerli yorumlarını imkan buldukça takip ediyorum hocam

Eyvallah sağolasın da senin yorumlarının, bilgi birikiminin yanında bizim ki devede kulak kalır hacı :)

• Şu 850 hpa de - 12 kurtarmıyor lafı sadece kuzey kıyılar için geçerli kendi bölgem adına çoğu zaman - 6 bile yeterli olabiliyor mesela dün 850 hpa sadece -3 girmesine rağmen İzmir merkez - 1 dereceyi ölçtü..

• Şu 850 hpa de - 12 kurtarmıyor lafı sadece kuzey kıyılar için geçerli kendi bölgem adına çoğu zaman - 6 bile yeterli olabiliyor mesela dün 850 hpa sadece -3 girmesine rağmen İzmir merkez - 1 dereceyi ölçtü..

Rüzgar yönü ile alakalı Merdom :)

• Valla bu 20-23 sistemi garip duruyor arkadaşlar ,

Yukarda yaptığım PV yorumunu lütfen dikkate alınız uzun çalışmaların ürünüdür ,

tersine GGS maalesef hep mümkün ama bu sefer bodoslama GGS kokusu çok ağır basıyor gibi geliyor bana

Döngü mekanizması bana bunu söylüyor

Yanlış okuyorsam da zaten riskleri söyledim

Niye içime atayım da içimde patlasın😀

12/13 Ocak efsane olmaz diye de iyiki içime atmadım ve beklenti düşüşünde epey rolüm oldu , yoksa burda beni haşlayacak neler var neler:))

Ne modellerde baba senaryo var ne de diyagramlar önceki sistem gibi potansiyelli şu anda

Ne yapayım şimdi ,düşüncemi paylaşmayım mı?

-12/-13 muhtemel sistem ile epey güzel sistem potansiyeli var evet ( OLASILIK )

• ECMWF 500 hpa'da aşırı yalnız kalıyor onu halletmek lazım.

• Aslında sıkıntı 850hpa -12/14 değil gerçek anlamda baktığımız zaman 850hpa -9 Türkiye’nin bütün her yerine yeter Sıkıntı izobardan kaynaklanıyor o an ki izobar sıklığı rüzgar yönü etkiliyor gerçi rüzgar yönünü de izobar belirliyor anlayacağınız sistem gelmesi değil z500 de kötü olsun izobarlar sık olup 850hpa da -9 olsun her yere yeter o yüzden model okurken izobarlara göre yorumlamak doğru fikri verir size

• Rüzgar yönü ile alakalı Merdom :)

Evet biliyorum amirim poyraz rüzgarı bizde havayı kurutuyor ve sicakligi dibe çekiyor sizde de yıldız ve poyraz yönlü rüzgarlar denizin ılıman havasıni taşıyor ve sicakligi sınırda birakiyor. :) .

• Aslında sıkıntı 850hpa -12/14 değil gerçek anlamda baktığımız zaman 850hpa -9 Türkiye’nin bütün her yerine yeter Sıkıntı izobardan kaynaklanıyor o an ki izobar sıklığı rüzgar yönü etkiliyor gerçi rüzgar yönünü de izobar belirliyor anlayacağınız sistem gelmesi değil z500 de kötü olsun izobarlar sık olup 850hpa da -9 olsun her yere yeter o yüzden model okurken izobarlara göre yorumlamak doğru fikri verir size

Valla ben Kadıköy’e -9’u geçtim -11’in bile yettiğini on yıllardır pek görmedim ( yani iyi bir örtü İçin ) , çok nadiren daha altı yetiyor

İzobarlar basınç dengelerini , rüzgarı ve Geopotansiyel derinliğin alt katmanlara nüfuzunu belirler

Yoksa genel olarak yazdıklarınız doğru ama bazı noktalar ❄️kar kalitesi ve örtü ⛄️olarak -12’den aşağısını kabul etmiyor maalesef

• İsterse hiç kar dusmesin 20 sisteminde.Ben 8-10 gün önce şu cumleyi okudum " Cold efso denklemlerine göre 18-22 arası sistem olmalı " ve Diyagrama baktım bı numara yok ,vardır bı bildigi dedim .Şu an bu noktaya gelmiş hocam detaylari da tespit edecek halin yok 15 gün önceden .Mükemmel bir denklem süper bir başarı gerçekten .Kurlarım hocam.

• Evet biliyorum amirim poyraz rüzgarı bizde havayı kurutuyor ve sicakligi dibe çekiyor sizde de yıldız ve poyraz yönlü rüzgarlar denizin ılıman havasıni taşıyor ve sicakligi sınırda birakiyor. :) .

Yıldız iyidir, poyraz bazen sıkıntı yeterli soğuma olırsa bol nemle şov yapar