2024 Kışı Yorum ve Analizler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Var bi hayalimiz son şans 3-11 Mart arası cfs ensde vermiş bir şeyler.

ecmwf-ensemble-avg-nhemi-z500-anom-7866400.png"

Güzelmiş , efsane bile çıkabilir burdan

Fakat bu fakir iki sistem ön görüyor Mart ortasına kadar

Hakkımızda hayırlısı olsun

Bazı Gefs senaryoları da cidden fena görünüyor

• Geçen sene istisna idi elbette. Ama çok olumsuz olmakta saçma. Unutmayın geçen sene Mart 10-13 ile 18-21 Mart sistemleri hemde kuvvetli sistemler geldi. Günlerce kar yerde kaldı. 3 5 sene içinde belkide Mart ayı Şubat'ın yerini alacak kim bilebilir.

Şu da bir gerçek ciddi kuraklık tehlikesi de mevcut. İstediğimiz kar yağışları olmazsa zaten ayvayı yedik.

• Bunların zevk kaynağı bu değişik sıkıntılı adamlar bunlar. Cold.EFso hoca alışıktır bunlara pek takmaz artık.

Aynen öyle valla

Türkiye’nin sayılı şizofrenlerinden küresel madrabaz fart bombing uzmanı defalarca salladı bize hasetinden , zerre takmadım:))

Sadece müteveffa Hakan abimize saldırdığı için anlayacağı dilden cevap yazdım

Ben kendi çapımda modern bilimin ( günümüz şartları için modern , yoksa 5-10-20 yıl sonra bu veri ve yöntemlere belki de güleceğiz ) sunduğu verilerle görebildiğimi yorumluyorum

Ne geçen sene umurumda nede 1987 yada 1150 yılı

Zaten atmosfer de dur 1987’ye benzeyeyim demez

Biz kendi çapımızda benzetim kullanıyoruz ama bu bile bana göre kısıtlayıcı bir mekanizma

Çünkü her yılın ,her anın parametreleri spesifik

Sistemin geleceğini ve gaybı da mutlak manada yanlızca Allah bilir

Biz kendi imkanlarımızla ancak fikir yürütürüz

• Ne güzel söyledin kardeşim.Gaybı yalnız Allah bilir.Aksi halde radara bakıp evdekilere yarım saate şiddetli kar yağacak diyorum.Şu an evde kahin gibiyim:))

• Ne güzel söyledin kardeşim.Gaybı yalnız Allah bilir.Aksi halde radara bakıp evdekilere yarım saate şiddetli kar yağacak diyorum.Şu an evde kahin gibiyim:))

Tabiatta her şey olur hocam her şey

Kim derdi ki Türkiye’de 7,7 büyüklüğünde deprem olacak üstüne 12 saat BİLE geçmeden 7,6 olacak nerdeyse aynı bölgede

Bunu o günden önce ihtimal olarak sorsak milyonda bir ancak çıkardı ama Oldu

Yerin altı ne kadar kaotik ise yerin üstü de atmosfer de ve hatta yer seviyesi de o kadar kaotik

Ben şimdi mesela -14/-16’lık sistem ihtimalini epey ciddiye alıyorum bu süreçte

Ama -24 de girebilir +20 de , herşey olabilir

Zaten o yüzden asla ecek acak kullanmam

Kullananlara da selam BİLE vermem

Çünkü bilim dışı olduğu kadar Allah da hiç sevmez bu söylem tarzını, Kibirli bir dildir

• Hocam 24.saate başlayıp 120. Saate kadar tepemizde -16 lar cirit atıyor ve hiçbirşey olmamış gibi çekilip gidiyor.Ben tahminlerinide seni de gayet iy anlıyorum.Bazen tek diyeceğimiz şey nasiptir.Ben bunu başka birşeyle açıklayamıyorum.

• Hocam 24.saate başlayıp 120. Saate kadar tepemizde -16 lar cirit atıyor ve hiçbirşey olmamış gibi çekilip gidiyor.Ben tahminlerinide seni de gayet iy anlıyorum.Bazen tek diyeceğimiz şey nasiptir.Ben bunu başka birşeyle açıklayamıyorum.

Son 2 gündür model sayfasında bir kaç yorum yaptım bu konuyla ilgili

Ülkemiz üzerinde güçlü bir YB de yok

Kuzeyden Sarkan bu sistemin GPH derinliği de enfes , soğuk gücü ve yayılımı dirayetli

Azor eciş bücüş de olsa tırmanmış

Buna rağmen gram gelemedi

Karadeniz set oldu sisteme resmen

Ben işin içinden çıkamadım

En azından yağış , dağlara iç kesimlere kar ve -4/-8’lik sistem çıkmalıydı şurdan

Ama olmadı işte, moralimi çok bozdu böyle sıyırıp kaçması , dediğiniz gibi tek açıklama nasip

• 2012den beri her sibirya takibinden sonra oluşan tablo :)) bir daha uğrar mı bize bilemem ama şu bir gerçek ki soguk hava eskisi kadar rahat ve güzel inemiyor ülkemize ben bir daha o soguklarin gelecegine inanmıyorum ama umarım yanılırım :)

• Mart ilk hafta kuzeydoğu koridoru açık Azor İskandinav işbirliği ile faz 7 gerçekleşir ve sistem kuzeydoğudan Kafkas Kırım üzeri ülkemize iniş yapar. İberdeki ab ile Azor bağlantıyı keser gibi kafamdaki senaryo bu

• Bir babayiğit de Allah rızası için risk alıp ( coğrafyamız için çok da büyük risk değil ) ERKEN YAZ başlığı açsın , ilk laykı ben verecem :))

Geç kış başlığına karşılık ancak geç yaz başlığı açılır hocam :)

"Allah'a ve âhiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun." Hadis-i Şerif