Ankara Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Malesef yine acı haberi vermek zorundayım Sincan’da durakta dolmuş beklerken soğuktan kulağım düşmüş, kaşımıştım sanırım o zaman oldu haberim yok. Normal standartların biraz üstünde boyutu, görenlerin aile hekimine götürmesi veya buzda bekletmelerini rica ederim. Sakın özel hastaneye götürmeyin ödeyemem.

• Malesef yine acı haberi vermek zorundayım Sincan’da durakta dolmuş beklerken soğuktan kulağım düşmüş, kaşımıştım sanırım o zaman oldu haberim yok. Normal standartların biraz üstünde boyutu, görenlerin aile hekimine götürmesi veya buzda bekletmelerini rica ederim. Sakın özel hastaneye götürmeyin ödeyemem.

Gerçekten o kadar soğuk ki şu yazıya bir an hiç sorgulamadan inandım.

• Gfs vermiyor ama 26-27-28'inde batı Karadeniz'den gelen dekleri karşılayacağız. 500 hpa önceki sistemlere göre güçlü olacağı için dekler bize kadar ulaşabilecek. Sıcaklık uygun olan yerlerde örtüler oluşturabilir. Aralıklı görsel şölen gibi düşünün bunu. O yüzden fazla örtü beklentisine girmeyin.

• Gfs vermiyor ama 26-27-28'inde batı Karadeniz'den gelen dekleri karşılayacağız. 500 hpa önceki sistemlere göre güçlü olacağı için dekler bize kadar ulaşabilecek. Sıcaklık uygun olan yerlerde örtüler oluşturabilir. Aralıklı görsel şölen gibi düşünün bunu. O yüzden fazla örtü beklentisine girmeyin.

Bu dek çıkışlı konvektif kütleler bazen süper işler yapabiliyor. 2019 Şubat ayında şehrin doğusuna öyle bir dek inmişti ki 7-10 cm kar bırakmıştı. Hiç unutmuyorum, harikaydı. Yarım saat içinde oldu her şey. Muhteşem bir hattı.

• Bu dek çıkışlı konvektif kütleler bazen süper işler yapabiliyor. 2019 Şubat ayında şehrin doğusuna öyle bir dek inmişti ki 7-10 cm kar bırakmıştı. Hiç unutmuyorum, harikaydı. Yarım saat içinde oldu her şey. Muhteşem bir hattı.

Bu dediğime örnek olarak Gem 12z çıktısında böyle bir oluşum öngörmüş. Bu senenin şimdiye kadar ki en heyecanlı dönemi bu dekleri takip etmek olacak. Umarım şartlar uygun olur ve böyle etkili kütleler görebiliriz.

• Bu dek çıkışlı konvektif kütleler bazen süper işler yapabiliyor. 2019 Şubat ayında şehrin doğusuna öyle bir dek inmişti ki 7-10 cm kar bırakmıştı. Hiç unutmuyorum, harikaydı. Yarım saat içinde oldu her şey. Muhteşem bir hattı.

Bir Trabzon'lu olarak dek etkisinin cephe yağışından çok daha etkili olabileceğini söyleyebilirim. Vurduğu konumları ihya edebilir. Umarım bizde benzer görüntülerle karşılaşırız. Ama dek'lerin şöyle dezavantajı var. Sınırlı alanda etkili olduğu için kimimiz sevinip kimimiz üzülebilir.

• Bir Trabzon'lu olarak dek etkisinin cephe yağışından çok daha etkili olabileceğini söyleyebilirim. Vurduğu konumları ihya edebilir. Umarım bizde benzer görüntülerle karşılaşırız. Ama dek'lerin şöyle dezavantajı var. Sınırlı alanda etkili olduğu için kimimiz sevinip kimimiz üzülebilir.

Olayı o zaten hocam. Mahalle mahalle fark eder. Ankara her sene birkaç kez bu dek çıkışlı kütlelerden kar alabilen bir şehir. Bu Kasım ayında ki kar da öyleydi.

• Bir Trabzon'lu olarak dek etkisinin cephe yağışından çok daha etkili olabileceğini söyleyebilirim. Vurduğu konumları ihya edebilir. Umarım bizde benzer görüntülerle karşılaşırız. Ama dek'lerin şöyle dezavantajı var. Sınırlı alanda etkili olduğu için kimimiz sevinip kimimiz üzülebilir.

Geçen sene 24 Aralık'ta kuvvetli bir dek kütlesi vurmuştu konumumu.10 dakikada yerde 1 2cm birikim yaptı.Ama Güneye indiğinde daha doğrusu çevreyolu sınırını geçtiğinde direk ermişti.

9 subat 2020 deki dek i hatirliyormusunuz kac cm kar yagmisti

• Günaydın

Madem gerçekte görüp mutlu olamıyoruz, modelde görüp mutlu olalım 😄 Gem 00z ay sonu - Şubat başı tahmini;

Bence artık 2002-2011 vâri efsane bir sistemin vakti geldi. Bu sene olmazsa da bir iki sene içinde böyle bir şeyin geleceğini düşünüyorum. Sonra tabi yine 10-15 sene boşluktan devam ederiz 😁

Allah'ım, sen bize böyle çıktıları sisteme 24 saat kalmışken görmeyi nasip et.. Sabah sabah içim gitti şu çıktıya, kusursuz güzellikte. Güncelleme devam etse daha da kar verecekti..

6 Mal editiert, zuletzt von ANGARALI ()

• Hayaller 2011 Mart

Hayatlar -8 derece kuru soğuk...

• mgm cuma gününr vr pazar gününe kar göstermiş. Bu günler için modeller ne diyor ?

Ecmwf modeline göre değerlendirdiği için normaldir. Pazar günü için kesin konuşamam ama perşembe ve cuma günleri aralıklı kar geçişleri olabilir.