İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Günaydın bu sabah güncellemeleri de kötü hafta sonu o yağışın artma ihtimali yok hatta o yağış olmaz büyük supriz olması lazım yani sinoptik değişmesi lazım Dün 26 ında özellikle ecmvf ve icon da görünen oluk bugün ikiside kaldırmış sadece gem vermiş ama diyagrama bakarsanız oda absürt Bu sabah itibari ile görünen 31 ine kadar soğuk taraftayiz şuan için yağışsız sonrasına bakacağız yine

• Günaydın GFS Şubat ilk hafta için denemelere devam ediyor Sabah ana çıktı 5 Şubat'ta kar vermiş

çok takip edemiyorum inceleme fırsatımda olmuyor geçmiş sayfalardada benzer sinoptikler gözüme takıldı bu senenin modası bu sanırım yüksek Balkanlar’a kadar sokuluyor blokajlı bir ab ve kısmen zayıf soğuklar tabi paylaşılan sinoptikler gerçekleştimi bilmiyorum ,bol yağış yükseklere güzel kar demek ama yorumlardan anladığım yüksek kesimlerdede ciddi bir kar görülmemiş yağış verileri nasıl Ocak ayı şuana kadar gerçekleşen yağış miktarlarını paylaşabilecek varmı?

• çok takip edemiyorum inceleme fırsatımda olmuyor geçmiş sayfalardada benzer sinoptikler gözüme takıldı bu senenin modası bu sanırım yüksek Balkanlar’a kadar sokuluyor blokajlı bir ab ve kısmen zayıf soğuklar tabi paylaşılan sinoptikler gerçekleştimi bilmiyorum ,bol yağış yükseklere güzel kar demek ama yorumlardan anladığım yüksek kesimlerdede ciddi bir kar görülmemiş yağış verileri nasıl Ocak ayı şuana kadar gerçekleşen yağış miktarlarını paylaşabilecek varmı?

Merhaba,

Ocak genellikle yağışsız geçti diyebiliriz,toplamda iki veya üç yağış aldık toplamda ortalama 100-150 geçmez,ancak modeller bir gün kalana kadar afet boyutunda yağış göstermesine rağmen,çok azını alabildik,soğuk açısından ilk kez üç gün önce geldi ve sürüyor,ay sonuna kadar gece 0-1 arası,gündüzde 9-10 arası gidecek gibi gözüküyor, üstüne güzel bir soğuk atağı ve yağışı yakalarsak(karayelli Balkan sistemi)

Kar hasretimiz sönecek gibi.

• Poseidon Gfs'yi baz alarak çalışıyor. Ve geçmişte çok yanıldığını gördüm. GFS bilmezken Poseidon bakardım. Gem'den de iyidir tabi ECMWF bakmak lazım

27 Ocak 2023 squall line sisteminin kralıydı poseidon bir tek o sistemle hatırlıyorum. Ani sıcaklık düşüşünü tek tahmin eden modeldi. Yağış anında 2 dereceye kadar düşürmüştü İzmir'i. Kar mı yağacak diye dalga geçmiştik hatta burada. Sistem anında da o kadar olmasa da ani sıcaklık düşüşü olmuş merkez ilçeler 4-5 derecelerde gökgürültülü graupel alıp kar örtüsü 500 metreye kadar inmişti.

• 27 Ocak 2023 squall line sisteminin kralıydı poseidon bir tek o sistemle hatırlıyorum. Ani sıcaklık düşüşünü tek tahmin eden modeldi. Yağış anında 2 dereceye kadar düşürmüştü İzmir'i. Kar mı yağacak diye dalga geçmiştik hatta burada. Sistem anında da o kadar olmasa da ani sıcaklık düşüşü olmuş merkez ilçeler 4-5 derecelerde gökgürültülü graupel alıp kar örtüsü 500 metreye kadar inmişti.

Bölgeyi yakın açıdan,özellikle Ege denizi ve kıyılarında yakın vadede başarılı bence,balıkçıların tek baktığı yer diyebilirim,Gfs yi baz alıp,bölgede kendi imkânlarıyla birleştirip,doğruya en yakın sonucu veriyor.Geçen pazar çoğu model saat 15 e ,18 e kadar yağış verirken Poseidon 9-10 arası yağışı bitiriyordu ki öyle oldu,yakın vade son 24-12 saatte yağış ve soğuk açısından dikkate aldıpım bir modeldir..

• Bu arada geçen kışı kötülüyoruz ama 2017'den sonraki süreçte 2022'den ve bu kıştan çok çok daha iyiydi bence . Önüne bir tek 2019 ve 2021'i koyabilirim. 27 Ocak-6 Şubat arası süreçte bayağı aksiyon olmuştu. Merkezde gökgürültülü graupel ve kky, yüksek semtlerde gökgürültülü seyirlik kar görülmüştü. 5 Şubat'ta şehirde hasarlara yol açan poyraz fırtınası ve en son 6 Şubat'ta da seyirlik orta kuvvet bir kar almıştık. 29 Mart'ta da yükseklerimiz tarihine göre güzel kar almıştı.

2 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Şu Amerika'ki soğuklar bitmeden buraya gelmeyecek,orası da zayıflıyor,bıktı adamlar kardan soğuktan,buraya da sıra gelecek.

Şöyle balkanlardan -12,-14 lük karayelle 990 mbr lık bir yağış bağıra bağıra gelse,ilk önce Bergama ve Aliağa,sonra Foça'dan gol haberleri gelsin, gözümüz radarda ,foruma fotaraf yağıyor,Girdiği yeri beyazlatıp yoğun şekilde devam ediyor, yağış İzmir'e gök gürültülü sağnak kar şeklinde giriş yaptı,İzmir beklenenden çok daha fazla bir kar sağanağı altında,yagışın yarın gece saatlerinde azalarak devam etmesi bekleniyor,kar kalınlığı şehir merkezinde 30-40 cm yükseklerde bir metreyi geçmesi bekleniyor,ard arda uyarılar gelirken,İzmirliler bu unutulmayacak anı yaşamak üzere sosyal medya üzerinden planlar yapıyor..

Çok mu şey istiyoruz,ömrümüzde bı kere görelim yeter..1945 te olmuş, zamanı gelmiş bence..

• çok takip edemiyorum inceleme fırsatımda olmuyor geçmiş sayfalardada benzer sinoptikler gözüme takıldı bu senenin modası bu sanırım yüksek Balkanlar’a kadar sokuluyor blokajlı bir ab ve kısmen zayıf soğuklar tabi paylaşılan sinoptikler gerçekleştimi bilmiyorum ,bol yağış yükseklere güzel kar demek ama yorumlardan anladığım yüksek kesimlerdede ciddi bir kar görülmemiş yağış verileri nasıl Ocak ayı şuana kadar gerçekleşen yağış miktarlarını paylaşabilecek varmı?

1-23 Ocak arası bazı istasyonlara düşen toplam yağışlar;

İzmir Güzelyalı: 121.9 mm (normalin %10 altı)

Adnan Menderes Havalimanı: 134.4 mm

Çeşme: 102.5 mm

Dikili: 136.8 mm

Manisa merkez: 107.4 mm (normalin %20 altı)

Akhisar: 95.1 mm

Aydın merkez: 127.9 mm (normalin %7-8 üstü)

Kuşadası: 86.0 mm

Muğla merkez: 224.7 mm (normalin %10 altı)

Bodrum: 78.8 mm

Marmaris: 120.5 mm

Fethiye: 217.2 mm

Ayrıyeten ben de 20 Ocak'a kadar Manisa'nın en yüksek rakımlı ilçesinde Demirci'deydim. 19 Kasım'da araba-çatı beyazlatan kar, 26 Kasım'da 1 cmlik kar, 10 Ocak'ta hafif seyirlik kar, 15 Ocak'ta asfalt beyazlatan hafif kar olayları hariç bir şey olmadı, yani oraya bile yağan toplam kar sadece 1-1.5 cm oldu.

2 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Azor epey süredir güçlü ve Avrupa yüksek basınç etkisinde ama o kadar güçlü bir İzlanda var azorun tepsinde bu patern değişmez ise ki şuan böyle gözüküyor Şubat başına kadar sınırda az yağış görece soğuk havalar ile geçtikten sonra 5 Şubat 18 Şubat arası sıcak tarafta kalabiliriz buda bizim için kötü haber tabi soylediklerim batı için

• bilgilenmek için soruyorum. madem izlanda güçlü yağışlı periyodun daha cok olması gerekmez mi? kar yağmasını geçtim yağışlarda az

• bilgilenmek için soruyorum. madem izlanda güçlü yağışlı periyodun daha cok olması gerekmez mi? kar yağmasını geçtim yağışlarda az

Avrupa kıta içine dalarak Doğu Akdeniz'e inerse yağışlı periyot bol olur. Ama bu sene olduğu gibi Azor'u üstümüze devirirse ya kuru kuru ayaz ya da Afrika yeriz, durgun havalar olur, dağlar bile yeteri kadar kar alamaz.

• Uzun bir aradan sonra senaryolara göz attım genel olarak en ufak İskandinav yükseği emaresi yok şubat ilk hafta dahil ciddi bir sistem inme ihtimali çok düşük görünüyor bu sinoptikler devam edecek olursa zaman zaman trof etkisinde vurkaç yağışlar hariç birşey beklemek pek doğru olmaz diğer verileride görmek gerekli ama görüntü pek iç açıcı değil , aralık ve ocağın kötü olduğunu göz önüne alırsak..

• Uzun bir aradan sonra senaryolara göz attım genel olarak en ufak İskandinav yükseği emaresi yok şubat ilk hafta dahil ciddi bir sistem inme ihtimali çok düşük görünüyor bu sinoptikler devam edecek olursa zaman zaman trof etkisinde vurkaç yağışlar hariç birşey beklemek pek doğru olmaz diğer verileride görmek gerekli ama görüntü pek iç açıcı değil , aralık ve ocağın kötü olduğunu göz önüne alırsak..

Hocam yaza doğru la ninaya geçiş bekleniyormuş bunun etkileri negatif olmaz bize umarım

• Havayla ilgili ne tadımız kaldı tuzumuz,Eskiden gelmeyeceğini bilsekte sistem kovalardık şimdi o bile yok bu kış ta sanırım çöp olacak Şubat 15 Mart 15 arasına kaldık .