İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Her sistem karadenize gidiyor arkadaş yok mu şu batıyı ihya edecek bir babayiğit valla insanın gücüne gidiyor hayır adamlar daha yeni kara gömüldü

• Üstat kızmayacağını umarak yazıyorum zaten buralara kar ihtimalini bilmemek başarı degil bilmek başarı. Sizin de hakkınızı yemeyelim veri analizi tecrübelisiniz o ayrı.

Yok neden kizayim hepimizin derdi aynı hatta bugün yazdım sayısız sistem takip etmisizdir kaç tanesi geldi 2017 den beri hiç gelmedi mesela coğrafya bu ama 21 gelmeyeceğim diye bağırıyordu ben kimse fazla umutlanmasın diye yazdım necizane ✋

• Ben beklentimi şu güne kadar hep düşük tuttum.Yani bu gözüken sistem biraz zorlama gibiydi.Azorun konumu neredeyse pide kıvamında, izlanda desen sürekli azoru baskilayan konumda,çözülemeyen alcak basinclar.Cogu yorumcu arkadaşımız bunlardan bahsetti zaten.Ben üzülmedim açıkçası karalar bağlamaya da gerek yok önümüzde Şubat var Mart var.Bir örnek vereyim Dedem maaşını çekmeye gidiyordu Martin 2osi olması lazım seneyi tam hatırlamıyorum 90larin sonuydu galiba kaldırdı beni bir kar yağmış ağzım açık kalmıştı.Bilen varımdır bu kar yağışını bilmiyorum.

• Pergamon başka seviye eğitimin almış bilgili ve geleceği olan bir insan hakkımı yeme bu sistemde bende yaklaşık 1 haftadır 21 i gelmicek diye bağırıyorum kızıyordu bazıları ama 😂😂😂😂

Başkan kar yağmayacak demek %95'lik bir ihtimal :D Mevzu o %5'i tutturabilmek.

• Artık bizim için bir önemi kalmadı ama 21'i için Ecmwf ve Gfs diyagramları hâlâ farklı. 4 gün mesafeden bu fark çok ilginç. Ana çıktı da değil senaryolarıyla birlikte bir farklılık var. Ola ki bizim için kar potansiyelli bir sistem aldık bu süreç de çok sancılı olacak.

• Artık bizim için bir önemi kalmadı ama 21'i için Ecmwf ve Gfs diyagramları hâlâ farklı. 4 gün mesafeden bu fark çok ilginç. Ana çıktı da değil senaryolarıyla birlikte bir farklılık var. Ola ki bizim için kar potansiyelli bir sistem aldık bu süreç de çok sancılı olacak.

Ecmwf ab konumlarını çözemedi her güncelleme farklı yerde ab gösterdi Gfs ise başından beri istikrarlı bir biçimde konumlandırdı şimdi Ecmwf de Gfs'nin gösterdiği gibi konumlandırmaya başladı Ecmwf'nin bu sezonki istikrarsızlığını buna bağlıyorum ben

• Karadeniz bu yıl iyi götürdü ve götürecek gibi duruyor.Maalesef ay sonundan birşey çıkacağını düşünmüyorum bize yinede takibe devam edicez yapcak birşey yok.

• Gelmiş geçmiş en kötü kıs sezonlarindan birisi oluyor yüksekler bile kar almadi yağış desen tatmin edici seviye de değil Ocak sonunda sorsam sadece bu kış güzeldi diyen Karadenizli kardeşlerim olur

• Valla yalan söylemeyeceğim ben bu kıştan çok umutluydum mesajlarım da duruyordur zaten. 2023'e girerken çok umutsuzdum çünkü bizim için olumlu olan hiçbir şey yoktu ama bu sene bizim bölgemiz için gerçekten umut vadediyordu. Hem verilerin bizim açımızdan oldukça olumlu olması (Balkan-Trakya-Ege kışına işaret etmeleri), hem İzmir'in ortalama örtülük kar periyodunun gereğinden fazla aşılmış olması, Kasım'da bize yarayan sinoptiklerin gelip bol yağışlı geçmesi, Süper El Nino ve Doğulu QBO'nun çakışmış olmasıyla kuvvetli soğukların ve yağışların bizim bölgemizde bu sene çakışıp efsaneye, yoğun kar yağışlarına sebebiyet verebileceğini düşünmüştüm ama büyük yanıldım. Çoğumuz İzlanda-Atlantik siklonlarının gereğinden fazla şişip kışı çöp edebileceğini kaçırdık. Eğer benim mesajlarımdan umutlanıp, beklentiye giren varsa da çok üzgünüm.

• Valla yalan söylemeyeceğim ben bu kıştan çok umutluydum mesajlarım da duruyordur zaten. 2023'e girerken çok umutsuzdum çünkü bizim için olumlu olan hiçbir şey yoktu ama bu sene bizim bölgemiz için gerçekten umut vadediyordu. Hem verilerin bizim açımızdan oldukça olumlu olması (Balkan-Trakya-Ege kışına işaret etmeleri), hem İzmir'in ortalama örtülük kar periyodunun gereğinden fazla aşılmış olması, Kasım'da bize yarayan sinoptiklerin gelip bol yağışlı geçmesi, Süper El Nino ve Doğulu QBO'nun çakışmış olmasıyla kuvvetli soğukların ve yağışların bizim bölgemizde bu sene çakışıp efsaneye, yoğun kar yağışlarına sebebiyet verebileceğini düşünmüştüm ama büyük yanıldım. Çoğumuz İzlanda-Atlantik siklonlarının gereğinden fazla şişip kışı çöp edebileceğini kaçırdık. Eğer benim mesajlarımdan umutlanıp, beklentiye giren varsa da çok üzgünüm.

Kasımda havada kar gördüğümde çok umutlandırmıştım kendimi, aslında burda suç kimsede değil böyle kötü bir kış kimse beklemiyordur bence Kasım ayından sonra böylesine yağışsız dağlarda desen kar yok maalesef su sıkıntısı çekeceğiz en kötü dağlarımız kar alsa yine iyi olacak,ama görünürde oda yok kara ihtiyacımız var. Yapacak birşey yok üzgünüz elden birşey gelmiyor.