İzmir, Aydın, Muğla, Manisa Özel Raporlar-Yorumlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Avrupa'nın iyi geçirdiği kış = Trakya ve Kıyı Ege'nin iyi geçirdiği kış ayrıyeten Ege'nin efsanesi olmuş çoğu kış (45-54-65-68-79-83-87-92-2004) = El Nino. Ayrıyeten son yıllarda kurak geçirdiğimiz kışlar nedeniyle dengelenmesi gereken yağış, kar açıklarını saymıyorum, bu sene sistemlerin batılı patternde ısrar etmesini söylemiyorum. Sakince Aralık 2. Yarı ile Ocak'ı bekliyorum ve bu kışın bölgemiz adına çok eğlenceli olacağını düşünüyorum :S .

3 Mal editiert, zuletzt von Onur35 ()

• Bölge sorumlularının hiç bir aksiyon yoksa bile günde bir kez bile olsa konuya yazmasını rica ediyorum. Hergün bakıyorum çoğunlukla konu boş oluyor. Bu sefer başka mecralarda arıyorum

Einmal editiert, zuletzt von Neftis ()

• Vay vay GFS'de denemelere başladığına göre kışa giriş yapmış bulunmaktayız. :hfyeni (18):

Ütopik bir senaryo yer alçağına ek üst seviye alçağı mevcut , DGZ (dendritik büyüme katmanında %97RH 2.1g/kg MIXR özgül nem mevcut) ve 7.5K/KM LR eşlik ediyor. Deniz seviyesi 3.7c 280m 1.5c donma seviyesi 500m yer yer çok yoğun kar yağışları görülür arkası yağmur olsada.

• İlerleyen saatlerden itibaren bölgemizide etkileyecek soğuk cephe boyunca modellerde güçlü Hidrolapse sınırı mevcut bunun nedeni PBL'deki sıcak ve nemli havaya eşlik eden kuru orta troposfer , sınırlı alanlarda dahil 200J/kg civarında 0-3km cape beklentisi var konvektif kaldırmalar için yeterli özellikle sınırlı alanlar ve ecmwf modeli Dumanlıdağ civarında cape'ye eşlik eden orografik kaldırma öngörüyor hücrelerin gelişmesi için konvektif kaldırmanın başlatılması şart.

Görünüm klasik yağışlı microbust temp'i, kuru orta troposfere eşlik edecek bir miktar cape özellikle öğle saatlerine doğru ve öğle saatlerinde havanın ısınmasıyla izole (tekil) şiddetli fırtınalara yol açabilir.

Microbust'lara bağlı kısa süreli kuvvetli yağışın yol açabileceği ani su baskınlarına daha az olasılıkla hamleli düz rüzgarlara karşı kıyı kesimin genelinde radarın takip edilmesinde fayda var.

Einmal editiert, zuletzt von PergamoN ()

• Yerel oluşumlar devam ediyor kutleler ağır ilerliyor radara göre bati ilçelerde yer yer kuvvetli yağışlar görülüyor sarı ekolarda oraj da var..

• Körfeze güçlü bir yağış kütlesi giriş yaptı Goztepe-Karşıyaka arası dikkat merkez ilçelerde etkili yağış olabilir

Edit kütle kuzeye hareket etti..

Einmal editiert, zuletzt von Mert_35 ()

• Batuhankara el nino olunca böyle İzlanda kökenli alçak basınçlı sistemler ile kuru soğuk çekmiyoruz çok uzun vadede olsa o tarihlerde bir hareketlenme var bakalim, inşallah uygun sinoptik oluşur ve 2017 yılından sonra bir kez daha örtü çekme şansı buluruz

• Batuhankara el nino olunca böyle İzlanda kökenli alçak basınçlı sistemler ile kuru soğuk çekmiyoruz çok uzun vadede olsa o tarihlerde bir hareketlenme var bakalim, inşallah uygun sinoptik oluşur ve 2017 yılından sonra bir kez daha örtü çekme şansı buluruz

bu şekilde gelsin herkese çay =)

Geldiği gibi gitti.

• Batılı sistemler ile başlayan kışa girişte , güzel bir kış sezonu geçirmeniz temennilerimle birkaç gün sonra yurtdışına çıkacağım için 1 yıl kadar aranızda pek fazla bulunamayacağım sorular gelmesi halinde cevap veremeyebilirim veya merak edenleriniz olabilir zaman bulabilirsem arada uğramaya çalışırım sizleri tanımak güzeldi konuyu mümkün oldukça boş bırakmamaya çalışın.

Kendinize iyi bakın sağlıcakla 👋 :boat:

• Batılı sistemler ile başlayan kışa girişte , güzel bir kış sezonu geçirmeniz temennilerimle birkaç gün sonra yurtdışına çıkacağım için 1 yıl kadar aranızda pek fazla bulunamayacağım sorular gelmesi halinde cevap veremeyebilirim veya merak edenleriniz olabilir zaman bulabilirsem arada uğramaya çalışırım sizleri tanımak güzeldi konuyu mümkün oldukça boş bırakmamaya çalışın.

Kendinize iyi bakın sağlıcakla 👋 :boat:

Cok üzüldüm hocam gerçekten sizin bilgileriniz, tecrübelerinizden ve analizlerinizden mahrum kalmak istemezdim ne diyelim yolunuz açık olsun arada sayfaya uğramaya çalışın selamlarım ve saygılarımla.. 🙏

• Pergomon hocam öncelikle hakkınızda hayırlısı olsun, sizin gibi bilgileri olan birini yurt dışı kaçırmadı tabi ki,ancak teknoloji bizi bilginizi aktarmak için yeterli,arada yazın teması kesmeyin...

Bol şans..