Nao Karmaşası

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 57496c7293aa5bef7e2.png

c65050cef7cae19ec495e0.png

Yukarida Gfs ve Ecm'nin son guncel hali var. 22 Ocak'tan sonra karmaşa basliyor.

23 unde Azorun yada İskandinavya yuksek basincinin ne yapacagi( batilama,dikine hareket etme,pide olmasi, genislemesi vs.) net degil. 23 Ocaktan sonraki hareketi net olmadigi icin 26 sindan sonraki model guncellemeleri dikkate alinacak durumda degildir. Nasil ki 2017 ocak sisteminde ilk fitili Ukmo 144. saatte yaktiysa yine benzer durumlar yasayabiliriz. yani 144. saatten sonraki model goruntulerine su asamada inanmayiniz. Endeksler uzun vadede yaklasik 10 gun boyunca ip gibiyse dikkate alinir istisnalar disinda.

Aysonu sistem beklentisi devam ediyor.

Tecrubelerime gore Marmara agirlikli bir sistem olasiligi yuksek. Ozellikle Trakya'ya yakin olan yerler sansli. Yine de henuz kesin birsey yok. Takibe devam.

• Bir sistem gelir 1.5 yılın acısı unutlur(Kuzeybatı kıyılar) onun için inancım tam gelecek mutlaka bazen istirahat etmesi lazım atmosferin.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Bir sistem gelir 1.5 yılın acısı unutlur(Kuzeybatı kıyılar) onun için inancım tam gelecek mutlaka bazen istirahat etmesi lazım atmosferin.

Kaotik bir yapı dinlenmesi şart modellere kendi adıma 3 gün kadar bakmıyorum
    Umarım 1.5 yılın acısını çıkarıcak sistem gelicek

Istanbulda 2017 sistemini cikar elde var sifir. bu senede boyle bir efsane alsak herkes 2019 kisini ister. iyi kotu 5 6 kere kar gorduk. birde efsane gorursek yeter.hayirlisi bakalim.

• Ay sonu sistemini Avrupaya indirmiş gfs sürekli diyagramlar ise ana çıktıya gel aşağıya bakalım diyor eli mecbur aşağıya inecek bu şekilde gelmesi pek mümkün değil bakalım bekleyelim neler göreceğiz umutlar devam ediyor ay sonunda lehimize dönecek modeller inşallah.

• üstadların sabırlarına hastayım sinir küpü oldum Avrupa’ya verince sistemi hakkımızda hayırlısı diyelim

• Üstad istanbul konusuna attım geçen seneki gibi -6 gibi NAO beklentisi yok bu sene 384 de verdi 264de verdi 144 de de vereceğini umuyorum GFS den :)

soru-isareti(1).jpgBir ihtimal daha var...

Einmal editiert, zuletzt von 4 Şubat ()

• Ao ve nao genel olarak birbirleriyle hareket ederler. Onun icin bana gore nao nun aşırı negatif fazı isimize gelmez ve hocanin dedigi gibi biraz daha bekleyecez. Artik sıra kıyılarda diye düsünüyorum.