GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2016)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Amerikalıların yaptığı kasırga takiplerinden farkı yok bu sistemin. Son ana kadar nereden karaya çıkacağı belli olmayan kasırgalar gibi. Tropikal fırtına benzeri bir oluşum. Kar kasırgası diyorum ben buna. Deniz ulaşımında çok sıkıntı yaratır. Fırtınaya Batı Karadenizde yakalanan denizcileri çok zorlu saatler bekliyor.

Marmara ve kuzey ege için de kısmen geçerli hatta batı akdeniz açıklarında da... Biz balıkseverlere fiyat artışı olarak yansıyacak bir hafta geliyor ;)

• @wildleo1907 Kesinlikle. Rüzgar en yüksek hıza o bölgede ulaşacağı için Batı karadeniz dedim yoksa tüm denizler için geçerli bir sıkıntılı durum var. Ulaşım dışında bu yapının yıkıcı etkileri de olacaktır. Biz işin sadece kar örtüsü noktasına odaklanmış olsak da farklı bölgelerde farklı şekillerde olumsuz yansımaları görülecektir. En az zararla atlatmamız ve sadece keyifli anlarını hatırlayacağımız bir sistem olmasını diliyorum.

• ben pek yazamıyorum ama iki senedir takip ediyorum kar dönemlerinde sürekli ama ben bu seneki gibi olaylar silsilesi görmedim geçen sene ne güzel 10 gün önceden gördük mü yeterliydi çok az değişimle
    gelirdi bu sene saçlarımız beyazladı yerlerden çok ^^

• @wildleo1907 Kesinlikle. Rüzgar en yüksek hıza o bölgede ulaşacağı için Batı karadeniz dedim yoksa tüm denizler için geçerli bir sıkıntılı durum var. Ulaşım dışında bu yapının yıkıcı etkileri de olacaktır. Biz işin sadece kar örtüsü noktasına odaklanmış olsak da farklı bölgelerde farklı şekillerde olumsuz yansımaları görülecektir. En az zararla atlatmamız ve sadece keyifli anlarını hatırlayacağımız bir sistem olmasını diliyorum.

@Bay Hava ulaşımda sıkıntılar deyince bazı karayollarındaki özel bölgeler gelmiyor değil örneğin bizzat kendimin de 18 saat mahsur kaldığım Afyon - Sandıklı, Bursa - İnegöl - Eskişehir, Yenice - Balya, Kepsut - Dursunbey, Geyve - Taraklı, Akyazı - Mudurnu, Bolu dağı geçidi vs. özellikle Perşembe geceden C.tesi akşamına kadar saydığım yerler risk altında. Sürücüler çok dikkatli olmalı, benzin ve mazot kontrollerini yapıp yola çıkmalılar.

• Ab belirlemede iyi model olmaz kardeşim. Bir model iyiyse iyidir kötüyse kötüdür. Hepsi birbiriyle bağlıdır. x noktadaki yüksek basıncın yerini şeklini de doğru tahmin edecek ki y notadaki alçak basıncın nereye nasıl hareket edeceğini doğru tahmin edebilsin. Şu anda dünya üzerinde bu alanda tutarlılığı en iyi durumda olan modeller sırasıyla ECMWF UKMO ve GFSdir ancak bir siklonun hareketini tam olarak doğru öngörmek de bazen yeterli olmayabilir. Bir model sistemin alacağı şekli izleyeceği yolu çok doğru tahmin eder de yerini 50km saptırırsa ortaya çok farklı sonuçlar çıkar. İstanbul bu sistemde öyle bir noktada kalıyor ki en iyi model bile yanılabilir. Bence 3 modeli de takip et ama radardan da gözünü ayırma.

• @Bay Hava hocam teşekkür ederim ben aslında sormak istediğimi size anlatamadım gfs kısa vadede iyi olduğu için gfs yi mi kaale alalım demek istedim Ecmwf orta ve uzun vade modeli kısa vadede başarısı iyi olduğu söylenemez harelde ukmo da 72 h altını vermiyor zaten