İstanbul için Acil Uyarı

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Arkadaslar özel ünide okuyorum finaller var yarın 2 finalim var ve ben çalışmadım tatil olucak diye henüz bir haber yok tatil olur mu ne diyosunuz ?

tatil yok dostum, finalleri ihmal etme. başarılar dilerim :)

• Yağışın neden bir türlü gelmediğini verileri biraz karıştırınca anladım. Şuan Allah'ın belası bir ULL'nin neredeyse tam merkezindeyiz. Bu da bütün yukarı seviye oluşumlarını engelliyor. Sığ deniz etkisi oluşumlar da tek başlarına güçlenemiyorlar. Ama son verilere göre bu böyle devam etmeyecek. İlerleyen saatlerde ULL geberecek, deniz etkisi bantlar üstümüze inmeye başlayacaklar. Muhteşem Skew-T diyagramı da yalan çıkmazsa taneler kocaman olacaklar. Kısaca tahminlerimde değişiklik yok. Eğer tek sorun gerçekten ULL ise önce bir film izleyip vakit geçirin, sonra çayınızı demleyin ve pencereye yerleşin. İki yaka dahil. Uyumayın diye boşuna demedim. Yeniden takın gözlüklerinizi, sistem bitmedi. :hfyeni (29)::hfyeni (29):

bende tam film acmistim hahah ?

• Yağışın neden bir türlü gelmediğini verileri biraz karıştırınca anladım. Şuan Allah'ın belası bir ULL'nin neredeyse tam merkezindeyiz. Bu da bütün yukarı seviye oluşumlarını engelliyor. Sığ deniz etkisi oluşumlar da tek başlarına güçlenemiyorlar. Ama son verilere göre bu böyle devam etmeyecek. İlerleyen saatlerde ULL geberecek, deniz etkisi bantlar üstümüze inmeye başlayacaklar. Muhteşem Skew-T diyagramı da yalan çıkmazsa taneler kocaman olacaklar. Kısaca tahminlerimde değişiklik yok. Eğer tek sorun gerçekten ULL ise önce bir film izleyip vakit geçirin, sonra çayınızı demleyin ve pencereye yerleşin. İki yaka dahil. Uyumayın diye boşuna demedim. Yeniden takın gözlüklerinizi, sistem bitmedi. :hfyeni (29)::hfyeni (29):

Adam gibi adam. Verdin gazı valla. Bekliyoruz bakalım. İnşallah gelecek.

ay hadi inşallah. kafamda sistem bitti ama yağış olursa güzel sürpriz olacak istanbul adına.

Einmal editiert, zuletzt von mertdkdg ()

• Çimlerde 20 25 Olan Yerler Rahat Var Farkında Olmadan Girmişim Çime Girdim Baya Bi Çok Fark Etti Zeminle Çim Arasında Kalınlık

Ya çok ilginç 20-25 cm olan yerler var ama bazı çimlerin üzerinde ise 5 cm var bazı yerlerde hic tutmamış bazı yerlerde 10 cm var acayip

tatil olsada sistemi rahat rahat izlesek

Sabahtan beri söylüyorum dinletemiyorum :D

• Teldeyim zor oluyor ama kimsenin umitsizlesmesine gönlüm razı değil gençler şuanda büyükçekmece gölünün üstünde olusan pıtır pıtır yeşil kütleler var o kütleler dek oluyor ve o deklerin yuvası yukarıda gordugunuz gibi kuvvetlenerek gelcek tahmincilerimiz yanilmadi ne Root nede Hava_Forum yanilmadilar hem iri taneli hemde yoğun yağış olacak.

Yanılsalar ne olcakki onlar gördükleri haritaları verileri inceleyip daha önceki deneyimlerini harmanlayıp fikirlerini belirtiyorlar bizlere illaki yanıldıkları zamanlar olacaktır (kaldıki bence yanılmadılar çünkü sitedeki bütüm yazarlar genel konuştu önceki sistem gibi cm falan vermediler bu konuda ayrıca tebrik ederim) ve eğer yanılırlarsa bu onları kötü bir tahminci yada analizci yapmaz heleki insablara onlara karşı söz söyleme hakkı vermez çünkü böyle düşünenleri zorla burda kimse tutmuyor. Kaldıki einstein' ın dediği gibi yanlış yaptığım şeyler her seferinde yeni deneyim kazandırdığı için onları yanlıştan saymam. Bu sistemden en azından birinci yarısı için insanların beklentilerini bence konuya tam hakim olmayanların yaptıkları yorumlar yükseltti çünkü ben hava hakkında çok az şey biliyorum ve beklentilerim inan bir çok kişinin (ama site yazarları hariç) yorumundan yükselmişti. Saygılar..

• Radarda ki kütleleri karıştırmanızın sebebi hem siklon olması ve hem dek olması. Radarda ikisi birden gözüktüğü için kimin indiğini kimin çıktığını göremiyorsunuz. Ama yinede söylemekte fayda var, çok bir şey beklememek gerekir bu saatten sonra. Evet yoğun yağışlar gelecek, sahillerde 5 cm, yer yer 10 cm örtü bile olabilir.

• Sorun karın yağıp yağmamasından çok bir türlü istenilen etkiyi gösterememesi. Bu açıdan 10 Şubat sistemine benziyor diyebiliriz. Bakalım bu gece son şansımız, kaçırsak da üzülmeye gerek yok iki gün ara sonra cuma yeniden başlıyoruz.

ben cuma günki sisteme baktım. siklonik yağış mı bilmiyorum ama sanırım istanbul için dek'i desteklemiyor. 500 hpa'da bir süreliğine çok iyi bir soğuma oluyor fakat sonradan etki kayboluyor. bilmiyorum ustalarımız ne der bu duruma ?

• Radarda ki kütleleri karıştırmanızın sebebi hem siklon olması ve hem dek olması. Radarda ikisi birden gözüktüğü için kimin indiğini kimin çıktığını göremiyorsunuz. Ama yinede söylemekte fayda var, çok bir şey beklememek gerekir bu saatten sonra. Evet yoğun yağışlar gelecek, sahillerde 5 cm, yer yer 10 cm örtü bile olabilir.

Root öyle demiyor :boxing: Daha adminler bile anlaşamıyor :D