AO ve Ekim Ayı Avrasya Kar Örtüsü Arasındaki İlişki

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Kışlık tahminlerde gayet önemli olan AO, son yıllarda Ekim Ayı Avrasya Kar Örtüsüne göre tahmin edilmeye başlandı. Bende 1969-2010 arasındaki 14 yılın AO ve Kar Örtülerini sizin için karşılaştırdım. Kar örtüsü arttıkça, AO bir o kadar negatife meylediyor. Ve tamamen kendi emeğim olan bu grafiği çıkardım. Hepimize yararlı olacak bir grafik. :)

Einmal editiert, zuletzt von Icould ()

• Kışlık tahminlerde gayet önemli olan AO, son yıllarda Ekim Ayı Avrasya Kar Örtüsüne göre tahmin edilmeye başlandı. Bende 1969-2010 arasındaki 14 yılın AO ve Kar Örtülerini sizin için karşılaştırdım. Kar örtüsü arttıkça, AO bir o kadar negatife meylediyor. Ve tamamen kendi emeğim olan bu grafiği çıkardım. Hepimize yararlı olacak bir grafik. :)

Sence bu yorum doğru mu bence aralarinda tam bir korelasyin yok.inceleyince bu çıkıyor.72 yili ve 2010 iyi bir örnek

• Sence bu yorum doğru mu bence aralarinda tam bir korelasyin yok.inceleyince bu çıkıyor.72 yili ve 2010 iyi bir örnek

Bir kaç istisna dışında genelde doğru çıkıyor. Mantıkende doğru olmalı zaten. Daha çok kar örtüsü, aktif bir Sibirya Yüksek Basıncı. Aktif bir Sibirya Yüksek Basıncı, negatif AO :)

• Eline sağlık güzel olmuş sosyal medya sitemizde de paylaşılması güzel olur ayrıca.

Ancak bende pek korelasyon bulamadım AKÖ bizi pek ilgilendirmiyor anlaşılan Azor yb belirliyor kışımızı daha çok sibirya yb çok güçlüyken bile işte görüyoruz sistem elimizden kaçabiliyor.

• Eline sağlık güzel olmuş sosyal medya sitemizde de paylaşılması güzel olur ayrıca.

Ancak bende pek korelasyon bulamadım AKÖ bizi pek ilgilendirmiyor anlaşılan Azor yb belirliyor kışımızı daha çok sibirya yb çok güçlüyken bile işte görüyoruz sistem elimizden kaçabiliyor.

Orası öyle. Korelasyon var ama %100 değil.

HTC Desire 820 cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

Emegine saglik

• Öncelikle çalışman ve emeğin için teşekkür ederim. Keşke boş laflar, desteksiz atışlar yerine bu şekilde çalışmaları daha çok görebilsek. Amatörleri geçtim, en baba profesörlerden bile göremiyoruz böyle şeyleri. Bulmuşlar kolayını varsa yoksa el nino la nina bir de ısı adası. Ufukları bundan ötesine geçemiyor.
    Cohen'in bu meşhur tezine ait daha detaylı grafik aşağıdadır.

Gördüğünüz gibi bir bağıntı var fakat bu çok güçlü değil. Bu tezden daha sonra Cohen sadece Avrasya bölgesi ile sınırlı olmayan 60 kuzey paraleli üzerindeki tüm noktalardaki kar örtüsünden yola çıkarak SAI adını verdiği bir başka indeks geliştirmiştir.
    Gördüğünüz gibi bu indeksle kış mevsimi AO indeks değerleri arasında çok daha güçlü bir bağıntı vardır.
    İtalyan amatörler bu tezden yola çıkarak ekim ayında kar örtüsünün az yada çok olmasını belirleyen basınç dizilimlerine yönelmiş ve OPI adında bir başka indeks geliştirmişlerdir. Bu indeksle de AO arasında oldukça güçlü bir bağıntı vardır.
    Yine benzer bir mantıktan hareketle Rus akademisyen Kryjov Taymir Sirkülasyon İndeksi adıyla bir başka indeks geliştirmiş ve bununla ilgili bir makale yazmıştır. Bu teze göre (75 – 85 kuzey / 95 – 115 doğu) koordinatları üzerindeki 500hpa yükseklik değeri normalden yüksekse kış mevsimi AO ortalaması epey yüksek bir olasılıkla negatif gerçekleşmektedir. Normalden düşükse de bu sefer AO ortalaması yüksek ihtimalle pozitif gerçekleşecek demektir. İngilizcesi iyi olanlar aşağıdaki adreslerden daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirler.
    http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/joc.3968/abstracthttps://forum.netweather.tv/to…-season-2014-2015/page-43

https://forum.netweather.tv/to…-season-2014-2015/page-43

Ayrıca http://www.esrl.noaa.gov/psd/c…a/composites/printpage.pl
    adresinden 500mb jeopotansiyel yüksekliği seçip yukarıda verdiğim koordinatları girerek tezin sağlamasını yapabilirler.
    https://forum.netweather.tv/to…-season-2014-2015/page-43

• Sai endeksini biliyordum. OPI endeksini yeni ogrendim. Bu arada teşekkürler :)

HTC Desire 820 cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

emeğine fikrine parmaklarına sağlık,böyle bilimsel çıkarımları görmek güzel..

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN