GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ekim 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Olası sisteme daha çok var, bekleyin bi hele. Sağlam bir tepki alçak basıncı oluşabilirse işler çok daha farklı bir hal alır. Sabırla takip etmek gerek

• 72 h'ye kadar kısa vade, 72 h'den 144 h'ye kadar orta vade, 144 h sonrası uzun vade :). Bana Gfs'yi savunma lütfen :)

GFS yağışına bakmak için zaten son 2 günde bakmak gerekir sisteme 5 gün filan var üzücü olan bu aslında güzel bir sistemdi gelse bana 29 eylül sisteminden daha fazla etki yapar dikkat edin bana diyorum :D

• "Olası sistem" dün söylediklerinize göre 7 ekimde, bugün söylediklerinize göre 12 ekimde gelecekmiş. Sık sık karşılaştığınız bu döngüyü anlayamamış olmanıza şaşırıyorum. Modellerin ana çıktılarına bakanlar hep farklı şeyler söylerler. Doğrusu tüm diyagram ortalamalarına ve ilgilenmediğiniz geos, cfs, cma, ukmo gibi tüm modellere bakarak tahmin yapmaktır. Kesinlikle bir modele tamamıyla güvenilmez. Stratosfer sıcaklığı, ao ve nao endeksleri gibi şeyler yine modeller tarafından üretilir. Benzer şekilde hiçbir endekse de tamamıyla güvenilmez.
    Bana göre İstanbul ve çevresindeki kıyı illerin gece dahil tek haneli sıcaklık değerlerine kadar soğuması imkansız gibi birşey. Yağış bol, fakat 1,5 gün gibi kısa bir sürede olacak. Sistem boyunca ara ara etkili olan yağışlar filan da beklemeyin. Bu sistemde (gelirse) sıcaklık açısından en şanslı yer Doğu Karadeniz olacak.

• "Olası sistem" dün söylediklerinize göre 7 ekimde, bugün söylediklerinize göre 12 ekimde gelecekmiş. Sık sık karşılaştığınız bu döngüyü anlayamamış olmanıza şaşırıyorum. Modellerin ana çıktılarına bakanlar hep farklı şeyler söylerler. Doğrusu tüm diyagram ortalamalarına ve ilgilenmediğiniz geos, cfs, cma, ukmo gibi tüm modellere bakarak tahmin yapmaktır. Kesinlikle bir modele tamamıyla güvenilmez. Stratosfer sıcaklığı, ao ve nao endeksleri gibi şeyler yine modeller tarafından üretilir. Benzer şekilde hiçbir endekse de tamamıyla güvenilmez.
    Bana göre İstanbul ve çevresindeki kıyı illerin gece dahil tek haneli sıcaklık değerlerine kadar soğuması imkansız gibi birşey. Yağış bol, fakat 1,5 gün gibi kısa bir sürede olacak. Sistem boyunca ara ara etkili olan yağışlar filan da beklemeyin. Bu sistemde (gelirse) sıcaklık açısından en şanslı yer Doğu Karadeniz olacak.

Sistem 144 ve 168'de yalnız. :)

Sürekli bana gelişigüzel ve gizli eleştiriler sallama gayesi içerisinde olmanıza anlam veremiyorum, hiçbir zaman da veremeyeceğim, bunun için üzgünüm. Bence yazdığım yorumlara karavana ateş etmekten vazgeçmelisiniz.

Öncelikle şunu söylemek isterim, herhangi bir sistem hakkında, herhangi bir gün "7 ekimde gelecek", hemen ertesi gününde ise "12 ekimde gelecek" şeklinde dramatik değişimler içeren saçma ve inanılırlığı bulunmayan tahminlerde, beyanlarda bulunmadım.

Sektörün iki devi ortak noktada, belirli bir tarihte sistem gösteriyorsa, bu iş "Olası sistem" kıvamına gelmiş demektir. Kaldı ki sadece bu akşamki modellerde ortaya çıkan bir şey değil bu.

Beni tanımadığınız için ileri geri konuşmakta sıkıntı yaşamıyor, rahatça yazıyorsunuz zannımca. "Doğrusu"ile başladığınız cümlenizde bahsettiğiniz, diyagramları; bu sitede en çok takip eden herhalde benimdir. Havada kalmasın diye link de paylaşıyorum;

http://www.havaforum.com/konu-2014-15-diyagram-arsivi.html

Geçen yıl bizzat, diyagram arşivi oluşturmuş biriyim. Şimdi siz benim bir önceki mesajımı ima ederek, bana doğruyu yanlışı öğretmeye kalkamazsınız, öncelikle lütfen bunu kafanıza sokun.
    Bir modele tamamıyla güvenilmeyeceğini bildiğim için, "bir tepki alçak basıncı oluşabilirse" şeklinde bir olasılık attım ortaya. Körü körüne bağlanmış olsam, modelde gördüğümü söyler, alçak basınçtan falan bahsetmezdim değil mi? Madem karşınızdakine saldıracaksınız, biraz kafanızı kullanın lütfen.
    Bu arada CMA ve CFS bir hayli yetersiz modeller.

Tek haneli sıcaklık olayını hiç üzerime bile alınmıyorum çünkü bu konu üzerine herhangi bir beyanım olmadı. Bir tepki alçak basıncı olursa soğumanın kuvveti artacaktır, siklonik destekli yağışlar da oluşacaktır fakat sıcaklıkların tek haneye düşmesi, onun için kesin bir şey dememiz henüz mümkün olmamakla beraber, elbette sıcaklıkların tek hanelere gerileme ihtimali bir hayli düşük ve zor bir ihtimaldir.

• Bana ekim ayında tek haneli değerler yeterli fazlası için beklemeye razıyım şu sinoptik kış ayındada aynısı olursa zaten çok iyi şeyler olabilir kış ayında