Geçmiş Sezonlar ve Sistemler [Ana Konu]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 12 OCAK-KISA VE ETKİLİ SİSTEM-AFYONKARAHİSAR. :)

12 Ocak sabahıydı Hava bulutluydu ve lodosluydu.Sabah hafif yağmur geçişleri vardı.Akşama kadar hava genellikle bulutlu ve rüzgarlıydı.Akşama doğru başlayan yağmur etkisini artırdı.Dışarda dolaşmaya çıkmıştım.Eve doğru yaklaşırken yüzüme sert bir şeyler çarpıyordu.Damlalar irileşiyordu ve sulu kar yağıyordu.Eve vardığımda ise kar başlamıştı akşam 7 gibi başlayan kar giderek etkisini artırdı.Belki ilk yağış başladığında 1 saatte 5 cm. kar yağmıştı gece 1 gibi dışarı çıktığımda ise kar kalınlığı 30 cm'ye yaklaşıyordu.Sabah 7'de kalktığımda 50 cm'yi bulan kar kalınlığı ile uyanmıştım.Özlüyor be insan!!! Afyon'da Sinanpaşa gibi yerlerin köylerinde 1 metreyi buldu kar.

Sistem modellerde çok güçlü görünmüyor ama Kütahya-Eskişehir-Afyon kara gömülmüştü.Marmara'da iyi kar almıştı. :)

12 Ocak öğlen

13 Ocak gece

Ve güçlü gibi görünmeyen asında sağ gösterip sol vuran sistemin Afyon'da bıraktığı kareler.

• Bende 18 Subat 2015 Sistemini Anlatiyim Oyle guzel bi sistemki nadir gelir oyle sistemler bura icin Neyse Tarih 16 Subat 2015 Pazartesi Sabah Kalktim Lapa Lapa Kar Yagisi Oglene kadar kar devam etti ogleden sonra akdama kadar yagmur ara ara kar sonra aksam gec saatlerde artik sistrm kendini gostermeye basladi kar tekrar yogun yagmaya basladi ve 17 Subat Sali gunu gunboyu kar vardi fakat asil bomba Carsamba gunuydu 17 Subat aksam yerde kar kalinligi 10 cm oldu gelelim 18 Şubat 2015 Carsamba gunune kar tum gun yogun sekilde yagdi ve 40 cm yagdi birden o gun okullar sabahcilara tatil olmadi neyseki ben oglenciydim sansliydim :D Ogleden sonra ve Persembe tatil iste oyle bi kar yagdiki hayatimda oyle kar gormedim Sonra Persembe gunu kar beklenirken oglene kadar yogun yagip ogleden sonra hava acti beklenilmedik olay oldu ve kar bitti sandim ben ama cuma gunu kar hafif bekleniyodu fakat gunboyu karliydi cok guzel bi sistemdi benim icin

• 6 Ocak 2015, tipili bir akşam :) . Bir kere şöyle bir sistem alsam iyi olur bu sene.

inşallah inşallah :)

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• Lafı geçmişken 6-7 Ocak'tan görüntüler.

Tipiye tam gaz devam.

1.81 boyundayım dizlerime kadar ulaşan yerler var.Ortalama 45-50 cm civarı kar kalınlığı.

Yarım saat öncesi.Kar yoğun bir şekilde devam ediyor.

Gömülmeye devam.Tipi devam ediyor.

Yağışın boyutu ortada.Tipi devam ediyor.

Her yer takır takır buz.Arada tek tük kar atıyor.

• Konu bundan sonra daha canlı olacak.Bu gece 1985 yılından bulabildiğim fotoğraflar,haberler ve modeller ile karşınızdayım.1985 kışını sorsanız evet yeniden yaşayalım deriz ama aralık ve ocak ayının çoğunluğunun ne kadar boş geçtiğini kimse takmaz :D Çünkü Şubat ayı komple efsane olan bir yıldır 1985.. uzays3271653126 uzays3271653126 

İstanbul Beykoz

MGM o zamanda hatalara düşüyormuş aynı şimdiki gibi :D

19 Şubat 1985 modeline bakalım :)

Buda 20 Şubat

Avrupa'dak hava koşulları --- > Bol YB :D

MGM :) Kesinlikle yanılmayan nasıl bir açıklamadır :) Yıl 2017 modeller halen dansöz misali :D

Yanılmaz dedikleri CRAYXMP

• 1 Mart 1929 İstanbul Boğazı

1 Mart 1929 gününden başka bir fotoğraf

Taksimde kızak çeken atlar... Evet Taksimde 1929

1929 dan başka fotoğraflar

Beylerbeyi

Haliç

Göztepe Tren İstasyonu

Resmen kutuplardan bir manzara adeta...

Orient Express'i 1929 Çerkezköy

• 1985 Kışı ve devamındaki aylar hakkında Cemal M.oğlu Kişisel anılar ve günlük

1985 13 Şubat öncesinde meteorolojiye ilgim olup olmadığını hatırlamıyorum.Pencereye çıkıp kar yağmasını beklermiydim inanın hiç bir detay aklıma gelmiyor.İşin tuhaf tarafı 13 Şubat 1985 sonrasında olan hava olaylarınıda tüm detaylarıyla biliyorum.Bir gürültü bu kadarmı insanın hafızasına bir çizgi çeker.

O sabah saat 6 civarlarında gökyüzünde ne kadar şey varsa büyük bir gürültüyle yere düşüyordu sanki.İlk bu gürültüyü duyduğumda bir anlam veremedim ve pencereye birazda korkuyla koştuğumu hatırlıyorum.Sabahın o alacakaranlığı içinde önce bir şey anlamadım.Bahçemizdeki çimenlere doğru kafamı çevirdiğimde yukarı doğru zıplamaya çalışan daha önce görmediğim kadar büyük buz parçalarını gördüm.Başımı bu sefer gökyüzüne çevirdim ve büyük buz parçalarına eşlik etmeye başlamış lapa diye tabir etdiğimiz kar yağışı başlamıştı.Dolu ve kar birlikte yağıyordu inanılmazdı.

İlk hava durumu notlarımı bu tarihte tutmaya başladığımı daha önce belirtmiştim.İşte çoğu karseverin yaşayamadığı mini buzul çağından notlar.

Bu sıcaklık ve kar değerleri İstanbul'un en ılıman yerlerinden biri olan Ataköy semtine ait olduğunu unutmayalım.

13 Şubat Çarşamba :Sabah saatlerinde inanılmaz bir dolu ve sonraları tipi şeklinde kar yağışı 0/-4 7cm
    14 Şubat Perşembe :Kar yağışlı -1/-5 8 cm
    15 şubat Cuma :Öğle saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı sonraları çok sıcak bir güneş karların hızla erimeğe başladığını hatırlıyorum.Büyüklerimiz bu hava kar topluyor derken o akşam meteorolojide aynı fikirdeydi günü 3 cm kar kalınlığı ile kapatmışız o gün.0/-4
    16 Şubat Cumartesi :Tipi şeklinde kuvvetli rüzgarla kar yağışı vardı o gün.-2/-6 11cm.
    17 Şubat Pazar :Parçalı bulutlu soğuk bir gün geçirdik.-1/-4 8cm.
    18 Şubat Pazartesi:Yoğun bir kar yağışıyla uyandık o sabah yine.Ataköy Lisesi'nin yanındaki o uzun yokuştan sıra kapaklarının üzerinde kayarak aşağıdaki otoparktaki tırın altından o hızla geçerek öbür tarafına geçiyorduk.1/-7 27 cm.
    19 Şubat Salı :Sabah saatlerinde hafif kar yağışlı ve dondurucu bir soğuk vardı.-2/-9 25 cm.
    20 Şubat Çarşamba :Parçalı bulutlu ve İstanbul'un nemiyle birleşen kutup soğuğu.O gün 15 dk mesafedeki Bakırköy'e yürüdüğümü ve eve donma tehlikesi geçirerek döndüğümü hatırlıyorum.-4/-8 20 cm.
    21 Şubat Perşembe :Öğleye kadar aralıklı kar sağanakları.-3/-4 15 cm.
    22 Şubat Cuma :Çok bulutlu akşama doğru kar yağışlı.0/-5 derece.7 cm
    23 Şubat Cumartesi :Bu günle ilgili kayıt tutmamışım
    24 Şubat Pazar :Yoğun kar yağışlı.0/-3 20cm.
    25 Şubat Pazartesi :Yoğun kar yağışlı.0/-4 25cm.
    26 Şubat Salı :Kar yağışlı 1/-3 25cm
    27 Şubat Çarşamba :Açık sonraları parçalı bulutlu 2/-3 15 cm.
    28 Şubat Perşembe :Sabah kar yağışlı 0/-3 5 cm.

Hava sıcaklığının 11 dereceye çıktığı 5 Mart tarihine kadar İstanbul sahillerinde kar yerde kalmıştır. 1985 Mart ayıyla ilgili ilginç bir detay daha vereyim arşive meraklı arkadaşlarımıza.1985 Mart ayında hava hep kapalı soğuk ve İstanbul'un meşhur çisentili yollarda hafif bir ıslaklık yapan yağmuruyla geçmiştir.1 Nisan'a geldiğimizde notlarımda Çok bulutlu ve yağmurlu en yüksek sıcaklık 8 derece olarak gözüküyor.30 Nisan yağmurlu 10 derece gözüküyor.O yıldan yine ilginç kareler.12 Haziran 19 derece ve sağanak yağışlı.Temmuz ayı yine çok serin geçiyor.4 Temmuz Aralıklı yağmurlu notlarımda en yüksek sıcaklık 19 derece.Temmuz ayının sonlarında gelen bir sıcak hava dalgası Şubat 13'ten sonra gelen bu döngüyü sonunda kırmayı başarıyor.

• Kötü başlayıp sonu iyi biten çok az kış var 1985-2012 gibi 1985'i bilmiyorumda 2012'nin bir yerde patlayacağı belliydi. Ancak ben bu kışta o potansiyeli görmüyorum sorun sadece bizde olsa neyse Avrasya genelinde soğuk sıkıntısı var basınçlarda şu ana kadar hiç lehimize işlemedi bütün bunlar bir araya gelecek ve -20'li çekirdek blokaja uğrayıp üzerimizde dönüp duracak çooook zor olursada 30 yılda bir oluyor işte :)