5 Mart sonrası Kışın 3. fazı (Mini kış)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Geçtiğimiz yıla göre oldukça iyi, son yıllarla karşılaştırdığımızda da hiç fena olmayan bir sezonun sonuna doğru yaklaşmış bulunuyoruz. Bu kışın finalini yukarıdaki konu başlığında gördüğünüz tarihle başlayacak periyotun sonunda getirmiş bulunacağız. 5 Mart ile kuzeyimizde başlayacak olan hareketlilik, basınç alanlarının ülkemiz için sistem indirmeye müsait konumlar almaya başlaması ile kısa periyotlarda orta, orta altı ve orta üstü kuvvetlerde hava akımları ile karşı karşıya kalacağız. Bir kere şunu söylemeliyim ki Kıyı Ege ve Akdeniz dışında tüm bölgelerin kar yağışı alma şansını bu süreç içindeki sistemler bütününde %80 civarında görüyorum. Öyle veya böyle Rize'den, Çanakkale'ye, Zonguldak'tan Kilis'e kar almayan yer kalmayacaktır. Ancak yağışın etkisi ve sürekliliği mevsim itibariyle tahmin etmesi zor bir değişken olduğundan bu konuda gelen sorular olursa sınırlı yanıtlar verebilirim şu aşamada. Ne zamana kadar sürer derseniz Mart ayının sonuna kadar fevkalade bir ısınma olacağını sanmıyorum dolayısıyla tam anlamıyla bahar değerlerinin yurt genelinde görülmeye başlanması için Nisan ayının ilk günlerini görmek gerekiyor.
    Herkese kışın son fazının hayırlı ve bol karlı günler yaşatması dileğimle,
    Sevgiler

• Hayırlı olsun hocam yeni ve son konu galiba :) Mikdat hocamızda hafta sonunda soğuyan havanın 5 Mart'ta İsatanbul'da kar bırakacağını belirtmiş sanırım aynı doğrultuda gidiyorsunuz.Bekleyip görelim.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Hayırlı olsun hocam yeni ve son konu galiba :) Mikdat hocamızda hafta sonunda soğuyan havanın 5 Mart'ta İsatanbul'da kar bırakacağını belirtmiş sanırım aynı doğrultuda gidiyorsunuz.Bekleyip görelim.

Hocadan haberim yok ama 5 mart soguk ve yagisli periyodun baslangici gibi gorunuyor o tarihten sonra 60 derece enlemlerine inen soguklar bize salinacaktir azor ve sibirya da bunu destekliyecek endeksler de bu yonde

• Atmosfer cadi kazani gibi fokur fokur kaynarken guneyli akimlarin da bas gostermesi normal karsilanmali kaldi ki gectigimiz ay sonu nasil guneyli akimlarin etkisinde kalmistik hatirliyorsundur sonrasinda neler olmadi ki!

• Atmosfer cadi kazani gibi fokur fokur kaynarken guneyli akimlarin da bas gostermesi normal karsilanmali kaldi ki gectigimiz ay sonu nasil guneyli akimlarin etkisinde kalmistik hatirliyorsundur sonrasinda neler olmadi ki!

Sonrası benim için acı oldu hocam :D Siz boşuna konu açmazsınız kesinlikle, bende iyi bir sistem geleceğini ve bu sistemin 8 Mart sonrası ineceğini düşünüyorum

5-6 Mart'ta şansımız varsa kky yoksa yağmur

• Sonrası benim için acı oldu hocam :D Siz boşuna konu açmazsınız kesinlikle, bende iyi bir sistem geleceğini ve bu sistemin 8 Mart sonrası ineceğini düşünüyorum

5-6 Mart'ta şansımız varsa kky yoksa yağmur

6 Mart batı sistemi olacak Trakya ve ist yüksekleri uçacak gibime geliyor