GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Ocak 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• yazık oldu şubata sarkması kötü oldu artık eskisi gibi kış olmuyo maalesef

Şu an için Şubat'a sarkan bir şey ben göremiyorum.. Zaten ayın son günleri hareket başlayacak gibi inşallah ! 27-28 gibi öncesinde de balkanlardan 25-26 sında orta halli bir soğuk hava sisteminin girmesini bekliyorum.. Yani 25 Ocak itibariyle döngünü kırılıp artık soğuk tarafa doğru geçip arka arkaya kademeli şekilde güçlü sistemler almaya başlayarak Şubat ayını kucaklayacağız :) Sonrasında önümüzde yepyeni bir ay ve sonrasında sürpriz bir Mart var.. ;) Yani kısacası yazık olan bir durum yok Arkadaşım.. Not : Bu arada önümüzdeki haftanın tamamında tabi ben İstanbul olarak söylüyorum yurdun büyükçe kısmında 12-14 derece sıcaklık aralıklarını göreceğiz, ara ara yağmurlarımızda olacaktır,Ancak önümüzdeki haftasonundan itibaren c.tesi pazar bir daha artık uzunca bir süre bu değerleri görüceğimizi pek sanmıyorum.. Zaten vade yaklaşatıkça yetkili tüm yazarlarımızdan detayları an ve an alacağız inşallah..

• inş kardeşim ama ben ocak ayı için umutsuzluğumu dile getirdim tabiki inş şubat ayında dediğin gibi arka arkaya sistemler gelir aynı şekilde martın ortasına kadar bu böle devam eder 2011 de mesela 8-9 martta güzel kar yağmıştı mart dediğin gibi sürpriz yapar hani sonuçta marmara bölgesi kışın kaç kere kar görebiliyo doğu bölgeleri ayrı oralar hep karlı inş marmara bölgeside şubat ayındaki yağışları kar olarak alır

• Maalesef acı gerçek, ocak kaybettik nerdeyse. Bir kışta 2-3 kere heycan yaşayabiliyoruz

Nasil ocagi kaybettik allah askona ocak basonda cogu ilimiz olmasada birçok il kar aldi ayin 8 inde efsane niteliginde sistem geldi ve aysonu yine efsane niteliginde sistemler var nasil kaybettik ocagi acaba

• Ben Ocak ayından Şubat'a geçiş günlerinde 27-28-29-30-31ila 1-2-3-4 şubat içindeki aralıklarda 2,2.5 sistem alacağımızı düşünüyorum ve inanıyorum, hemde öyle havada fln değil örtülük yani :) zaten önümüzdeki hafta en geç pazartesi salı günü Efsane-Semih 'de dahil olmak üzere diğer yazalarımız ufak ufak konularını açmış vaziyetteler ki bu tarihlerde sistemleri gitgide detaylandırmaya başlayacaklardır.. Çünkü benim inancım 20-21 ocak gibi modeller tam anlamıylar sistemleri görmeye başlayacaktır.. yani uzun lafın kısası benim için Ocak ayı kapanmadı.. Kar görmedende kapatmayacağız inşallah!.. :)

Einmal editiert, zuletzt von Murat ()

• Ben Ocak ayından Şubat'a geçiş günlerinde 27-28-29-30-31ila 1-2-3-4 şubat içindeki aralıklarda 2,2.5 sistem alacağımızı düşünüyorum ve inanıyorum, hemde öyle havada fln değil örtülük yani :) zaten önümüzdeki hafta en geç pazartesi salı günü Efsane-Semih 'de dahil olmak üzere diğer yazalarımız ufak ufak konularını açmış vaziyetteler ki bu tarihlerde sistemleri gitgide detaylandırmaya başlayacaklardır.. Çünkü benim inancım 20-21 ocak gibi modeller tam anlamıylar sistemleri görmeye başlayacaktır.. yani uzun lafın kısası benim için Ocak ayı kapanmadı.. Kar görmedende kapatmayacağız inşallah!.. :)

İnşallah ben de öyle düşünüyorum da bir türlü modellere yansıyamadı

• Ecmwf çokta kötü değil.Elbet birkaç gün normaller üstü sıcaklık olacak fazla büyütmeyin

27-28 Ocak gibi çook uzun zaman sonra ilk güçlü Sibirya sistemini bekliyorum.1050 mb'lik Sibirya yükseği bize inmez ama bizi çok etkiler.

1-2 gün içinde modellere yansır