13-17 Kasım Yağışlı Dönem

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • @"Siberianist" Mustafa Ethem nerelerdesin aga.Bana Cumartesi,Pazar ve Pazartesi için Doğu Karadeniz tahmini yaparmısın,sıkmıyorum inşallah.

• @"Siberianist" Mustafa Ethem nerelerdesin aga.Bana Cumartesi,Pazar ve Pazartesi için Doğu Karadeniz tahmini yaparmısın,sıkmıyorum inşallah.

Siteye 2 gündür fazla girmiyorum. Yarın akşam taze verilerle yapayım, şu Ecmwf ve Gfs bir mutabakata varsınlar hele :)

• Gfs'nin uzun vadede ip gibi diyagramları yine değişecek :D Bu yıl gerek perturbation'larıyla gerek ana senaryosuyla gerek kontrol çıktısıyla, berbat bir gidişat sergiliyor GFS. O yüzden sistem yakalamak için bazı farklı kaynaklara yöneliyorum
    Mesela GEM diyagramları 24 ekim civarında bir salınım veriyor. Bu bir sistem emaresi olarak görülebilir. 17 ekim sistemini atlatmamızla beraber, uzun vadede de daha net şeyler söyleyebileceğiz

• Gfs'nin uzun vadede ip gibi diyagramları yine değişecek :D Bu yıl gerek perturbation'larıyla gerek ana senaryosuyla gerek kontrol çıktısıyla, berbat bir gidişat sergiliyor GFS. O yüzden sistem yakalamak için bazı farklı kaynaklara yöneliyorum
    Mesela GEM diyagramları 24 ekim civarında bir salınım veriyor. Bu bir sistem emaresi olarak görülebilir. 17 ekim sistemini atlatmamızla beraber, uzun vadede de daha net şeyler söyleyebileceğiz

ben gemi çok takip ederim neredeyse ecmwf den farkı yok aynı şeyleri söylüyorlar :D

Yağışlar var mı üstad??

• Sağolasın kardeş.Yarın akşam en ince ayrıntıya kadar isterim ona göre.:D

Cumartesi günü pek bir aksiyon yaşanmaz, yağışlar akşama doğru başlar, pazar gün boyu aralıklarla devam eder. En kuvvetli yağış pazar akşamı olur. Aynı zamanda pazar akşamı kar seviyesi 1300-1400 metrelere ve hatta daha aşağısına geriler. Pazartesi ise sistemin yağışlı kısmı sona erer.
    Yağış konusunda beklentileri fazla yüksek tutmayın derim, Karadeniz'e bağlı olarak gelişmeyen yağışlarda bazen istediğinizi alamayabiliyorsunuz. Soğuk konusunda ise şüpheniz olmasın, 15-10 derece arasında değişir, tatmin olur, üşürsünüz :)

• @'Salonçenuri53' Mgm doğru demiş. Sıcaklıklar daha ne kadar insin, 4-5 derece mi olsun istiyorsunuz yahu :D Pazarı Pazartesiye bağlayan gece kıyılarda tek heneler ölçülür yüksek ihtimalle. Pazartesi yağış beklemiyorum, belki sabah saatlerinde olabilir.

@"Effective Snow (Oğuz03)"
    Oğuzcuğum işe biraz geniş açıdan bak. Batı Rusya'ya -16'lar inmiş son güncellemede bu mevsimde, hem de bu görüntü o kadar uzun vadede değil ha.

Ama 6 derecesiyle ama 0 derecesiyle bir şekilde Akdeniz'e salınacak o soğuk. İlerleyen güncellemelerde, salınan o soğuğun nasıl da Akdeniz'i siklonlarla dolduracağını göreceksiniz, az daha sabır. Hatta beklemenize bile gerek yok, açın bakın GEM 12Z'ye görün olayı :D Azor dolu bir model olsa daha mı iyiydi.

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()