13-17 Kasım Yağışlı Dönem

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• @"Siberianist" yazilari okumuyorsun anlasilan.yukarda ben yazmıştım demmekki okunmuyor. Neyse sbirya soguga kadir okdugu gibi cok yayilirsa kuru soguga da kadirdir. Ve hic sevilmeyen bi soguktur

Aga kusura bakma da koskoca sitede bir tek senin bahsetmen, tuhaflığı değiştirmiyor. Aynı zamanda tüm mesajları okumam zor, arada illa ki okumayacağım mesajlar olacak.
    Mention'landığım mesajlardan okumadığım ise çok nadirdir.

Sibirya'nın genel olarak kuru soğuk getirdiği ise yanlış. Sitedeki neredeyse herkes böyle düşünüyor ama yanlış işte. Basınç desenine göre kuru soğuk da getirir, cephesel soğuk da getirir. Aynı şey İskandinav ve Azor yüksekleri için de geçerlidir

• @"Siberianist" önemli degil.yok bende sbirya icin surekli kuru soguk getiriyor demiyorum ama üstümüze yayilirsa pek iyi olmuyor onu kasttettim.galiba sbiryanin ilerde cok kuvvetlenecegini bence goren olmadi yada vade uzun diye kimse onemsemiyor

• Hocam siklonsuz sistemler beni hep ürkütüyor. Yine siklon yok. Geçen sene aralık ayında aldığımız karlı sistemde (3 Aralıktı sanırım) de siklon yoktu ve yağış nereye vurucak, diğer mahallede yağarken bizde yağmama durumları adamı kanser ediyordu. Yine aynısı mı olacak acaba ? Ya da AB türeme ihtimali var mı bir yerlerde :D ? Yağış için biraz erken ancak fikirlerinizi merak ettim.

Siklon oluşma ihtimali var. 168h'tan uzun vadede modeller bazen siklonik oluşumları göremiyor. Şahsen oluşacağını düşünüyorum ama oluşmama ihtimali de yok değil

• @"Siberianist" önemli degil.yok bende sbirya icin surekli kuru soguk getiriyor demiyorum ama üstümüze yayilirsa pek iyi olmuyor onu kasttettim.galiba sbiryanin ilerde cok kuvvetlenecegini bence goren olmadi yada vade uzun diye kimse onemsemiyor

Sibirya'nın kuru soğuk getirmesi olayını direkt sana hitaben yazmadım :) "Fazla genişlerse" vs. gibi kelimeler kullanmışsın, hep kuru soğuk getirir dememişsin zaten :)

• @"Estimator Legend" ic kesimler icin dogru karla tanisacaktir bircok kent.ama ilk olarak yagmurla baslayacagini daha sonra yağmurun siddetini arttirmasiyla kky ve kar olacagini bekliyorum. Eger yagis hafif olsaydi bu sefer kuzeyden girecek soguklari beklerdik ama bu sefer gitgide soguyan bi hava olmayacak sanki. Bi yere kadar dusen sicaklik orda kalacak gibi ankara karasalligin en cok oldugu yerlerden biri oysa rakimi 850 civarinda

Önce lodosla gelen bir yağış ve rüzgarın karayele dönmesiyle kar iç anadolu bu sistemden iyi etkilenir

• Sistemlerin sonucu bunlar daha iyi olacak:)

Bukadar karsever görmek insanı heyecanlandırıyor, ocak ve şubatta patlamalar olacak, bazı arkadaşların morali bozuk, bundan öncede kaç kere söyledim güncellemelere fazla takılmayın diye, bu uzun soluklu sistem bolca yağış bırakacak bu bizim için yeterli şimdilik, birçok yer havadada olsa karı görecek, bu sistemlerin tadını çıkarın gerçek kışa girene kadar, moralsizlik huzursuzluk foruma hiç yakışmıyor, bana göre önümüzdeki on beş gün sürelik dilimde bize hitap edecek birçok şey var.....
    :)

• Bukadar karsever görmek insanı heyecanlandırıyor, ocak ve şubatta patlamalar olacak, bazı arkadaşların morali bozuk, bundan öncede kaç kere söyledim güncellemelere fazla takılmayın diye, bu uzun soluklu sistem bolca yağış bırakacak bu bizim için yeterli şimdilik, birçok yer havadada olsa karı görecek, bu sistemlerin tadını çıkarın gerçek kışa girene kadar, moralsizlik huzursuzluk foruma hiç yakışmıyor, bana göre önümüzdeki on beş gün sürelik dilimde bize hitap edecek birçok şey var.....
    :)

kaç senedir böyle sonbahar görmüşler mi acaba moral bozan varsa kışında uğramasın bu foruma şükretmesini bilecek herkes.

• @"Kadirwinter" a aynen katiliyorum.ayrica 20 kasim sistemi bircok yere iyi yagis birakacak inşallah. Tabi bazen bazi kentleri es gecebiliyor bu sistemler. 1500 rakimli kasabamda yagis olursa iyi kar bekliyorum.

• kaç senedir böyle sonbahar görmüşler mi acaba moral bozan varsa kışında uğramasın bu foruma şükretmesini bilecek herkes.

Bu yorumun altına imzamı atarım. Pastırma yazında bile sıcaklık olarak çok sıkıntı çekmedik. Kasımın normaller altında kapanacağı da neredeyse kesinleşti. 2012 ve 2013 kasımında kurtulamadığımız 20+ sıcaklıkları özlemişler heralde
    Aralık ayında kışı bitirenler çıkacak, bu dediğimi unutmayın ve oyuna gelmeyin aralık ayında. Evet, aralık ayı boyunca belki de kar hasretimizi sadece Bundesliga maçlarını izleyerek gidereceğiz (kıyı kesimler için durum böyle) ama ocağın başından itibaren ivme bize dönecek ve duman edeceğiz ortalağı, kuşkunuz olmasın :D