Şubat Ayı İlk Hafta Kurak Geçti,İkinci Yarısı Yağışlı Sistemler Yolda

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Evet uzun bir aradan sonra yeniden sizlerle temelli burada olmaktan çok mutluyum,ancak isterseniz lafı daha fazla uzatmadan Şubat ayının geri kalanında bizi neler bekliyor şöyle hemen kısa kısa satırlar halinde bir göz atalım;

Şubat Senaryoları:

*Şubatın 13'ü ve 15'i arası soğuk havalar iyiden iyiye kendini hissettirmeye başlayabilir,özellikle iç kesimler (Batı Karadeniz,İç Anadolunun kuzeyi ağırlıkla),Karadeniz'in tamamı,Akdeniz'in kıyıları,Güneydoğu,Ege(ağırlıkla Kıyı ege) ile Marmara'da alçak basıncın etkisiyle kuvvetli yağışların olmasıda bir diğer olasılıklar arasında bulunmaktadır..

*Şubat ayının 20-25'i gibi Sibirya polar koridorunun açılmasıyla birlikte İzlanda'ya bloke koyacak olan Sibirya eğer son dakika yönünü yine şaşırmazsa ay sonu güzel kar yağışları görebiliriz muhtemelen..

*Şubat ayında çok extrem havalar yaşanacağından soğumanın arkasından tekrar mini ısınmalar görülebilir,havadaki ani dalgalanmalar baya can sıkacak gibi görünüyor..

Kısacası toparlamak gerekirse özetle Şubat ayı çokta sürpriz havalara gebe olmasada en azından biz karseverleri tatmin edecek bir soğuk sistemi şu an için büyük ihtimalle geleceğe benziyor,ne diyelim yaradana dua etmekten başka çaremiz kalmadı artık yaşanacak olayları hep birlikte bekleyip göreceğiz,neyse hepinize iyi geceler diliyorum.

karsever ugur

Not:Konu ile ilgili eleştirlerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum..

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Şubatın sonundaki soğuklar Batı ve Orta Avrupa' ya kaymış durumda bize geleceğini düşünmüyorum sadece soğuğun nerkezinin biraz daha doğuya kayacağını Marmara ve Karadeniz' de kar sınırında kalacağını beklemekteyim. Ancak yağış konusuna katılıyorum bol yağışlar olacaktır ancak şu anda nereye patlayacağı belli değil Akdeniz mi yokda kuzey kesimler mi göreceğiz.

• Zitat von Gray Cities pid='89402' dateline='1391935013'

Şubatın sonundaki soğuklar Batı ve Orta Avrupa' ya kaymış durumda bize geleceğini düşünmüyorum sadece soğuğun nerkezinin biraz daha doğuya kayacağını Marmara ve Karadeniz' de kar sınırında kalacağını beklemekteyim. Ancak yağış konusuna katılıyorum bol yağışlar olacaktır ancak şu anda nereye patlayacağı belli değil Akdeniz mi yokda kuzey kesimler mi göreceğiz.

Üstad şu an herşey olabilir modeller nasıl kötü gosteriyosa iyi gostermesinide biliyodur :) Eger ki soğuklar gelip bu yağışlar ile birleşirse kişa güzel bi veda etmiş oluruz..Fazla umutlanmadan beklicez artık...

• Zitat von Gray Cities pid='89402' dateline='1391935013'

Şubatın sonundaki soğuklar Batı ve Orta Avrupa' ya kaymış durumda bize geleceğini düşünmüyorum sadece soğuğun nerkezinin biraz daha doğuya kayacağını Marmara ve Karadeniz' de kar sınırında kalacağını beklemekteyim. Ancak yağış konusuna katılıyorum bol yağışlar olacaktır ancak şu anda nereye patlayacağı belli değil Akdeniz mi yokda kuzey kesimler mi göreceğiz.

Modeller bir aydır bizi soğuk ve karlı gösteriyor,tabii takdir yaradanın ama ben hayatımda bu kadar inatçı bir Sibirya daha görmedim verileri görsen resmen kuzeyde -10'luk bir kutup merkezi oluşmuş adeta.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• 0

Bu mesela günlük Türkiye geneli wrf modeli görüyor musunuz doğudaki -12leri nasılda yayılmış bölgeye,ancak öte yandan kuzeyimizde pek bir soğuma yok ama Karadeniz'in doğusuna doğru yaklaşan bir Sibirya var sanki,işte bu bahsettiğim merkez şayet oluşursa Şubat'ın sonunda son bir karlı sistemle daha kapanışımızı yapabiliriz yeter ki alçak basınç ve Sibirya birbiriyle çakışsın artık.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()