2013 Sonbahar Tahmini ve Kış Öngörüsü

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sezon nasil gidiyorsa boyle devam eder yaz basinda bu yana.hafif pozitif devam ediyor yani tahminimce boyle devam eder gecen yil boyle idi 2012 boyle idi yaza nasil devam etmissek boylede devam etmis yane demek istedigim yazin basindan bu yana devam eden hafif pozitif anomali negatif anomalinden kisin daha baskin cikacagi dusunuyorum bazi mevsimsel tahminler cok kararsiz eylul verileri bile biri sibirya demis biri asor biri vs yane hala.modeller mutabik degil yani onu birakinda goruntulere baktiginda cok anlamsiz goruntuler olmasi peki neden durup durupken negatif anomali ortaya cikti cevabi su atlantogin hala sicak olmai peki negatif nao hici isimize yaramazmi yarar bazen negatif nao oldugi yilarda bile efsaneler yasamis basinc yelesmeleri legimize olursa tabi iyi geceler

• Tek sorun Atlantik şuan. Beklenenden sıcak oluşu mevsimsel tahminlerde hafif sapmalar, NAO beklentisini negatife çekmeler oluşturdu. Jamstec'ten de tuhaf bir tahmin beklenilebilir. Eğer ki negatif NAO beklentisine uygun bir tahmin sunarlarsa ekim güncellemelerine kadar kesin kanaat getirmek icin beklememiz gerekecek. İri de aynı şekilde. Kısaca Atlantiğin durumu tahminlerin güvenirliğini azalttı diyebiliriz

• Eger atlantik taraflari bu iki ay sicakliklar normaller ve alti gecerse megatif nao anomalisinin ihtimali ortadan kalkabilir yok eger sicakliklar pozitif seyirde izlerse 2013 olmazda ama hafif negatif olur cunku almanlarin tahmini hem dogu avrupa hem bati avrupa soguk gecebilir demis yani dogu avrupa her halukarda soguk gececek ama nekadar iste bu soru isareti

• Ben de soğuk açısından bir sıkıntı görmüyorum. Fakat işin içinde Azor olduğundan yağış konusunda endişeliyim. Tabii bu sorunu kuvvetli Polar sistemlerin guneye inmesi sonucu Doğu Akdeniz'de oluşabilecek tepki ab'ler çözebilir. Bakalım nelee olacak :)

• Ben de soğuk açısından bir sıkıntı görmüyorum. Fakat işin içinde Azor olduğundan yağış konusunda endişeliyim. Tabii bu sorunu kuvvetli Polar sistemlerin guneye inmesi sonucu Doğu Akdeniz'de oluşabilecek tepki ab'ler çözebilir. Bakalım nelee olacak :)

yurdun dogusu yani adana samsun hattinin dogu tarafi hem soguk hem yagis bakiminda daha sansli gorunuyor

• Ecmw amerika kitasi icin ozelikle dogu amarika icin belkide tarihin en kotu kislari bekliyorlarmis mobilden oldugum icin haritalari atamiyoruz

Sert mi ılık mı anlamında

Nostalji yapalım

Bu sistemde çok yoğun kar aldık 1.5 gün okullar tatil olmadı kar yer yer 1 metreye yaklaşıyordu ve tipi vardı.Emirdağ'da ulaşım aksamıştı.Özledim beee. :) :hfyeni (43):

• Önümüzde 2 önemli güncelleme var.Biri IRI diğeri JAMSTEC.Bakalım neler çıkacak.Irı'nın Ekim kasım aralık ayı tahmini Türkiye'nin %90 ı için muhtemelen ılık olacak.

• Bir şey sorucam ayın 17 normalde istanbul için kuzey doğudan rüzgar demiş ama Beylikdüzü Güney batıdan bu yağışı zaten hafif yazmış 0 a kadar indirirmi Beylikdüzü için

MARMARA BÖLGESİ İSTANBUL