Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Birakin mgm yi, yagis icin alan modelleri ve soğuklara bakin Ankara yogun kar alıcak 1.sistem boyunca 5 ila 15 cm arasinda kar alicak.

LG-D723 cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

• Benim kafa karışdı acaba yoğun kky mi alcaz yoksa yoğun kar mı geçen seneki yılbaşı olacak gibime geliyor bi yandanda of

Sistem yılbaşı gibi gözüküyor ancak soguklar belirli bölgede kalmıyor yani eskişehir ve devamında değil Ankara ve devamına yayılacak o yüzden yağışlar yağmur beklenildiginden hızlı bi şekilde yoğun kara dönücek.

• son modellere göre durum nedir arkadaşlar?
    bir de mgm persembeye kar vermiş ama haftasonu sıkıntı var gibi görünüyor.
    2. sistemle alakalı bilgilendirme yapabilir mi acaba üstadlar.

• son modellere göre durum nedir arkadaşlar?
    bir de mgm persembeye kar vermiş ama haftasonu sıkıntı var gibi görünüyor.
    2. sistemle alakalı bilgilendirme yapabilir mi acaba üstadlar.

2.sistem sıcaklık yağış basından itibaren olmiyacak, Siklona bağlı yağışlar olucak. Şimdiye gelicek olucak ankara 1.5 yada 2 gün orta ve yoğun şiddette kar alıcak 5 ile 20cm arasında kar kalınlıkları olucak rakımı yüksek olanlar daha fazlada olabilir.

• 2. sistemde yağış sıkıntı son verilere göre, duygusal davranmayacağım asla artık. Fakat vade uzun, siklonun istediğimiz yerde oluşma olasılığı hâlâ kendini koruyor. Yani kara gömülme ihtimâlimiz kendini koruyor 2. sistemde.

AF-YOK

• Arkadaşlar 1. Sistemde sınırlı alan modellerine bakıp,gfsye bakıp canınızı sıkmayın!! Bu sistem tahmin edilmesi zor bir sistem.Mgm ecmfye göre tahmin yaptığı için mgm yoğun kar veriyor ecmfye kısa vadede güvenmiyorum.Bu saatten sonra modellere gfsye ecmfye,sınırlı alan modellerinede bakmayın.benim salı öğlene doğru oluşacak örtüde beklentim yaşamkent,yapracık vb ankaranın batı yerinde kalan yerler için 10-25 cm arası merkez için 5-15 cm arası bekliyorum.

• Sınırlı alan modelleri Pzt akşam ve gece yağış vermemiş en etkili yağış sabah ve öğlen merkez ve alçaklar yağmur yüksekler karla karışık yağmur verdi.Gfs de aşağı yukarı böyle görüntüler sunuyor.21 inden sonra çok güçlü sinyaller var siklon rotası ab tam belli değil şartlar istediğimiz gibi şekillenirse kara saplanabiliriz.

• Sınırlı alan modelleri Pzt akşam ve gece yağış vermemiş en etkili yağış sabah ve öğlen merkez ve alçaklar yağmur yüksekler karla karışık yağmur verdi.Gfs de aşağı yukarı böyle görüntüler sunuyor.21 inden sonra çok güçlü sinyaller var siklon rotası ab tam belli değil şartlar istediğimiz gibi şekillenirse kara saplanabiliriz.

yine kar yok desene ptesi salı :(

• Bugün örtü yok diyen gfs sınırlı alan modelleri(gfsyi baz alarak şekilleniyor sınırlı alan modelleri) 4 ocakta da 30 cm veriyordu ankaraya,ecmfnin dediği olmuştu!! Şimdide örtü yok diyorlar bakalım görücez gfs benim için 4 ocakta bitmişti

• 4 ocak fiyaskosunda neler yaşadığınız ortada ben temkinli mesajlar yazmaya çalışıyorum. Ne kadar yüksek beklenti o kadar büyük hayal kırıklığı demek.

• Kar göreceksiniz örtüde büyük ihtimalle oluşacak ama burda ana faktör yükseklik.

ana faktör yükseklik falan değil en geç 5 gibi ankaranın her yerinde yağış kara döner!!bi arkadaş mgm uyarı vermiş kesin kar geliyo demiş,kardeşim mgm ecmfye göre tahmin yapıyor bencede gelecek ama mgmnin her dediği olacak diye düşünmeyin!