Ülkemizi Etkileyebilecek Sistemler

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Olay sadece bu sistemden ibaret olsa tamam umutsuzluğunuzu anlarım ama bu sistem sadece haftasonunu kaplamıyor ki. Ecmwf mesela 2. Dalgayı coşturmuş. Blocking çok sağlam olacak. Sistemler ocak sonuna kadar aralıklarla devam edecektir. Hatırlarsanız ocak ayının boş geçeceğini destekliyordu birçok mevsimsel tahmin. Haftasonu gireceğimiz sürecin yan etkisi de ocakğın çoğunu çöpe atacaktır. Keyfini çıkarmaya bakın. Boşverin teferruatları

• 40 yıllık kar sevdalısıyım, eski trt anonsları dahil 10 öncesinden görünüpte aynı şekliyle gelen tek bir tane bile karli ve soğuk hava daha ömrümde görmedim, ama görünen bütün ılık havalar olduğu gibi gelmiştir genelde. bu yüzdende son 3-güne girmeden hiçbirşey belli olamaz.

• Olay sadece bu sistemden ibaret olsa tamam umutsuzluğunuzu anlarım ama bu sistem sadece haftasonunu kaplamıyor ki. Ecmwf mesela 2. Dalgayı coşturmuş. Blocking çok sağlam olacak. Sistemler ocak sonuna kadar aralıklarla devam edecektir. Hatırlarsanız ocak ayının boş geçeceğini destekliyordu birçok mevsimsel tahmin. Haftasonu gireceğimiz sürecin yan etkisi de ocakğın çoğunu çöpe atacaktır. Keyfini çıkarmaya bakın. Boşverin teferruatları

dediğiniz gibi olucatir zaten ocak ayida soğuk ve karli geçerse efsaneden o zaman bahsedebiliriz diye düşünüyorum

İkinci sistem, haftasonu beklenen sistemden daha kuvvetli gözüküyor şuan için. Umarım onda ne soğuktan, nede yağıştan yana sıkıntımız olur.

• İkinci sistem, haftasonu beklenen sistemden daha kuvvetli gözüküyor şuan için. Umarım onda ne soğuktan, nede yağıştan yana sıkıntımız olur.

Dediklerime Siberanistin de katılması hoşuma gitti. Akşam 8 gibi buralarda olacağım o zaman daha detaylı konuşuruz.

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• İkinci sistem, haftasonu beklenen sistemden daha kuvvetli gözüküyor şuan için. Umarım onda ne soğuktan, nede yağıştan yana sıkıntımız olur.

İkinci sistem gelirse zaten İstanbul rahat olsun. Poyrazla gelecektir büyük ihtimalle. Siklon olmazsa DEK'le yırtarız :D İç Anadolu düşünsün :P

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Ben 1985 ten bu yana isim geregi kar olayını izlerim.Balkanlardan ve sibirya üzerinden gelen soğuk hava birlikte karsılaşır ise bakın ozaman siz gorun ozaman efsaneyi sabırlıolalım yeter arkadaşlar!

• 10 ve 13 aralık günü ilginç bir olay çarptı gözüme onu akşama yayınlayacağım. Doğu Anadolu'da Çekirdek oluşuyor inanılmaz bir olay ve Sistem devamlılığını gösteren bir kanıt daha. Akşam burada olacağım.

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• Ben 1985 ten bu yana isim geregi kar olayını izlerim.Balkanlardan ve sibirya üzerinden gelen soğuk hava birlikte karsılaşır ise bakın ozaman siz gorun ozaman efsaneyi sabırlıolalım yeter arkadaşlar!

Dostum senin dediğin balkan + karadeniz sisteminin çarpışması. ben böyle anladım en azından :) Bu olay olursa zaten 1 metre kar görürürz ( sistemin kuvvetini bağlı tabikide ) :)

• 10 ve 13 aralık günü ilginç bir olay çarptı gözüme onu akşama yayınlayacağım. Doğu Anadolu'da Çekirdek oluşuyor inanılmaz bir olay ve Sistem devamlılığını gösteren bir kanıt daha. Akşam burada olacağım.

semih bey, jet akımlarında bir değişimmi oldu? sistem biraz doğuya kaçtı sanki.