2013-2014 Kışı Hakkında

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Yağışın normaller altında olduğu bir kış yaklaşmakta bol bol ayaz yiyeceğiz.. tabi değişime açıktır..karın yerde uzun süre kalacağı bir kış görünüyor gözümüze hadi hayırlısı

• Polar atakların yaygın olacağı doğru.ancak trakya ve marmara da hem balkanlar hem sibirya ve hem de polar soğuklarını alacak.alçak basınç halihazırda orada,bu nedenle yüksek basınç alınca karayel yapacak.bu nedenle karı sibirya gitse hatta balkanlardan gelen akım kesilse bile bu basınç yüzünden soğuğu alıp karı yağdırır.

• sımdı sıze sorum su onumuzdekı kasım -subat ıcın nao ao beklentılerınız ne nao yu notr veya hafıf artı olarak mı beklıyorsunuz yurdun dogusu daha sanslı derken hemde bakın son 35 yıl ortalamasının en yuksek buz sevıyesı dogru ama son 60 yıla bakın daha ust duzey buz sevıyelerı var sız sıbırya yuksegının yurdumuzda aktıf olmasını beklıyormusunuz hem sorarken sunuda soyleyeyım sıbırya yuksegı kutup daıresınden asagılara dogru hareketlendıbu sebeble orta asya su an mevsım normallerı aıtında seyredıyor bu dedıgımın ıspatı ecmwf kutup cıktılarında gorulebılır bence hocam adana samsun hattının dogusu daha sanslı soguk ve yagıs acısından ama bı de su var azorun asırı bıze dogru genısleyıp kurak ve kuru soguklu gunlerın olma ıhtımalıde var ne dersınız tıpkı su gunlerdekı kuzeyden gelen sıstemlerı erıtmesı gıbı adıyamandan ıyı aksamlar dıleklerımle

• Nao'yu hafif pozitif beklemekteyim. 60 yıllık süreçte daha büyükleri gerçekleşmiş olabilir elbet bu anormalinin. Benim iddiam da zaten gelmiş geçmiş en soğuk kış değil ;) Sibirya yb'sinin pek aktif olmayacağını fakat arasıra polar atakların Sibirya tarafından sarkacağını düşünüyorum. Dediğiniz gibi Doğu bölgeler daha şanslı :)

• Sibirya marmaraya doğru ilerliyor.çünkü marmarada alçak basınç var batı şanslı :D

AB-YB uzun vadede tahmin edilemez son 5 gün 7 gün gibi.Sen önmüzdeki ekim sistemlerinde ki basınç konumlarına bak. :D

İstersen sana diyim.Google'ye Meteociel yaz ona tıkla karşına Avrupa'nın basınç haritası çıkacak. ;)

• AB-YB uzun vadede tahmin edilemez son 5 gün 7 gün gibi.Sen önmüzdeki ekim sistemlerinde ki basınç konumlarına bak. :D

İstersen sana diyim.Google'ye Meteociel yaz ona tıkla karşına Avrupa'nın basınç haritası çıkacak. ;)

yaw bunlar klimatoloji den cok anliyormhs gibi yapigorlar aslinda bu tahminler hicbirsey bilmediklerinin gostergesidir

• Nao'yu hafif pozitif beklemekteyim. 60 yıllık süreçte daha büyükleri gerçekleşmiş olabilir elbet bu anormalinin. Benim iddiam da zaten gelmiş geçmiş en soğuk kış değil ;) Sibirya yb'sinin pek aktif olmayacağını fakat arasıra polar atakların Sibirya tarafından sarkacağını düşünüyorum. Dediğiniz gibi Doğu bölgeler daha şanslı :)

simdiden sibiryanin tamami kar altinda buda negatif nao ve ao ihtimali ortaya cikartiyor aslinda nao ve ao anomalisi ne olursa olsun basinc yerlesimleri uygun olmadiktan sonra degerler ne olursa olsun nafile en iyi ornegi gecen yil yane demek istedigim en onemlisi basinc yerlesimleri. yaz basindan buyana basinc yerlesimleri bizim lehimize gidiyor son 2-3 yil dir takip ediyorum yaz ayinin basinc yerlesimleri nasilsa kisinda o lmus ekim ayi bize azcok bu kisin hangi faktorler devrede olacagi beli edecek dun bir makalede gordum negatif nao ve ao anomalisi ve rusya ve ukranya ve yurdumuz normqlerin baya bi altinda ilacaguni soylemisler yani 2012kisinin bi benzeri bizi bekledigini soylemisler.

• NAO'nun negatif olması bize asla ve asla yaramaz. Sibirya da topu tarağı toplayıp batıya gider. Her ne kadar negatif bir NAO beklentim olmasa da ekimde bir daha bakarız diyorum. Sibirya bölgesinin soğuması şuan için bize yarardan çok zarar verir.

• NAO'nun negatif olması bize asla ve asla yaramaz. Sibirya da topu tarağı toplayıp batıya gider. Her ne kadar negatif bir NAO beklentim olmasa da ekimde bir daha bakarız diyorum. Sibirya bölgesinin soğuması şuan için bize yarardan çok zarar verir.

isterseniz bir daha dusunun suanada gidisat bize 2012 gibi bir kis olacagini soyluyor yane demek istedigim basinc yerlesimleri legimize olursa nao ao degerleri onemli degil 2-3yildir takipediyorum yazin nasil gidiyorsa kisinda ayni basinc yerlesimleri olur bu yil gidisat olumlu gidiyor vegozukuyor

• 2012'de NAO negatif olsaydı avucumuzu yalardık. 2012 diye birşey olmazdı. Benim beklentilerim arasında 2012 gibi bir şey yok. Soğuk kış olur diyorum fakat tamamen Sibirya sayesinde değil. Geçen yıl da çok gördük Sibirya'daki kar verilerini. O yb bölgemizde hakim olmadığı sürece bi işe yaramaz. Neyleyim ben Yakutsk'a yağan karı, hep yerinde bekleyen Sibirya'yı

• Yani benim diyeceğim şudur;
    2014 yılı aynı tahminimde belirttiğim gibi ülkemizde soğuklar açısından çetin geçecektir. Gerek kutuptan gerekse Sibirya'dan sistemler inecektir. Hatta belki de 1992 gibi kutuptan ardarda sistemler gelecektir. Fakat 2012 gibi tüm Sistemler Sibirya olmayacak, Sibirya 2012'deki uzun vadeye yayılmış muazzam gücüne COĞRAFYAMIZDA ulaşamayacaktır.
    Dediğim gibi Tahmin bizden Taktir Allah'tan :)

• Bakın nao ve nao nun ulkemız uzerındekı etkısı yuzde yuz tutarlı degıl bu konu hakkında prof murat turkesın calısmaları var sıberanaıst kardesımıze katılıyorımbenımde negatıf nao beklentım yok bır ıkıncısı kutuptakı buz mıktatı ve kar ortusu farklı seyler buz mıktarının ıklıme etkısı var kar ortusunun yok onemlı husus subu sene farklı bı kıs olacagı ama bastardı en cok 2003 kısına benzeyecegını soyluyor ama su bı gercek bızım adıyamanda mevsım normallerı altı bı yaz ve eylul ayı gecırdık ve ben bızım bolgemızde sert bı kıs beklentısı ıcındeyım turkıye genelıne bakarsak benım beklentım kıs ıcın2012 degıl ama ona yakın bı kıs olabılecegı kanaatındeyım sıberanıst kardesımın su ıfadesıne katılıyorum kım ne derse desın basınc yerlesımlerı sonbaharda neyse kısında o oluyor bunu kabul etmeyenler var bakın azora baglı kıs ıkı aydır konusuluyor azorun durumu bellı 2012de temmuzda sıbırya bellıydı bu sene degıl bakın onumuzdekı hafta sıbırya bolgesı kısı yasayacak sıcaklıklar gunduz bıle sıfırın altında dırek gelen kıs sıberanıst bunu neye yorar nasıl yorumlarsım-n sayet bu bolgede onumuzdekı haftadan sonra ısınma olmazsa sonucları ne olur kestırmek mumkun degıl sıberanıst hocam senın bu konuda yorumun ne ıyı geceler

• Evet.Sibirya'da soğuma var fakat beklentilerde veya tahminlerde Sibirya'nın bu coğrafyaya inmesi yok ;) Geçen yıl da Sibirya kuvvetliydi fakat kendi bölgesine etki etti sadece. Bizim coğrafyaya salınmadı. Ben bu yüzden önemsemiyorum şuanda Sibirya'yı. Eğer ki Ekim tahminlerinde Sibirya, bölgemizde etkin gösterilirse o zaman incelemeye başlarız oraları da :)