Doğu Karadeniz'de Neden Oraj Az Görülür?(Genel Analiz)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Peki mehmet55 oraj şiddetli mi olur yoksa her zaman lolduğu gibi az mı olur?

Oraj kanaatimce hafif veya orta siddette olur bu yaz orta ve dogu karadeniz' de çok degisik aksiyonlar beklemiyorum tabiki arada siddetli oraj veya siddetli yagmurlar,seller görülebilir ama genel olarak sakin bir yaz bekliyorum.

• Devlet meteoroloji işleri dmi pazartesi günü şiddetli yağmur aldı orta ve doğu karadeniz kıyılarını sizce özellikle sence mehmet55 doğru mu yağar mı? yağarsa oraj olur mu? yoksa sakin mi yağar?

• Toz konsantrasyonu çok artti bu sene bunu her yasayisimizdan sonra kuvvetli karayelle birlikte kuvvetli yagmur yagdi. Pazartesi gününden önce yarin kuvvetli karayel olacak buraya bosaltabilir enerjisini eger öyle olmazsa pazartesi günü tabiki de gók gúrúltúlû saganaklar görülecektir.

• Arkadaşlar öncelikle uzun bir aradan sonra merhabalar.
    Önceye göre konu baya ilerlemiş bende konuya katılmak istedim.
    Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Karadeniz'de özellikle Orta Karadeniz'den itibaren oraj oluşmaması için birçok sebep var.
    Aslında bu bölgemizde oraj oluşumu için uygun şartlarda mevcuttur ancak bu şartlar merkezlerde oluşmadığından orajların az olduğu görülür. Bunlardan gerçek azlığın görülmesi için olması gereken durumlar aşağıdaki başlıca durumlardır.
    1-Hava kütlesini yukarı zorlayacak bir cephenin olmaması...
    2-Yeryüzü ile teması sırasında sıcaklığın yeterince yüksek olmaması...
    3-Bu bölgede atmosferde yüksek karasızlıkların görülmemesi...

• Mehmet55 toz konsantrasyonu nedemek bana bir açar mısın?

Tozun degeri toz konsantrasyonu fazla demek havada çok fazla toz var demek yani bu sadece isin bilimsel ismi.

• O halde her gün bana burası hakkında bilgi verebilir misin rica etsem? bu geceden başlayalım?

Yoğun olmadığım sürece verebilirim neresi için özellikle istiyorsun?Onun dışında da Carl2'ye sorarsan oda sana cevap verebilir.