Doğu Karadeniz'de Neden Oraj Az Görülür?(Genel Analiz)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba forumda konu açma girisleri kapalı olduğundan bu yazıyı buraya yazmak zorunda kaldım taşıma durumu olursa eğer güncel hava olaylar bölümüne adminimiz aktarabilir.neyse dün bana gelen bir mesaj doğrultusunda Giresun bölgesinde son günlerde yağmurlu havalarda şimşek çakmadığını öğrendim ve çok ilginçtir aynı doğa olayı bu sene Kocaelinde'de yaşandı.peki neden böyle hava muhalefeti yaşandı hemen bunu madde madde sıralayalım ;

1-Bulunduğunuz şehirde rüzgar kuzeyden daha çok esiyordur bu da sıcak bulutla soğuk bulut çarpışmasını önleyen bir nedendir.

2-Fırtına bulutların dağılmasına sebep olur ve alçak basınç dediğimiz basınç merkezi havada soğumaya yol açar böylecede şimşek yıldırım hadisesi meydana gelmez.

3-Bulutların olduğu alanda çok nemli bir hava olmadığından ani bir rüzgar çıkar ve arkasından hafif gökgürültüsüyle şimşek çakmasının önü kesilir.

Evet meydana gelen hadisenin bana göre ana nedenleri bu dur tabii sadece bu doğa olayı bir tek Karadeniz'de değil Türkiye'nin her bölgesinde görülebilir ve telaşlanacak bir durum yoktur,çünkü doğanın dengesi her zaman aynı şekilde olmaz bunu sakın unutmayın diyor herkesin 19 Mayıs ATATÜRK ve Gençlik Bayramını Kutluyorum.

karsever ugur.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Trabzon'un kıyı kesimleri,Gümüşhane dağları,Rize yaylaları en çok oraj ve şimşek hadisesi yaşayan yerlerdir,hatta Zigana Dağları diye bir yer var orada her yağmur yağdığında oraj bolcana görülür.eğer bir gün yaz mevsiminde Gümüşhane'ye yolunuz düşerse mutlaka oranın yağmurlu havasını izleyin tamam.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Arkadaslar özellikle karadenizle ilgili bazi tabular var yikilamiyor.
    1- Karadeniz' de en yagisli kesim Dogu Karadeniz sonra Bati Karadeniz en son Orta Karadeniz(yanlis)
    -Karadeniz' de en yagisli kesim Dogu Karadeniz sonra bu bölgenin etkisiyle Orta Karadeniz kiyilari sonra Bati Karadeniz kiyilari en son tüm Karadeniz' in iç kesimleri.
    2- Trabzon her yerde yagmuruyla taninir ama aslinda kiyi kesimi daglarin uzanis yön
    ünün tersligi nedeniyle az yagis alir ancak iç kesimleri neredeyse Rize kadar yagis alir.
    3- Karadeniz Bölgesi en çok kar yagisinin görüldügü bölgedir ama Dogu Anadolu' da kalici kar oldugu için en çok oraya yagar sanilir.
    4- Karadeniz Bölgesi sanilanin aksine en çok yagis alan bölge degil en sık yagis alan buharlasmanin en az oldugu bölgedir. En çok yagis Akdeniz' e düser.

Einmal editiert, zuletzt von Gréy ()

• Oxe rüzgarın dik esmemesi tamamen atmosfer yer çekimiyle alakalıdır dünyada bulunan manyetik alan nedeniyle rüzgar sürekli yandan veya sağ sol taraftan eser.senin anlayacağın eğer rüzgarlar dik açıdan esmiş olsaydı belkide şimdi hepimiz havada uçuyor olacaktık şu anda,yani tabir-i caizse böyle bir hadise meydana gelecekti.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Nasıl az oraj olur?Ben Giresunluyum.Çok oraj gördüm.

Arkadaşım oxe adlı üyemiz diyor ben demedim ayrıca o istedi diye açtım konuyu,üstelik Doğu Karadeniz bu sene ciddende oraj görmedi bu doğru duysaydık haberlerde çıkardı yıldırımlar düştü Karadenize diye.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

karsever ugur

• Arkadaşım oxe adlı üyemiz diyor ben demedim ayrıca o istedi diye açtım konuyu,üstelik Doğu Karadeniz bu sene ciddende oraj görmedi bu doğru duysaydık haberlerde çıkardı yıldırımlar düştü Karadenize diye.

Karadenizde ilkbaharda deniz tamamen ısınmadığı için oraj görülmeyebilir.Temmuz gelsin Ağustos gelsin sel felaketleri peşpeşe gelebilir.