Yeni bir efsane mi geliyor?

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 22 Martta İstanbul'da kar ihtimali düşük arkadaşlar yağarsa gece yağar önceki sistem gibi. Sıcaklık yetmez gibi geliyor bana takipteyiz.

• Ayın 22'sinin sabah saatlerinin sıcak olacağı konusunda haklısın sinan. Fakat diyagramlarda da görülüyor ki sonrasında sıcaklıkta sert bir düşüş oluyor ve akşam saatlerine doğru kuvvetli karayel ile birlikte sıcaklık hızla düşüyor. Cumartesi sabah saatlerinde ise yüksek ihtimalle kar yağışı gözlenecek. Cuma akşamı yükseklerde kar başlar hatta belki de. Yine de cuma günü sabah saatleri daha sıcak olacaktır ama +20 dereceler ayın 22'si için zor duruyor.

Einmal editiert, zuletzt von FRMHFHF ()

• Diyagramlar 22 mart gecesi yani 22 martı 23 marta bağlayan gece GFS diyagramları kar ihtimalini %50 olarak vermiş. Bana pek az gibi gelmedi. Fakat 22 martta gün içinde kar ihtimali yoktur, benim bahsettiğim şey akşam ve gece saatleridir :)

• Aklım almıyor ama olursa guzel olur
    su dıyagramlar bu ruzgar nasıl bır cephe yapısından dolayı o kadar kuvvetlenecek vede sert anı dusu olcak merak edıyorum sımdıden eyer ustanın dedıgı gıbı olursa buna efsane dıye bılırsınız bence

• Yok yahu efsane olmaz. Zaten kar yerde de fazla kalmaz. 20 aralık vakası felan sinerji için. Cumartesi sabahına belki kalır kar, eğer soğuma yeterli olursa ve karayel etkili olursa kalır.fakat etkili olmazsa cuma akşamı yağdığıyla kalır kar. Akşam modeline göre güzel kar yağışı var cuma gecesi.

• Biz ne düşüşler gördük bea :D daha 17 mart sisteminde 25 dereceye varan sıcaklık düşüşü oldu, o efsane olmadıysa bu da olmaz :) Efsane 26 civarı mümkün anca :)

• Cumartesi öğlene kalmadan yağış İstanbul'u terkediyor sabaha kal kalırsa çıkın yürüyüş yapın yağışta sabah 7 gibi. eğer kar yağışı olursa ben çıkar sahilde kız kulesinin karşısında oturur izlerim .

• 23 sistemi 21 inde(a.b nin dengesizliği yüzünden) 27 sistemi 25'inde belli olur.27 sisteminde İngiltere civarında a.b riski var.Ecmwf bunu göstermiş.Eğer orada a.b oluşursa kış biter.Ancak zor ihtimal gibi geliyo bana.Eğer oluşmazsa İstanbul ve tüm karasal illerde kar banko.Hatta örtü olur mu olmaz mı muhabbeti yaparız.Takibe devam.:)

• Evet ab dengesiz. Mesela öğle güncellemesinde merkezi bize nisbeten daha uzaktaydı. Akşam güncellemesinde ise gayet yakın görünüyor. Eğer şöyle 200km daha aşağılara kaysa çok daha güzel bir sistem alırız. Bundan önceki yazımda da belirttiğim gibi bu iş -8'e kadar gidebilir. Eğer fikrimi sorarsanız bundan önce de dediğim gibi cuma gecesi kar kesinleşmiştir bence İstanbul'da. Tabii bu benim görüşüm, başkaları farklı düşünebilir.

• Evet ab dengesiz. Mesela öğle güncellemesinde merkezi bize nisbeten daha uzaktaydı. Akşam güncellemesinde ise gayet yakın görünüyor. Eğer şöyle 200km daha aşağılara kaysa çok daha güzel bir sistem alırız. Bundan önceki yazımda da belirttiğim gibi bu iş -8'e kadar gidebilir. Eğer fikrimi sorarsanız bundan önce de dediğim gibi cuma gecesi kar kesinleşmiştir bence İstanbul'da. Tabii bu benim görüşüm, başkaları farklı düşünebilir.

Semih reis ne diyor sen ondan haber ver cuma akşam kar dedi mi ?

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Efsane Semih'e sor. Ben burada kendi tahminimi yapıyorum, eğer onun tahminini merak ediyorsan bana sorma, takip et. Onun fikrini nereden bilebilirim ki ben :)

• Efsane Semih'e sor. Ben burada kendi tahminimi yapıyorum, eğer onun tahminini merak ediyorsan bana sorma, takip et. Onun fikrini nereden bilebilirim ki ben :)

Kusura bakma ayrı olduğunuzu unuttum bir an hızlı yazdım.Son durumu toparlarsak ne olacak cuma akşamı sistemin ömrü rüzgar durumu yağış ortalaması soğuma nasıl ?

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Kusura bakma ayrı olduğunuzu unuttum bir an hızlı yazdım.Son durumu toparlarsak ne olacak cuma akşamı sistemin ömrü rüzgar durumu yağış ortalaması soğuma nasıl ?

Dostum Yarınki verileri beklemen gerekiyor kesin bi bilgi için.