Beklentilere Göre Vasat Ama Kar var

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Tuhaf, öğle diyagramlarında da öyle çok önemsenecek bir kötüye gidiş yok :hfyeni (39): GFS'nin, Kontrol çıktısının ve ECMWF'nin çabaları şuana kadar boşa çıktı :hfyeni (18):

diyagramlar aynı güzellikte sorun yok modeller akşam güncellemesiyle bizi coşturacak inşallah :4722

• Tuhaf, öğle diyagramlarında da öyle çok önemsenecek bir kötüye gidiş yok :hfyeni (39): GFS'nin, Kontrol çıktısının ve ECMWF'nin çabaları şuana kadar boşa çıktı :hfyeni (18):

ECMWF'nin diyagramları varmı linkini atabilir misiniz?

• ECMWF'nin diyagramları varmı linkini atabilir misiniz?

Telefonda olduğumdan dolayı link atamıyorum ama weather online'dan ECMWFTS bölümüne girip, Turkey, İstanbul ve 850hpa'yı seçerek diyagramlara ulaşabilirsiniz. Makas tipli bir diyagram çıkacaktır karşınıza. Kırmızı çizgi senaryoların ortalamasıdır. Yeşil kutuların tabanı en düşük senaryoyu, tavanları ise en yüksek senaryoyu verir. ECMWF'nin 50 adet perturbation'u olduğundan dolayı GFS gibi değil bu şekilde makaslama şekinde çizilmesi daha kolay olmuştur. 50 senaryonun, 240h gibi kısa vadede birbibirine yakın çıktılar sunacağı kaçınılmaz bir gerçektir ve o 50 senaryonun paçavra gibi birbirine girmesi de kaçınılmaz olduğundan makaslama yöntemi seçilmiştir.

• Hiç bu sene gibisini görmedim arkadaşlar ne yaparsanız yapın bu sene basınç yerleşimleri bize uygun değil ve bu nedenle o soğuklar saharaya Inse bize inmez çünkü basınç yerleşimleri doğu avrupaya uygun değil ve basra çevresi de çok aktif gerek ızlanda olsun gerekse basınç yerleşimleri olsun gerekse basra olsun yane onlara rağmen bu kış güzel geçti geçen ızlanda seneleri bi bakın bırakın kari yukarda yeterli düzeyde soğuk yoktu demekki artık her geçen yıl kışlar dahada sertleşiyor ve 2014 yılından itibaren artık daha da sertlesebılir çünkü güneş aktivitesi 2014 itibaren azalma var

• O mesajı model tam 120h'ta yazdım :D Gidişat az buçuk belli oluyor zaten, böylece 3'te 3 yaptım :) Bana göre iyi tahminci modelin nereye gideceğini sezebilmelidir. Bu işi yapabilen, benim gözümde iyi tahmincidir :)

• 500hpa'da neredeyse -40'lar kopmuş inmiş. Helal olsun be, helal olsun. Bu durumda nasıl kanvektif yağış alırız kim bilir? DEK de cabası. Kara gömülürüz be kara gömülürüz :D

• Umutsuz olsam emin olun bu konuyu kapatır, Kışa veda diye bir konu açardım :)

Hocam özür dilerim . Sizi sistemci üstâdla karıştırdım . Sizin umutlu olduğunuzu biliyorum . Aslında bu soru sistemci üstâdın . Nicklerinizi karıştırdım . Özür dilerim :D .

• Hocam özür dilerim . Sizi sistemci üstâdla karıştırdım . Sizin umutlu olduğunuzu biliyorum . Aslında bu soru sistemci üstâdın . Nicklerinizi karıştırdım . Özür dilerim :D .

:hfyeni (18): biraz dikkatli olsana be yeğenim :D Ben de dedim Allah Allah, bundan önceki mesajlarımı okumadı mu acaba diye :hfyeni (18):

• 500hpa'da neredeyse -40'lar kopmuş inmiş. Helal olsun be, helal olsun. Bu durumda nasıl kanvektif yağış alırız kim bilir? DEK de cabası. Kara gömülürüz be kara gömülürüz :D

fırtınada olaydı iyiydi :hfyeni (18): buldukta bunuyoruz ya su görüntüleri 192 nın ıcıne bı soksaydık :) ecmwf napcak acaba

Umut iyi birşeydir belkide en iyisi.Ve iyi şeyler asla Ölmez!.