GFS ve ECMWF İle ilgili yorumlar [Genel başlık]

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bu sistemler gelsin ılık 2013 olacak efsane 2013. Hemde ALLAH izin verirse kışın son 10 günüde koca 2013 ü ılık kış listesinden kurtaracak...Cumaya kadar sabırla bekleyin Cuma sabahı artık ne olduğu az çok belli olur.Ondan önceki modellere bakıp çok umutlanmayın derim. Herşey gönlünüzce olsun...
    i

• Bu sistemler gelsin ılık 2013 olacak efsane 2013. Hemde ALLAH izin verirse kışın son 10 günüde koca 2013 ü ılık kış listesinden kurtaracak...Cumaya kadar sabırla bekleyin Cuma sabahı artık ne olduğu az çok belli olur.Ondan önceki modellere bakıp çok umutlanmayın derim. Herşey gönlünüzce olsun...
    i

bence en gec persembe günü belli olur cuma günü 15 i oluyor 16 sında zaten sistem bekleniyor

[size=medium]___•»ЯΞĐ•ĐÏΛßŁΘ«•¯¯¯[/size]

[size=medium]8 Şubat 2013[/size][size=medium]
    [/size]

[size=medium]Kocaeli/İzmit[/size]

• İstediğimiz bu oluşum işte

sistemci resim belli olmuyor cok kucuk belli olmuyor

[/size]

Einmal editiert, zuletzt von sistemci ()

• bence en gec persembe günü belli olur cuma günü 15 i oluyor 16 sında zaten sistem bekleniyor

Hemşerim 17 18 de bi sistem 20 22 de bi sistem 24 25 de bi sistem beklentim varr. Asıl vurucu sistemler 20. sinden itibaren. Evet perşembe 17 18 az çok belli olur. Fakat 20. sinden itibaren beklenen efsaneler daha çok rengini cuma sabahı belli eder. Acele etmemek lazım.

• Hemşerim 17 18 de bi sistem 20 22 de bi sistem 24 25 de bi sistem beklentim varr. Asıl vurucu sistemler 20. sinden itibaren. Evet perşembe 17 18 az çok belli olur. Fakat 20. sinden itibaren beklenen efsaneler daha çok rengini cuma sabahı belli eder. Acele etmemek lazım.

inş. gec olsun güc olmasın :D

[/size]

• Hemşerim 17 18 de bi sistem 20 22 de bi sistem 24 25 de bi sistem beklentim varr. Asıl vurucu sistemler 20. sinden itibaren. Evet perşembe 17 18 az çok belli olur. Fakat 20. sinden itibaren beklenen efsaneler daha çok rengini cuma sabahı belli eder. Acele etmemek lazım.

Sistem ertelenip durdu.İnşallah gelecek bu sefer.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• Sistem ertelenip durdu.İnşallah gelecek bu sefer.

inş. ama bu sefer kararlı gibi :D

[/size]

• Modellerin teknik bir değerlendirmesini yapmak gerekirse:
    1-İlk 168 saat için gayet önemli teoriler sundular. Bu yüzden bu istikrar iyiye yorumlanmalıdır.
    2-168'den sonrası için ise ensemble-perturbation teorilerini dikkate alan modeller deneme yanılma yöntemi ile tüm senaryoları deneyeceklerdir bu gayet normaldir.
    3-Denenecek senaryolar bazen 2-3 güncelleme ile sınırlı olurken bazen 6-7 güncellemede 168 ve 192'den sonra çok ütopik senaryolar denenecek ve doğru bulunana kadar 1 ileri 2 geri teoriler her güncellemede görülecektir.
    4-Şahsi fikrim 2 günlük 4 sistem alacağımıza, 6 günlük ve etkili tek bir sistem almamız daha yeğ, daha mütmain edici olacaktır.
    5-Artık İbre Türkiye ve Balkanlar-Ukrayna arasına dönmeye başlamıştır. Bu nokta'dan sonra geri dönüş çok düşük bir ihtimaldir.
    6-Sibirya bu süreçte Gizli kahraman rolüne bürünecek, Gfs Europe model ve Diyagramlarında görülemeyen, Sibirya'nın ana yurdu Yakutsk'tan soğuk kaçağını Ukrayna ve Balkanlara aktaracaktır.
    7- Balkanlar ve Ukrayna'da toplanan soğuklar gezici özellikte olacak ve de Türkiye hatta Ortadoğu'nun Kuzeyine kadar gezecektir.
    8- Ortadoğu soğurken, Libya ve Kuzeybatı Afrika ısınacak lakin orada ısınmaya bağlı oluşan alçak basınç teorileri Türkiye'yi gıdım etkilemeyecektir. Çünkü orası soğurken bundan 10 gün evvel Türkiye hiç etkilenmemişti.
    9-Bu işler böyledir, herkes sırasını bekler ve soğuğun momentumu hangi bölge ve koordinatlardaysa orası etkilenir. Momentum bizede dönecektir kaçışı yoktur.
    10- İtalya'da oluşacak alçak basınçlar artık olsa olsa sıcak karakterli olur. Buna karşın Doğu Akdeniz ve Hazar arasında oluşacak alçak basınçlar tüm haşmetiyle güney sibirya bölgesinden soğuk hava ve kar yağışlarını çekecektir. Bunda şüphe yoktur.

Yapmamız gereken sabırla şu deneme yanılma yöntemi olan 6 güncellemeyi atlatmaktır.

• Yukarıdaki yorumum nispetinde harfi harfine gelişecek olaylar hususunda, modeller ilk adımı 12z'de atmıştır Hayırlı olsun. Deneme yanılma, 4 güncelleme ile sınırlı kaldı. Hani o Italya'daki alçak basınç, hani kalmadı sayın ecmwf. Ama erkende konuşmak istemiyorum lakin yarından itibaren modeller 156. saatten itibaren ta 252'ye kadar soğuk ve kar gösterecektir müsterih olun.

Einmal editiert, zuletzt von KARYAGISIST ()

• Bu kış soğuk ve kar için ümidim artık Kesinlikle kalmadı Şubat ayında istanbulda kalıcı örtü yapacak kar olma ihtmali bana göre artık yok hükmündedir.Mart ayında ise daha önce dediğim gibi 2004 benzeri hatta yarısı bir oluşum olmadıkça bu kış 8 ocak kar'ından sonra malesef bol lodos,yağmuru ile soğuğu az olmasıya tarihe geçmiştir.Bırakın 2013 olmayan kışını bakın önünüze bakın mis gibi yaklaşan bahara diyorum sonra ver elini güzel yazımıza ve tüh gene geldi sıra 2014e kışına diyorum Bakın Mis gibi bir a.b'mız :D

• Mesele artık kar meselesi değil 90 günlük kış periyotunda geçen 85 günlük ılık günler meselesi ben kıştamıyım,bahardamı algılama meselesidir 40 gün kar yağmayıp ardından bol,bol lodos arada kıç zoruyla +7 clere mahkum olmaktansa bana göre hiç kar yağmayıp bir an önce bahar gelmesi daha iyidir.Buda benim kış görüşümdür bu saatten sonra 2004 yarısı sistem gelmedikçe ben bu kışı hafızalarda Kışı kış gibi olmayan kış olarak(Sonbahar) yazacağım herkesin görüşü kendini bağlar elbette işte en soğuk model çıktıları bile kışın en sert geçmesi gereken Türkiyede acı ama malesef böyledir.Ağlanacak halimize gülmeye çalışmak kendimizi kandırmaktır.o yüzden bir an önce 2013 rezilliğini unutup önümüzdeki kışlara bakarak yeni sinerjimizi oralara odaklamamız gerekir diye düşünüyorum ama önce bahar ve yazı unutmamak gerekir diye düşünüyorum yoksa acı çeke çeke 2013ü bitirecekseniz a dostlar benden size bir ağbi tavsiyesi herşey kafada biter çünkü ben kafamda 8 ocaktan sonra 20 gün geçtikten sonra bile yağmayan kardan mantalite olarak bu saçma kışı bitirdim

• Mesele artık kar meselesi değil 90 günlük kış periyotunda geçen 85 günlük ılık günler meselesi ben kıştamıyım,bahardamı algılama meselesidir 40 gün kar yağmayıp ardından bol,bol lodos arada kıç zoruyla +7 clere mahkum olmaktansa bana göre hiç kar yağmayıp bir an önce bahar gelmesi daha iyidir.Buda benim kış görüşümdür bu saatten sonra 2004 yarısı sistem gelmedikçe ben bu kışı hafızalarda Kışı kış gibi olmayan kış olarak(Sonbahar) yazacağım herkesin görüşü kendini bağlar elbette işte en soğuk model çıktıları bile kışın en sert geçmesi gereken Türkiyede acı ama malesef böyledir.Ağlanacak halimize gülmeye çalışmak kendimizi kandırmaktır.o yüzden bir an önce 2013 rezilliğini unutup önümüzdeki kışlara bakarak yeni sinerjimizi oralara odaklamamız gerekir diye düşünüyorum ama önce bahar ve yazı unutmamak gerekir diye düşünüyorum yoksa acı çeke çeke 2013ü bitirecekseniz a dostlar benden size bir ağbi tavsiyesi herşey kafada biter çünkü ben kafamda 8 ocaktan sonra 20 gün geçtikten sonra bile yağmayan kardan mantalite olarak bu saçma kışı bitirdim

2013 kışı harbi rezil oldu.Bir sene daha böyle olmuştu tam hatırlayamıyorum kasımda güzel bir kar almıştık sonra o kış berbat geçtmiş. :hfyeni (18):

• Cnnturkte antisıcak nickli bir psikopat var, kızılderilileri dayanak gösterip 2 yıldır kış tahmini yapıyor vede çok başarılı, 2011 ekiminde 2012 kışının çok sert geçeceğini söyledi, 2012 kasımındada 2013 kışının tarihin sayılı ılık kışlarındaki yerini alacağını söylemişti. Şimdide 2013 yazının normallerin altında geçeceğinden bahsetmiş. Kim bu manyak, tanıyan varmı?

• Cnnturkte antisıcak nickli bir psikopat var, kızılderilileri dayanak gösterip 2 yıldır kış tahmini yapıyor vede çok başarılı, 2011 ekiminde 2012 kışının çok sert geçeceğini söyledi, 2012 kasımındada 2013 kışının tarihin sayılı ılık kışlarındaki yerini alacağını söylemişti. Şimdide 2013 yazının normallerin altında geçeceğinden bahsetmiş. Kim bu manyak, tanıyan varmı?

manyak deme bana :D

• Adam çok iddaalıymış :) Mayalar gibi. :):)

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein