GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Şubat 2016)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Kendi adına konuş allaha sukur ben kışı yaşadım böyle bitse de güzel bir kış olduğunu dusunuyorum fakat daha bitmedi emin ol seninde doyacagin kadar kar yağacak Allah in izniyle :D

Pek zannetmem ciddi kar olsada mesela 50 cm beklense 20 cm anca tutar. Bu sıcaklardan sonra. Zaten gelen sistemlerde cm beklentileri 10 u geçmiyo.

• Mart ayında İskandinavya'da güçlü YB öngörüyor bazı yabancı uzmanlar.Bizim yazarlarımızda aynı görüş içerisindeler.Modellere illaki yansıyacaktır bu durum er yada geç eğer gerçek olursa.

• Pek zannetmem ciddi kar olsada mesela 50 cm beklense 20 cm anca tutar. Bu sıcaklardan sonra. Zaten gelen sistemlerde cm beklentileri 10 u geçmiyo.

Az söyledin ya hiç yağmıyor hey Allah'ım ya :D kimse martta şu kadar kar yağacak demedi zaten sert geçecek diyoruz.

• Yıllardır şubatta ilk kez terledim Bunu 2016 kışında aklımın ucundan bile geçirmemiştim Şubat gerçekten süprizlere oynuyor Umarım Mart ayıda böyle sıcaklıkların 20 yi geçtigi gibi -20 yide geçer :D

• Model kotu gösterse yaz geldi cikarin kisa kolluları. Modeller iyi gösterse (üstüne yazarlar bilgili kişilerde olumlu yorum yapinca) kar gelse bile tutmaz seyirlik olur... Her şeyden negatif bir sonuç cikarmak zorunda misiniz

• Yıllardır şubatta ilk kez terledim Bunu 2016 kışında aklımın ucundan bile geçirmemiştim Şubat gerçekten süprizlere oynuyor Umarım Mart ayıda böyle sıcaklıkların 20 yi geçtigi gibi -20 yide geçer :D

Gecmis senelerde subat aylarini unuttunuz herhalde gfs degisecektir arada.

• Onu bunu bilmem de herkeste bir modeller illa ki değişecek, mart süper olacak havası var. Kardeşim müneccim misiniz? Daha 10 gün sonrası belli değilken herkes havalara girmiş yine... Biraz sabredin bekleyin. İstanbul için konuşacak olursak beklentilerin minimumda tutulmasında fayda var. Mart ayında güçlenen sıcak akımlar, gündüz süresi, Güneş açısı gibi çok sayıda negatif faktör var. İstanbul'da mart ayında tatmin edici kar yağışı zor görünen bir olaydır. 1987 gibi örnekler olsa da bu çok nadir görülen bir ekstremdir. Ayrıca bu kadar sıcağın ardından güçlü bir soğuk tarımı da bitirir. Yılbaşında ve ocak ayında güzel kar aldık, 2007 veya 2014 gibi örnekler varken şükretmeniz gerekir. Bu kadar açgözlü olmayın.

• Onu bunu bilmem de herkeste bir modeller illa ki değişecek, mart süper olacak havası var. Kardeşim müneccim misiniz? Daha 10 gün sonrası belli değilken herkes havalara girmiş yine... Biraz sabredin bekleyin. İstanbul için konuşacak olursak beklentilerin minimumda tutulmasında fayda var. Mart ayında güçlenen sıcak akımlar, gündüz süresi, Güneş açısı gibi çok sayıda negatif faktör var. İstanbul'da mart ayında tatmin edici kar yağışı zor görünen bir olaydır. 1987 gibi örnekler olsa da bu çok nadir görülen bir ekstremdir. Ayrıca bu kadar sıcağın ardından güçlü bir soğuk tarımı da bitirir. Yılbaşında ve ocak ayında güzel kar aldık, 2007 veya 2014 gibi örnekler varken şükretmeniz gerekir. Bu kadar açgözlü olmayın.

Haklısın kardeşim sistem yok deyince forumda bazıları hemen kılıç çekiyor ama dediğimiz çıkıyor sonra kendileri üzülüyorlar. Biz de istiyoruz efsane bir sistem ama veriler ve modeller bunun aksini söylüyor. En azından Şubat 25'e kadar kar yok diyebilirim. Eee Mart'a daha çok gün var nerden belli süper olacağı? 1 hafta sonrasına sistem yok dediğimizde bize kızanlar Mart'ın süper geçeceğini nereden çıkarıyorlar?
    Beklentileri düşük tutalım sonra kötü etkileniyoruz. Düzgün bir sistemin kesin geleceğini anlarsak zaten hep birlikte bayram ederiz.

Einmal editiert, zuletzt von ldr1907 ()

• Kendi bölgeniz adına konuşmak gerekirse öyle olabilir ...diğer hususa gelince gfs ile yururseniz hep, çoğu zaman uzulursunuz...müneccim değil buradaki yazarlar, işini çok seven "gerçek" kar severler ama sizi bilemem? adı üstünde tahmin yapıyor adamlar bunu ayiramiyorsaniz sizin sorununuz...takdir her zaman Allah'ın dır...ha eğer değişirse gfs o zaman yine bekleriz bu foruma ...

• Model kotu gösterse yaz geldi cikarin kisa kolluları. Modeller iyi gösterse (üstüne yazarlar bilgili kişilerde olumlu yorum yapinca) kar gelse bile tutmaz seyirlik olur... Her şeyden negatif bir sonuç cikarmak zorunda misiniz

Şu an modeller berbat zaten.