8 Şubat

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler.Bahsettiğiniz sorun benim şahsi fikrime göre Havaforumun biraz taze olmasından kaynaklanıyor.Bu yüzden üye sayısı az ve bunun sonucunda yorum sayısıda dogru orantili azalıyor.Insallah bu sorunu bu sezon halledicez.Ve son bir şey eklemek istiyorum bence daha fazla konu dışı konuşmayalım çünkü konu konuyu açıyor muhabbet uzayıp gidecek. :)

• Ben Havaturka'dan buraya geldim ve İTÜ Uzay bilimleri ve havacılık 1.sınıf öğrencisiyim. Ben orada hocalarımdan öğrendiklerimi duyduklarımı ne zaman yazsam doğru çıktı. Fakat onlar bunu kaldıramadı. Çünkü kendi tahminleri tutmayınca gelişi güzel yorum yapınca başkalarının başarılarını kıskanıyorlar. Fakat burada öyle bir durumla karşılaşmadım ve çok hoşuma gitti. Ama yine beni tahminlerden dolayı engellersiniz diye bende artık size sorabiliyorum başka bir şey yapamam. Yeni hesap açmaktan bıktım. Artık burası rahat-tahminci bir siteyse bende ona göre davranacağım. Eleştri-Yargılama-Sorgulama-Tahmin ne hakkım varsa kullanacağım. Bu kadar net.

Bu arada ' KAR YAĞIŞI ' bana acayip bir gaz verdin sağ ol.

[size=xx-large]8 Aralıktan itibaren 2004 Kışına geri dönüş zamanı[/size]
    [size=xx-large]2004-2014[/size]

• Evet hazır bilir kişilerle birlikteyken ne düşünüyorsunuz ? Şuan ki durumlar nasıl ? Son veriler nasıl ? Bir açıklama yapabilecek misiniz ? Telefondan giriyorum kusura bakmayın :)

• Sevgili vito bak sen geleceğin meteorologu olmana rağmen engelliyorlar neden? çünkü açık söylüyorum hepsi ezberci adam. Havatürka'da herkes ezberci. Bugün orada preator nickli kişi ingiliz ezberiyle virga diye bir tanım çıkarmış. Açıkçası gül gül yıkıldım. Zamanında bana havatürkiye genel koordinatörüyüm demişti. O konuda araştırmalarım devam ediyor. Aşırı derecede hayali senaryolar üretmesine karşın, çok iyi seviye ıngilizcesi olduğu için, yabancı makaleleri çevirip araya gerçek birşeyler sıkıştırarak ünlü olmuş birisi. Ve beni havaturka'dan bizzat o şutladı. Defalarca hiç suçum yokken özür dilememe karşın, bana cevap verme nezaketinde dahi bulunmadı. Yanlış anlaşılmasın dilediğim özürde kalbi kırılmasın düşüncesiyle yapılmış bir hareketti.

Yukarı atmosfer namına ingilizlerden çevirdiği makaleler dışında, bildiği hiçbirşey olmayan bu kişi uzman oluyor. Bu da Türkiye'nin ilginçliği. Hukuk fakültesi, iktisat fakültesi öğrencileri meteorolog olabilirmiş? Evet olabilir ama uzman olamaz. İddia ile söylüyorum ariftarif'te dahil olmak üzere net bir uzman yok orada.

Çoğu kişi kendine hayali meslek seçip jeolog demiş, bakıyorsun fatih y. vize'nin jeoloji adına paylaştığı tek yazı yok. Yine santiago'nun hiçbir jeolojik veriyle birleştirdiği tek bir yazı yok.

Uzmanlık alanının jeoloji olmasını beklediğimiz bu kişiler hiçbir surette jeolojik bilgi paylaşmıyor.

Fahri unvanlar mı aldılar diye düşünüyorum bazen? malum Türkiyede adettir çoğu kişi fahri doktora unvani alıyor.

Vito gibi uzman olma yolunda olan insanlara'da bilmez gözüyle bakıyorlar. Banada öyle baktılar çünkü. Profosyonel insanlar, eleştiriyi hazmeder ama orada en ufak eleştiri= ban.
    Hele hele ariftarif'e hocam şunu bilemedin çık açıklama yap deyince ekstra hızlı ban. Neden? çünkü ona yaranmaya çalışan yalakalar var. Çok ilginç ya.

• Evet hazır bilir kişilerle birlikteyken ne düşünüyorsunuz ? Şuan ki durumlar nasıl ? Son veriler nasıl ? Bir açıklama yapabilecek misiniz ? Telefondan giriyorum kusura bakmayın :)

Gece modelinde hata var. Weatheronline'da 192 saat 2.30'da güncellenmemiş gözüküyordu. Muhtemelen Noaa'da süper bilgisayarlarla aradaki veri anlık koptu ve ensemble olarak 17. senaryoyu sundular. Gefs'ten kontrol etmek lazım.

• Kesinlikle haklısın ve konuyu da özetledin. Ben bu sene başladım eğitimi görmeye ve henüz aceminin dışında bir şey değilim. Fakat meteoroloji uzmanı olmak istiyordum ve istediğim bölümü İstanbul teknik üniversitende kazandım ve hayalimi gerçekleştireceğim. Dediğin gibi Havaturka bilirkişi ( aslında hiç bir şey bilmeyen ) ve ezbercilerden oluşmuş bir site. En ufak bir eleştiriyi kaldıramıyorlar. Neden dersen her zaman haklı her zaman en doğru olanı yaptıklarını zannediyorlar ama öyle değil. Her neyse uzatmayalım daha fazla.Nasıl olması gerekiyorsa öyle yapacağız bizde. En azından burada Bilmişlik yapan çok yok. Kendi gibi olan insanlar var.

• Anladım telefondan modeller çok zor gözüküyor anlayamıyorum tam erişemiyorum. 8 Şubat hakkında ne düşünüyorsun peki ?

• Anladım telefondan modeller çok zor gözüküyor anlayamıyorum tam erişemiyorum. 8 Şubat hakkında ne düşünüyorsun peki ?

7-8 şubat %58 ihtimalle bizim gözüküyor şu an. Balon ölçüm sonuçları en fazla 120 saat'i görür ondan sonraki basınç yerleşimleri kesinlikle şu ankine göre değişir. Çünkü henüz Dünya'nın savurma hızını milimlik ölçen bir model yok. İnsanoğlu mayalara, azteklere ve mısır ve çin astronomisine göre şu an çok geridedir. Makine olmasa afedersin tuvalet yapmaya erinecek boyuta geldik. Hazır makineyi koymuş, bilgisayarada şöyle hesapla komutunu vermiş, gerisine bakmıyor insanoğlu. Bilgisayar insan beynindeki, endokrin elektro sistemini kullanır. Tek fark insan beyni yüzde 2-3 çalışırken bilgisayar daimi elektrik akımından dolayı yüzde 5-6'yi kullanır. Şöyle yapsak insana belli dozda örneğin 10 volt daimi elektrik versek, buda endokrindeki oksijen döngüsünü hızlandırsa ve beyin yüzde 5-6 sını kullansa emin olun dünya bile yönetilebilir. Ama şu an üretilen elektirik insan beyninde otomatik üretilen elektrikle aynı değil. O yüzden hızlı oksijen döngüsüne dayanamayan kalp sinüs ritmi bozuluyor ve elektrik çarptı öldü diyoruz. Çarpıp ölmeyende aritmi oluyor.

Aslı budur işte doğada herşey belli bir elektrik kullanır. Evlenme programında dahi elektrik alamadım diyorlar :)

Fakat eskiden elektrik yokken belkide vardı bilmiyoruz, uygarlıklar müthiş gelişmişti. Nil nehrinden tut, amazon +ormanına kadar yıllık hava tahmini kusursuz yapılabiliyordu. Nitekim nil nehrinin yıllık taşma, kuruma hesapları hatasız yapılıyordu.

Demekki o devirde beyne giden oksijen ve onun çalıştırdığı endokrin sistem yüzde 5-6'lik insan beynine çıkabiliyordu.

Not:Yazımın devamını yazmaya üşendim telefonda karakterde bitti.

• Çin uygarlığı desek manyetik kuzeyi farkeden ve pusulayı icad eden müthiş ASTRONOMİK deha bir uygarlık. Yadah taşıyla yağmur ve kar yağdırma efsaneleri var ona hiç girmiyorum. Türkler onlara baskı yapınca, rivayete göre çin seddi yaptık olmuyor, onu yaptık bunu yaptık olmuyor. En iyisi bunları kuraklıktan kıralım deyip yadah taşıyla yağmur ve Kar'ı çin sınırlarını çekip orta asyayı çöl etmişler. Taklamakan örneği. Ve soğuktan kırılsınlar diye sibirya bölgesinde bu taşla çok soğuk bir alan yaratmışlar. Adamlar doğa'ya hükmetmiş zamanında. Nitekim bakıyoruz sibirya yükseği hiç batıdan doğuya savrulmuyor, doğu'dan batıya doğru hareket ediyor. İşte şu anki bilimin açıklayamadığı yada sudan sebeplerle açıklamaya çalıştığı ama inandıramadığı konu bu. Taklamakan çölü gibi dünyada 30 enleminin üstünde bir çöl yok. Kutupları saymiyorum çünkü evet Kutuplar çöl ama güney kutbunda 6 km kalınlığında buz dağları var.
    Bu yadah taşını kullanan şamanlar, çinin kuzeyini kar'a boğarken, ortaasyadaki ve moğolistandaki Türk yurtları soğuktan kırılmış ve mecburi göç başlamış. Harbi harbi neden şu ana kadarki en yüksek basınç sibiryada ölçülmüş? kutup noktalari ne güne duruyor? İşte şu anki bilim buna net açıklama getiremez.

Çinliler şöyle diyormuş Türkler için, tanrı savaşmaz, tanrı bela gönderir bu yüzden biz bir noktadan sonra Türklerle savaşmadık.(Burda tanrı kendi şamanları oluyor. ) doğa'ya bu tür metafizik müdahalelerde oluyor işte.
    Sözün özü, hersene çinde 3-5 metrelik kar olup, moğolistan ve batisinın kuru soğukla kırılmasını bilimle açıklayamazsınız. 1.6 milyarlık çin insanında nüfusa paralel bu taşı halen kullanan insanlar var diye düşünüyorum.

Eski çağlarda ise bütünüyle kusursuz olan tahminlerin ve uygarlıkların makine ile değil, akılla o tahmini yaptıklarını düşünüyorum.

• Yani sen nereden nereye nasıl bir bağıntı yaptın ayakta alkışlıyorum bravo :)))

• Bilmiyorum ki büssürü vardı msn adreslerini de başkalarının hesabını kullanıyordum unuttum. Eğer baskın yapmak istiyorsak olabilir ?

Yok yaw baskın falan bize yakışmazda orada hocam diye bir üye vardı, onu 8 şubata kadar bir halt yok, sizin makinalar bunu göremez dedi diye banladılar. O hocamı çok sevmiştim 3 mesaj atmış 3'ünüde teşekkür etmiştim. Ama fatih y. vize onu banlamış, tüm hesaplarınıda. Uyarı yok birşey yok hemen kalem kırıyorlar bu ne ya çocuk oyuncağı mı?

Allah razı olsun Sayın adminim burada öyle kafasina estikçe adam banlamıyor, tam bir profosyonel. Müthiş hoşgörü sahibi insan dışardan gördüğüm kadarıyla.

Banlama sebebine bakar mısınız? hocam hakkı rahmete kavuşmuştur diye açıklama yapıyor? sebep ne? sebep kar sizin söylediğiniz tarihte değil 8 şubatta gelecek demesi.

Böyle saçma, böyle despotik bir ortam daha görmedim. Türk internet tarihinin en paranoid şizofren formu olarak tarihe geçecekler.

Hergün sen Ao, Nao'yu paylaşıp, endeksler harika, blocking var deyip, tahminin tutmazken iyi, Hocam nickli gariban bir kişi'nin 8 şubat demesi kötü demi?

Valla bu havaforumun Eskiden böyle olduğunu bilsem orada gururumu ayak altına alıp yazmazdım. Açık söylüyorum banlanmayım diye çok yalakalık yaptım orada.

Burada 10 kişi bile üye kalsa şu samimi ortamı, şu iyi niyetli kişileri 10 havaturka adminliğine değişmem.

Hâlâ yazık sinir ve hışımla ban yemesine rağmen, son bir söz söyleyim içimde kalmasın mantalitesiyle tekrar tekrar kayıt olanlar var o foruma.

Böyle düşünen dostlarimız Lütfen ama Lütfen havaturka'ya tekrar üye olmasınlar.

Sizi en iyi bilen kendinizsiniz, başkası banlasa bu size birşey eksilttirir mı? hayır. Bilakis sudan sebeple banlayanı küçültür.

O yüzden tekrar tekrar burdaki adminime teşekkür ediyorum.

• Sabaha muhteşem görüntülerle geleceğim arkadaşlar. O kadar güzel güncellemeler oldu ki Azor yukarıya doğru yükselmeye devam ediyor ve soğuk hava dalgasını bize itiyor. Ayrıntıları paylaşacağım

• Gerçekten burası iyi bir forum ve insanları da kaliteli. Sevdim burayı herkese teşekkürler

• Sabah Modelleri Güzel :d

Sabah Modeller'i berbat. 850 Hpa'da 0'i dahi göremedik. Kuzey'e block koyan yüksek basınç var, polardan soğuk taşınımı yapılamıyor. Güney'de oluşan alçak basınçlar eğer kuzeydeki ile birlesmezse Kar'ı soğuğu unutun. Sabah modelleri çok kötü çıktı.

Einmal editiert, zuletzt von KARYAGISIST ()

• Havaturka'da rintintin nickli tarık mardran adlı bir üye var, burdan alıntı yapıp bizi havaturka yönetimine şikayet etmiş. Neymiş burdaki adminle görüşüp gereken yapılacakmış.

Kardeşim sen kim oluyorsun? bu ülke demokratik bir ülkeyse istediğimi, hakaret etmediğim sürece eleştirme hakkına sahibim.
    Bu tür yalakacı adamların mesken yeri zaten havaturka. Zamanında bende yalakalık yaptım ama yalakalığın bile bir adabı var.

Bu rintintin bizden habersiz yazı arakladığı için ve bunu ortamı germeye yönelik yaptığı için ağır bir suç işliyor.

Ne sığ görüşlü insanlar var hayret! Sanane kardeşim yanlış gördüğüm hareketi hakaret ve kişilik hakkı tecavüzü olmadan eleştirme hakkım var.

Diyorki hiç hoş olmayan şeyler yazılıyor. Kusura bakma kardeşim ben Senin arif abini yada başka adminlerini pofpoflamak zorunda değilim.

Yanlış tutum gördüğüm herkesi eleştiririm herkesde beni eleştirme hakkına sahiptir. Yönetim odalarında benim aleyhimde konuşurlarken ve ben susarken iyi, es kaza birgün Arif abilerini ve siteyi eleştirince kötü.

Rintintin red kit gidiyor hadi sanada güle güle.

Havaturkada yapmış olduğum yalakacı vari konuşmalar erken banlanmamak içindi. Buna rağmen 1 ay dolmadan şutlandım iki sefer.

Kusura bakma rintintin efendi senin yalakalık çalışmalarına girmene vesile oldu o yazı.

Ancak ben bu forumda asla ve asla yalakalık yapmam? niye?
    1-yazılarımı gizleyen yok.
    2-Sen sallıyorsun atıyorsun, yakında banlanacaksin bilgine diyen bir admin yok.
    3-Üyelerin kişisel sataşmaları karşısında susan bir yönetim burda yok.

Yılbaşı gecesi Adam'ın biri bana köpek dedi, ve bu site'nin adminleri birşey yapmadılar.

Hâl böyle olunca ben az bile söylemişim diyorum. Ha bu arada greatwall adlı üye'yide sırf efsane semih gitti dedi diye banlayıp sonra açtıklarını saymıyorum bile.