Araba Lobisi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Ben en çok bu "araba"yı seviyorum. Biraz büyük, 2,5 futbol sahası genişliğinde ve 30 katlı apartman yüksekliğinde.
    Savaşa bunla girseniz silaha ihtiyacınız yok. Gerekirse 500 tank olsun karşında, nedir ki? Ez geç. :hfyeni (18):

Yalnız tek bir sorun var, biraz pahalı. 100 milyon dolar civarı. Bir de montajı 5 yıl sürüyor.

• Ben en çok bu "araba"yı seviyorum. Biraz büyük, 2,5 futbol sahası genişliğinde ve 30 katlı apartman yüksekliğinde.
    Savaşa bunla girseniz silaha ihtiyacınız yok. Gerekirse 500 tank olsun karşında, nedir ki? Ez geç. :hfyeni (18):

Yalnız tek bir sorun var, biraz pahalı. 100 milyon dolar civarı. Bir de montajı 5 yıl sürüyor.

peki bu araca elektrik verilse mesela ana hattı bağlasan içindekilere bişey olmaz mı ? hiçbişey olmaz dedinya :)

• Yılın Otomobili’ne 22 aday
    Otomotiv Gazetecileri Derneği’nin düzenlediği ‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ yarışmasına 18 markadan 22 otomobil aday oldu. İlk etapta 7 model finale kalacak. Birinci otomobil Nisan ayında açıklanacak.

Otomotİv Gazetecileri Derneği (OGD) tarafından bu yıl ilki düzenlenen ‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ (TYD) seçimleri start aldı. ‘Yılın otomobili’ olmak için yarışacak aday otomobiller belli oldu. TYO Seçim Komitesi tarafından belirlenen ve OGD yönetimi tarafından onaylanan aday listede 18 markadan 22 otomobil yer alıyor. İşte aday modeller:

- Audi A4

- BMW 7 Serisi

- Fiat 500X

- Fiat Egea

- Ford Mondeo

- Ford Mustang

- Honda Jazz

- Hyundai Tucson

- Jaguar XE

- Kia Sorento

- Land Rover Discovery Sport

- Mazda CX-3

- Mercedes GLC

- Mercedes C Coupe

- MINI Clubman

- Opel Astra

- Renault Talisman

- Renault Kadjar

- Skoda Superb

- SsangYong Tivoli

- Subaru Levorg

- Volvo XC90

İkİ aşamalı seçİm

‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ seçimleri iki aşamadan oluşuyor. İlk oylama sonucunda her jüri üyesi 7 finalist için favori otomobillerini önerecek. 25 Mart’ta İntercity İstanbul Park’ta yapılacak organizasyonda finalist otomobiller test edilecek. Finale kalanlar 28 Mart’ta açıklanacak. İkinci aşamada her jüri üyesi sahip olduğu 250 puanı adaylar arasında dağıtacak. Her üye bir otomobile tek seferz olmak üzere en fazla 100 puan verebilecek. En fazla puan alan finalist, ‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ seçilecek. Birinci otomobil Nisan’da törenle açıklanacak.

• 1. Yapılan ilk arabalarda direksiyon yoktu bu yüzden de sürücüler bir hareket koluyla arabalarını çalıştırırdı.

2. New York Polis Departmanı, 1898’de aşırı hız yapan araba kullanıcılarını takip etmek için bisiklet kullanırdı.

3. İlk aşırı hız cezası 1902’de yazıldı.

4. 1916’da dünyadaki arabaların yüzde 55’i T Ford modeldi.

5. Arabalardaki ilk hız göstergeleri 1922’de kullanılmaya başladı.

6. 1923’te arabalar için kadınlar tarafından yapılan 173 yeni icat tanıtıldı. Bunların arasında karbüratör ve elektrikli motor çalıştırıcısı da bulunuyor.

7. İlk araba radyosu 1929’da icat edildi.

8. Buick, ilk elektrikli sinyali 1938’de çıkardı.

9. The Peanuts (Snoopy) karakterleri, ilk olarak 1957 senesinde, Ford Fairlaine otomobil reklamı için anime edildi.

10. Amerikan yapımı arabaların çoğunun kornası Fa notasından çalar.

11. Ortalama olarak bir arabada 914 metre kadar elektrik kablosu vardır.

12. Arabalardaki hava yastıkları saatte 200 milde patlar.

13. Ortalama olarak bir insan tüm hayatının iki haftasını trafik ışıklarının değişmesini bekleyerek harcar.

14. Tek bir arabanın geri dönüşümünü yapmak 1 tondan fazla demir cevheri, 635 kilogram kömür ve 54 kilogram kireçtaşı tasarrufu yapmamızı sağlar.

15. Amerika’da bir otomobil kazasında ölen ilk kişi 68 yaşındaki bir emlak komisyoncusu olan Henry H. Bliss’tir. 14 Eylül 1899’da New York’ta, Bey Bliss tramvaydan indi, bir kadın yolcuya yardımcı olabilmek için döndü ve bir taksi ona çarptı.

• Öğrencilerin ürettiği bu araba, 75 kuruşa 100 km yol kat ediyor
    Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerince yapılan elektrikli araç "Pehlivan Elektrak", Balkan turu kapsamında Makedonya'da tanıtıldı.

forum.havaforum.com/attachment/1483/

TrakyaÜniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerince yapılan elektrikli araç"Pehlivan Elektrak", Balkan turu kapsamında Makedonya'da tanıtıldı.

Pehlivan Elektrak’ı üreten ekip Üsküp Tetova Üniversitesi’nde TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araçlar Yarışı'nda "En İyi Tasarım" ödülünü kazanan araçlarını tanıttı.

Proje ekibi, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk rotasını izleyerek aracın tanıtımını sürdürmeyi planlıyor.

75 KURUŞA 100 KİLOMETRE YOL KAT EDEBİLİYOR

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Edirne ziyareti kapsamında proje ekibi ve Pehlivan Elektrak'ı Kapıkule Sınır Kapısı'ndan uğurlamıştı.

Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi'nde eğitim gören 16 öğrencinin çalışmaları sonucu ortaya çıkarılan elektrikli otomobil, 190 kilogram ağırlığında ve saatteki hızı 110 kilometreye kadar çıkabiliyor. Lityum bataryalarla çalışan araç, 3 kilovatsaat bataryayla yaklaşık 100 kilometre gidebiliyor.

Araç, 75 kuruşa 100 kilometre yol kat edebiliyor.

kaynak : yeniakit.com

• Chrysler 300c

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein

• bu konuyu yeni gordum madem bir soru sorayim bilenlerden belki guzel yorum gelir. Araba almayi dusunuyorum ama 2.el,ne onerirsiniz?

Not: hanimda kullanacagi icin ufak araba dusunuyorum

VATAN NE TÜRKİYE’DİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR TÜRKLERE TURAN

• bu konuyu yeni gordum madem bir soru sorayim bilenlerden belki guzel yorum gelir. Araba almayi dusunuyorum ama 2.el,ne onerirsiniz?

Renault Clio, Peugeot 208, Hyundai i20, Ford Fiesta, Volkswagen Polo olabilir.

Fiesta, Golf, Polo, Seat İbiza olabilir. İbiza diğerlerine göre biraz daha hesaplı olabiliyor. Bir bayanında kullanacağını düşünürsek en yaygını Fiesta.

İfade özgürlüğünü, yasalar tek başına garanti edemez. Herkesin kendi düşüncesini, cezalandırma olmaksızın açıklayabilmesi için toplumda hoşgörü mevcut olmalıdır.
    Albert Einstein