Marmara ve Batı Karadeniz Bölgesi Genel Tahmin Ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Merhaba arkadaşlar yarınki sistemi için yorumlarımı yazacağım iyi okumalar
    Öncelikle bu sistem siklonik bir sistem peki siklonik sistem nedir?
    2004 sistemini hatırlamayanlar vardır (bkz. https://www.facebook.com/notes/423923611024021/ )
    siklonik sistemler bir alçak basınç sayesinde oluşur resimde önümüzdeki sistemdeki alçak basıncı görüyorsunuz(bilmeyenler için türkiye sağ altta)
    bu sistemimizdeki alçak basıncın kuvveti tam 1010 hPa.
    alçak basınçlar hakkında minik bir bilgi daha vermek istiyorum bu tür basınçlar havayı saat yönünün tersine çevirir (2. resimde basit bir örnek verdim).Neyse biz siklonik sistemlere geçelim;Siklonik sistemin en büyük özelliği yağışın NEREDEYSE aralıksız olmasıdır.Yani ilçeler arasında fark olmaz.Umarım siklonik sistemler hakkında minik de olsa bir fikre sahip olmuşsunuzdur.
    GELELİM 5-6 ŞUBAT SİSTEMİNE
    Marmara bölgesinde kar severler için biraz kötü bir haberim var çoğu yere yağışlar yağmur şanslıysanız kky olarak düşecek gibi.
    il il bakalım isterseniz
    EDİRNE: Gece hava 1 derecelere kadar inecek,gündüz de pek bir sıcak beklemeyin 3 4 dereceleri geçemeyecek gibi.Şanslı bölgedesiniz sayılır çünkü yağışın en etkin olduğu zamanların yarısını kar yarısını yağmur olarak alacaksınız.Ayrıca yağış bu akşam saatlerinde sınır ilçelerinde başlayabilir ancak yağmur olarak başlayacak yağışlar 5 şubat öğleden sonra kara çevirecek gibi.
    ÇANAKKALE:Gündüz merkez 6 7 derecelere kadar çıkacak ilçeler ise 5 dereceleri zorlayacak gibi bu büyük bir dezavantaj.Gece ise bazı ilçelerde - li değerler ölçülebilir.Yağış gelibolu yarımadasından bu gece yağmur olarak başlayacak ve yarın sabah saatlerinden özellikle gökçeada da kuvvetli bir sağanak yağmura bırakacak.Öğleden itibaren ise soğuk cephenin tamamen girişiyle birlikte kendini yoğun bir kar yağışına bırakacak ancak sabahki yağmurda ötürü pek fazla birşey beklemeyiniz ayrıca gündüz sıcaklık biraz yüksek yani kky dönme ihtimali var gece saatlerinde ne kadar kar alırsanız o kadar kardır yani.6 şubatta kar gittikçe zayıflayacak (kar ama kky de olabilir) ve öğleden itibaren duracak aynı durum Edirne için de geçerli)
    BALIKESİR:Hava gündüz 7 derecelerde seyredecek.Yağışın etkili kısmını yağmur olarak alacaksınız belki kky ancak Cumartesi sizde de kky ve kara dönecek yüksek yerlerde daha kaliteli kar alabilirsiniz.
    BURSA:Cephe size ancak Cumartesi günü ulaşacak bu sizin için dezavantaj çünkü yağışın en etkili kısmını yağmur olarak alacaksınız sıcaklıklar yarın 10 derecelerde gezinecek burdaki arkadaşlarımızın Uludağa çıkmasını öneririm Cumartesi günü kara çevirebilir yüksek yerlerde ancak kaliteli şeyler beklemeyin içerideki ilçeler belki karasallıktan birşeyler kapabilir .
    BİLECİK:Marmaranın en doğusundaki illerimizden biri ayrıca en çok karasallığa sahip illerimizden . Şanslısınız çünkü en kaliteli kar sizde olacak.Ayrıca Cumartesi 2 dereceyi geçemeyecek yerler olacak .Fazla söze gerek yok bence burası için
    KOCAELİ-SAKARYA:Sıcaklık sorununuz var her iki il için de ancak sakarya Cumartesi Kocaelinden bir tık daha önde kar gündüz kky çevirebilir cuma iki yerde de yağmur var belki damlaların arasında kar taneleri görürsünüz gece belki kara da çevirir ancak sulu olma ihtimali baya fazla
    TEKİRDAĞ:Sizin için sistem bir günlük (aslında bütün trakya için öyle)
    yağışı kky bazen full kar gece kara çevirebilir şeklinde alacaksınız pek kaliteli kar beklemeyin tek avantajınız cephenin biraz daha erken girmesi ama onu da yağmur olarak alacaksınız gibi.
    KIRKLARELİ:Tekirdağ ile hemen hemen aynı ancak orda kar saf olarak yağma olasılığı daha yüksek.Görsel şov güzel olacak bütün trakyada zaten sıcaklık sorunu yok gibi ancak yağış kesildiği anda erimeye başlayacak kar.
    İSTANBUL:Evet geldik megakente cephe avrupa yakasından girmeye başlayacak yağışın etkin kısmını yağmur olarak alacak gece kky ve kalitesiz bir kar görme olasılığı yüksek il geneli ama örtü pek beklemeyin Çatalca,Aydos,Çamlıca örtü oluşabilir ama dediğim gibi kar kalitesiz.

ÖZETLE:
    ****Trakya için bir günlük sistem
    ****Aşırı kaliteli saf kar beklemeyin
    ****Kocaelinde veya sakaryada olup kaliteli saf kar görmek isteyen Kartepeye çıkabilir.
    ****Bursadakiler de aynı şekilde Uludağa çıkabilir.
    ****Bölgenin çoğu yağışın etkin zamanını yağmur olarak alacak.
    ****Yağışa gökgürültüleri de eşlik edebilir.
    ****Bu sistem şubatın başlangıç sistemi takipte kalmaya devam edin

• Balıkesir kar yağışı açısından şuan şanslı görünüyor. Kısa bir sürede olsa soğukla yağışın çakıştığı bir süre zarfı var. Bu süre zarfının geceye denk gelmesi örtü için çok iyi. Kar Balıkesir'de Cuma 19:00 dan sonra başlayacak gece yoğunluğu arttıracak ve Cumartesi sabah 11 e kadar devam edecektir. Kar yağışından önce alacağımız yağmur örtü seviyesini düşürsede 4-10 cm gibi bir birikim bekliyorum merkezde.

• Çanakkale'de acayip güzel kar yağıyor, yerler beyazlaşmaya başladı bile. Hiç beklenmiyordu galiba uyanınca şaşırdım :D

beyazlamaya başladımı çimlerde olması lazım merkezdeyim taşlar temizde
    veriler gösteriyordu yağacağını çoğu kişi beklemiyordu

• beyazlamaya başladımı çimlerde olması lazım merkezdeyim taşlar temizde
    veriler gösteriyordu yağacağını çoğu kişi beklemiyordu

aynen yollar falan ıslak ama çimler beyazlaşmaya başladı şuan. hatta yükseklerde daha güzel görüntüler oluşmuş bile, instagramdan gördüğüm görüntüleri paylaşayım şimdi :D

• Çanakkale'de acayip güzel kar yağıyor, yerler beyazlaşmaya başladı bile. Hiç beklenmiyordu galiba uyanınca şaşırdım :D

Ben Çanakkale ve İstanbul'da yoğun kar bekliyorum demiştim, inşallah sıra İstanbul'a da gelecek. :)