Türkiye'de Basınçlar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Malum bu aralar Azor,Sibirya,İzlanda dan çok bahsediyoruz.O yüzden böyle bir konu paylaşmak istiyorum. :)

Kısa tutuyorum okurken sıkılmalar yaşanmasın diye. :)

Ülkemizde Etkili Olan Basınç Merkezleri

Türkiye farklı özellikteki basınçların etkisinde kalır. Bu durum daha çok Türkiye’nin matematik konumunun sonucudur.

Ülkemizde Etkili Olan Yüksek Basınçlar

a) Sibirya Antisiklonu

• Ülkemizde doğu ve kuzeydoğudan sokulan termik kökenli yüksek basınç alanıdır.

• Türkiye’yi sadece kış aylarında Doğu Anadolu ve Balkanlar üzerinden sarkarak etkiler.

• Az fakat etkin kar yağışı ile soğuk ve ayazın fazla olduğu hava tipini simgeler.

• Balkanlardan sarktığında Azor yüksek Basıncı ile birleşerek İzlanda Alçak Basıncı’nın Türkiye’yi etkilemesine izin vermez. Bu nedenle uzun süreli, sakin ve soğuk kış koşulları yaşanır.

b) Azor Antisiklonu

• Ülkemizi sürekli etkileyen dinamik kökenli yüksek basınç alanıdır.

• Kışın serin, yağışsız ve batı yönlü rüzgarlarla kendini belli eder. Rüzgar hızları yavaştır.

• Kışın sürekli alçalıcı hareket gösterdiği ve soğuk yeryüzüne dokunduğu için havanın alt kısımlarında soğuk, durgun bir hava katmanı oluşur. Bu durgun hava bölümü içerisinde şehirsel atıklar birikerek hava kirliliğine neden olur.

• Kış ayalarında Kuzey Afrika üzerinde İzlanda Alçak Basıncı’nın sıcak bölümü oluşarak İzlanda Alçak Basıncı’nın değişmesine yardım eder. Yaz aylarında ise güneş ışınlarının gelme açısına bağlı olarak etki alanını Akdeniz üzerinden İngiltere’ye kadar genişletir. Bu durumda Türkiye’de kuzey yönlü rüzgarlar etkili olur.

Alçak Basınçlar:

a) İzlanda Siklonu

• Dinamik kökenli bu alçak basınç alanı kışın etkilidir.

• Ülkemize batı ve kuzeybatıdan sokulur.

• Hareketli hava kütlelerini getirdiği için rüzgar birkaç gün ara ile çok farklı yönlerden eser. Rüzgarın esme yönü güneybatıdan başlar, kuzeybatıya kadar döner. Bu basınç merkezinde güney sektörlü rüzgarlar sıcaklığı artırırken, kuzey sektörlü rüzgarlar sıcaklığı düşürücü etki yapar ve cephesel yağışlara neden olur. Özellikle Karadeniz’de bu basınç alanı etkisiyle cephesel ve orografik yağışlar görülür.

• Eğer kendisinden daha sıcak olan Akdeniz’e iner ve uzun bir süre burada kalırsa nem yüklenir. Türkiye’nin güneybatı kıyılarında aşırı kış yağışlarına neden olur.

b) Basra Körfezi – İran Siklonu

• Termik kökenli bu basınç alanı, yaz aylarında karaların aşırı ısınması nedeniyle oluşmuştur.

• Ülkemizde güney ve güneydoğudan sokulan ve yaz aylarında etkili olan Basra Alçak Basıncı;

- Aşırı çöl sıcaklarının yaşanmasına,

- Yaz başlarında karaların fazla ısınması ve atmosferin üst kısımlarının daha soğuk olması nedeniyle ani, gök gürültülü, sağanak yağışlara,

- Azor Yüksek Basıncı’nın da etkisiyle kuzey yönlü rüzgarların etkin olmasına neden olur.

Not:Alıntıdır

• Konu için teşekkürler.Türkiye Hep YB hep.Sağolsun yb'de başka basınç tanıyamıyorum.Dinamik azor Yb'si ise sinir bir şey yazın kuraklık oluyor.Basra yakıyor geçiyor.İzlanda ılık ve yağışlı günler geçirtiyor.Sibirya basıncı o da ab ile bileşirse iyi oluyor.

Konuyu senin için düzenledim.

• Arkadaşlar benim bildiğim yüksek basınç da az yağış alçak basınç ta çok yağış oliuo. Doğru mi? [WHITE SMILING FACE]

SM-J700F cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

Einmal editiert, zuletzt von Snowden ()

• Eyvallah kardeşim. Ama bişi sorsam o zaman sibirya yb nasıl kar getirio?

İskandinavya civarına yani kuzeyimize yerleşerek soğuk havayı bize bloke ediyor. Üzerimizde; genellikle Akdeniz havzasında soğuklara karşın tepki siklonu (ab) oluşuyor. Bize yağış getiriyor bu da.

AF-YOK