İstanbul Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Bu beklenen yarin ki kar avrupa icinde geçerlimi ?

Kesin olan hiçbir şey yok. Bu yüzden Anadolu-Avrupa konuşmak da doğru değil. Böyle bir değişim başlangıç verilerinin yanlış girilmesinden de kaynaklanabilir, gerçek de olabilir. Muhtemelen gerçek, ama gerçek olsa bile bu öngörünün gerçekleşeceğinin bir garantisi yok. Fazla da beklentiye girmeden umutla bekleyeceğiz bu geceyi. :)

• Sıcak cephe kesin kar yapacak diyagrama göre %100 kar olasılığı ve yağış var diyagramda

Sıcak cephe bize zaten %100 kar yapar başka ihtimali yok ancak yarınki olayları daha çok merak ediyorum bu gece yatarken sabahki verilerin yogun karlı oldugunu gösteriyor onu düşünerek uyuyacagım eğer uyandıgımda kar olmaz radarda boş olursa hakkınıza helal edin :/

• Kesin olan hiçbir şey yok. Bu yüzden Anadolu-Avrupa konuşmak da doğru değil. Böyle bir değişim başlangıç verilerinin yanlış girilmesinden de kaynaklanabilir, gerçek de olabilir. Muhtemelen gerçek, ama gerçek olsa bile bu öngörünün gerçekleşeceğinin bir garantisi yok. Fazla da beklentiye girmeden umutla bekleyeceğiz bu geceyi. :)

radarda kütleler doğuluyor devamlı.

• Sıcak cephe bize zaten %100 kar yapar başka ihtimali yok ancak yarınki olayları daha çok merak ediyorum bu gece yatarken sabahki verilerin yogun karlı oldugunu gösteriyor onu düşünerek uyuyacagım eğer uyandıgımda kar olmaz radarda boş olursa hakkınıza helal edin :/

Ucunda ölüm yok.Boşver gerçek olmazsa olmasın benim kafamda çoktan bitti sistem artık şuan tek gördüğüm sıcak cephe kar ve olası 6 şubat sistemi.

• Ucunda ölüm yok.Boşver gerçek olmazsa olmasın benim kafamda çoktan bitti sistem artık şuan tek gördüğüm sıcak cephe kar ve olası 6 şubat sistemi.

Ben bu wrf yi sistem girmeden takip ettim mesala bugun akşamki 1 saate yakın yağan orta şidette karı bilmiş 1-2mm yağış olarak göstermiş 1-2 kere daha bildi böyle.

• Modeller %80 haklı çıkacak. Gfs'nin bahsettiğim siklonu galiba gerçekten kayıyor. Çünkü bir önceki güncellemede şehrin kuzeyinde karayel olmasını gerektiren bir sinoptik öngörürken şuan poyraz öngörüyor ve neredeyse kuzey sahillerde tüm istasyonlar poyraza dönmüş durumda. Bu iyi bir haber. :)

Einmal editiert, zuletzt von Root ()

• Modeller %80 haklı çıkacak. Gfs'nin bahsettiğim siklonu galiba gerçekten kayıyor. Çünkü bir önceki güncellemede şehrin kuzeyinde karayel olmasını gerektiren bir sinoptik öngörürken şuan poyraz öngörüyor ve neredeyse kuzey sahillerde tüm istasyonlar poyraza dönmüş durumda. Bu iyi bir haber. :)

Hocam diyelimki uWrf nin dediği çıktı bu anadolu yakasında kaç cm örtü yapar

• 356,936 6,461 Mesaj.Konu 15-12-2010 tarihinde açılmış. O zamandan Ocak 3 2016'a kadar 3 bin mesaj filan almıştı galiba yanlış hatırlamıyorsam.Yanlışta olabilir kusura bakmayın :).Ocak 3-24 arasında 3.5 bin mesaj gelmiş.Koskoca İstanbul'un konusu vardı ama kimse kullanmıyordu :) Bu konuyu canlandırarak forumda diğer konularda hep İstanbul konuşuluyor algısı kırmayı başardığımızı düşünüyorum.Yaz-Kış devam :D

• Cephe yağışında yaka ayrımı olmaz :)

Bu dediğiniz doğru.Farklar olur ama uçurum olmaz.Cephe batıdan doğuya girdiği için ilk Avrupa'da başlayacak yağış oradan Anadolu yakasına kayacak ve üstümüzden geçtikten sonra bir daha kar yağması imkansız olacak en azından bir sonraki sisteme kadar.