Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bölgenin doğusu için: yarın öğle saatlerinden itibaren kuzeyinde bulunan ilçelerinde orta yoğunlukta kar yağışı başlıyor. Akşam saatlerine kadar da bölgenin doğusu yağmur ve karla karışık yağmurlu. Akşam saatlerinde kuzey ilçelerdeki kar yağışına ek olarak Diyarbakır'da da kar başlıyor.Saatler ilerledikçe Mardin, Batman ve Siirt il genelinde yağış kara dönüşüyor. Yarın gece saatlerinden itibaren Batman, Siirt ve Mardin il geneli aralıklı yoğun kar yağışlı. 25 sabah saatlerine kadar da bu yağışlar yoğunluğunu koruyor. 25 sabah-öğle arası Batman ve özellikle Siirt il geneli yoğun kar yağışlı, Diyarbakır'ın doğusu ve Mardin il geneli hafif ve aralıklarla orta yoğunlukta kar yağışlı. 25 öğle-26 öğle arası bölgenin en doğusu Batman-Siirt aralıklarla hafif ve orta yoğunlukta kar yağışlı.

• Ayrıca yağışların gece saatlerine denk gelmesi de avantaj
    Şu an için en şanslı gözüken Batman-Siirt kesimleri.
    Ancak soğuk erken giriş yaparsa Diyarbakır da iyi kar alır.

Einmal editiert, zuletzt von Ercan Mert ()

• Elazığ 5 derece halen yağmur yagsa içim yanmayacak ama o bile yok. Yılbaşı sisteminden sonra bişeyler oldu yağmur bile yağımiyor artık.

Son GFS çıktısına baktım. Yağış beklenilenden geç başlayacak gibi. Ama geç başlamayadabilir net değil yani.Gördüğünüz gibi son saat bile değişiyor modeller.

Ama merak etmeyin yarınki kar inanıyorum sizi doyuracak kadar olacaktır.
    Kar yağışının aralıklarla 25'i öğleye kadar devam etmesini bekliyorum. ;)

Bu arada son güncelleme taze taze çıktı.Yarın gün boyu diyagram %100 :D

Einmal editiert, zuletzt von UmuTCaN ()

• Hava sıcaklığı arabamda yarım saat önce 6 dereceydi...3 saat önce de derece aynıydı.hava aydınlıkken derece aynıyse demekki hava ısınmış. Sogumadan önce havanın geçici ısınması belkide soğuk havanın önündeki sıcak havayı güneye süpürmesi.....

• Umutcan Kardeşim kızıltepe diyagramını açıklarmısın ben diyagramdan modelden bişey anlamıyorum ne olur bir açıklama yapsan kar yağışını çok özledik inşaallah tatmin edecek kar yağışı olur

Son güncelleme diyagramı paylaşıp size diyagrama göre yorum yapayım.

Yarın itibariyle ilçede sıcaklıklar hissedilir derecede düşmeye başlıyor.Yağışlar yarın yağmur şeklinde. 25'i sabah saatleriyle birlikte sıcaklıkların artık karla karışık yağmur ve kar seviyelerine ineceğini düşünüyorum. Hayırlısıyla 25'i öğle saatlerine doğru ve sonrasında ilçede sulu kar ve zamanla kar yağışı görülebilecek. Ancak kar yağışının çok uzun süreli olmayacağını bilin. ;)

• akdeniz bölgesine ciddi soguklar geliyormuş buranın meterolojisi pazar ve pazartesi için daglım kesimlere kar vermıis acapa kıbrısa yagarmı kar ona göre daga çıkacagım :)

Büyük ihtimal kar görülecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile Kıbrıs tarafı sınırındaki dağlarda yarın sabah erken saatler ile öğle saatleri arasında kar yağışı ihtimali yüksek. Ancak kesin demiyorum çünkü bu bir tahmin. ;)

• Son güncelleme diyagramı paylaşıp size diyagrama göre yorum yapayım.

Yarın itibariyle ilçede sıcaklıklar hissedilir derecede düşmeye başlıyor.Yağışlar yarın yağmur şeklinde. 25'i sabah saatleriyle birlikte sıcaklıkların artık karla karışık yağmur ve kar seviyelerine ineceğini düşünüyorum. Hayırlısıyla 25'i öğle saatlerine doğru ve sonrasında ilçede sulu kar ve zamanla kar yağışı görülebilecek. Ancak kar yağışının çok uzun süreli olmayacağını bilin. ;)

Allah razı olsun umarım Allahın İzniyle tahmin edilen miktardan daha fazla yağar