Dondurucu Soğuklar ve Yoğun Kar Yağışı Geliyor

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)

• Arkadaslar oncelikle selamun aleykum
    Bu sistem 5 gunluk bir sistem ve tahminimce avrupa yakasi daha sansli bu sistemde. Ama anadolu yakasiyla oylencok fark olmaz avrupa yakasi sistem sonunu 40 cm ile bitirirken anadolu 35 ile bitirir.
    Artik soz havanin hayirlisi neyse o olacak bu aksam semih hoca ile root hocamiz da aciklamasini yapsın da bakalim hulya ozkenar hala 5 cm olmaz demeye devam edecek mi
    Iyi forumlar

Guzel kardesim katiliyorum sana troller çok bu ara.sakarya karasu ile ilgili bi cm de ben alsam sahil :)

• Genelde benim gördüğüm Sakarya-Bolu-Düzce dolayları Marmara ve Karadeniz Bölgesinin ortasında yer aldığı için
    Hem İstanbul'u, hem de Orta ve Batı Karadeniz'i etkileyen sistemlerde ucundan azcık olsa da kaymağı yedi.

Sakarya olarak;

2014-2015 Ocak yılbaşı isteminde Beşköprü, Esentepe, Maltepe gibi yüksek yerlerde 10-15 cm, alçaklarda 5-10 cm arası
    2015 6-7-8-10 Ocak sisteminde şehrin çoğu yerinde alçaklarda bile 25-35 cm, yükseklerde 45-50 cm
    2015 18-19-20 Şubat sisteminde şehrin çoğu yerinde alçaklarda bile 15-25 cm, yükseklerde 35-40 cm
    2015-2016 Ocak yılbaşı isteminde şehrin çoğu yerinde alçaklarda 10-15 cm, yükseklerde 25-30 cm
    2016 18-19-20 Ocak sisteminde şehrin çoğu yerinde alçaklarda 5-10 cm, yükseklerde 10-15 cm kar aldık.

Sakarya için ben bu sistemde yine umutsuz değilim. İlaki örtü oluşur. Bunun Cuma gecesi var, C.tesi var, Pazarı var, P.tesi var, kısacası
    var oğlu var. Marmara'nın doğusu ve batı karedeniz bu hep ballıdır. Bakacağız ve göreceğiz. Mevlam ne eylerse güzel eyler.

• Şu foruma anlatamadım Batı ve Orta Karadeniz'i etkileyen ortak bir sistem yok bu iki bölge birbirine hiç benzemez birbirine benzeyen bölge Orta ve Doğu Karadeniz'dir. Bütün hava durumlarında bile tv izliyirsanız Orta ve Doğu Karadeniz derler en başta TRT.

• Su istanbul cop diyenleri gorecegim ben Rabbimin izniyle istiyorsaniz sizi azor adalarina soguklar gidene kadar seyahate goturebilirim yol yemek benden ya da italya? Isterseniz avustralya da olabilir ilikcilar sizi

• Deklerde her zaman sahil şeritleri sıcaklik uygunsa daha çok kar alır.çünkü denizden gelen yagış tekrarliyorum sıcaklık uygunsa en çok sahil şeridine kar bırakır.ve ben karasu bolgesini bu sistemde şansli buluyorum merkeze oranla.

• hatta çok iyi hatırlıyorum sakaryalı arkadaşlar da hatırlar cuma günüydü hava kapalı ancak hava sıcaklığı -2 gösteriyordu.akşam üstü başlamıştı kar ve cumartesi sabahı benim belime kadar kar geliyordu.mükemmeldi.cumartesi tatil yapmıştım ve tabi kardan adam ah be nerde o günler.

• hatta çok iyi hatırlıyorum sakaryalı arkadaşlar da hatırlar cuma günüydü hava kapalı ancak hava sıcaklığı -2 gösteriyordu.akşam üstü başlamıştı kar ve cumartesi sabahı benim belime kadar kar geliyordu.mükemmeldi.cumartesi tatil yapmıştım ve tabi kardan adam ah be nerde o

Dediğin tarihi bende hatırlıyorum günlerden cuma yıllardan 2002 idi sabah işe gitmek icin kalkmıştım saat 8 de dısarı baktıgımda hava kapalı idi yaklaşık 30 dakika sonra bir kar başladı yağan yere yapışiyordu aralıksız 2.5gün yagdı ıkitellide servisimiz kardan yolda kaldı otoban yolunda 10 cm kar olmustu:) siz düşünün diğer yerleri kendi fikrimce büyük bir siklondu o sisitem ve istanbulun geneline aynı kar yağısını bıraktı.

• Ben birde 2007-2008 kışını tek geçerim. O zaman askerdim. 317. Kısa dönem olarak askere gitmiştim.

Askere gitmeden önce terör vs olayları cozutmuştu yine. Kısa dönem çıksın, bütün kış kar küremeye razıyım

demiştim, keşke demeseydim iyiydi :). Netice de Karamana İl jandarma komutanlığına kısa dönem olarak çıktı askerliğim rakım;1100 m.

Sonra aralık sonu bir kar yağdı mart ortasına kadar hiç erimediydi. Hey gidi günler hazır kıta çavuşluğu da yapmıştım

bir dönem gece nöbet süreleri 3 saatten, 30 dk da bire düşmüştü ve -23 görmüştüm. Bir keresinde bilenler bilir Sarıveliler

ilçesi vardır rakım 1800 m Karamanın. 17 mayısta teskere alıcam, 5 mayısta denetime gittik. 2 gün sarı velilerde mahsur kaldık.

• Gfs verilerine göre anadolu yakadinda sahil kesimlerinde 5 10 cm yukseklerde ise 10 20 cm arasi kar bekleniyor. Avrupa yakasinda kayda değer bir yağış görünmüyor