Ege ve Batı Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Aynen hocam ben de onu diyorum ya. Lanetli bölge. Balıkesir'i Ege bölgesine dahil etseler koca seneyi kar almadan geçirir heralde.

• Neyse kardeşlerim bugünlerde gelir geçer.İnşallah seneye hepimiz için güzel bir sezon olur.

Bari canımız sıkılıyor biz de maziden bahsedelim.

Mesela AFYON için geçen yıl..

Geçen sezon'un özetini çıkarayım.Belki biraz sıkıntımızı alır.Sizden'de rica edeceğim.

2015 OCAK 5 OCAK HASRET'E SON SİSTEMİ-YILMAZ SİSTEMİ

Pazartesi akşam saat 18:30 gibi başlayan yağış çok geçmeden 19:00 gibi kuvvetlenerek tipi haline döndü.Gece boyunca sabah saat 10'a kadar yoğun olarak yağmaya devam etti.

İşte Resimler.

Kar bastıralı yarım saat olurken...

Kar bastıralı 1 buçuk saat olurken...

Bu da gece yarısı göz gözü görmüyordu.

6 OCAK salı Sabah saatlerinde 35-40 cm. arasında kar vardı.

Kar topu Savaşı-Valiliğin yakınları.4 gün okullar tatil oldu.

12 OCAK (KISA VE ÖZ) SİSTEMİ

12 Ocak pazartesi akşam 5 gibi başlayan yağmur 19:30'a kadar sürdü 19:30 gibi başlayan kar etkisini artırdı.Sabaha kadar 50 cm. varan kar kalınlığı vardı.

9-12 ŞUBAT-AFYON''KAR''AHİSAR SİSTEMİ.

Kar'a yaklaşık 1 ay ara veren Afyon çok özlediği kar yağışını tekrar almaya başladı 9 Şubat pazartesi akşam 7 gibi başlayan kar 10 Şubat salı günü neredeyse aralıksız ve yoğun bir şekilde yağdı.10 Şubat akşam ile 11 Şubat öğle arasında kar yağışı zirve yaptı.Ara veren kar 11 şubat akşam tekrar başlayan kar yoğuna yakın şekilde yağmaya devam etti.12 Şubat perşembe sabahı ara veren kar ikindileyin tekrar başladı ve cuma sabahına kadar yağdı.

10 ŞUBAT-salı sabahı 10 cm. kar vardı

İkindi'de ise 25 cm'ye vardı.

11 Şubat sabahı muhteşem bir kar vardı.

Afyon-Ankara yolu ortada yok.

Kar kalınlığı ortalama 60 cm. yer yer 70'e varmıştı.

16 ŞUBAT SİSTEMİ.

Bir gecede 20-25 cm. arası kar yağmıştı.

İŞTE 2014-2015 KIŞ SEZONUNUN ÖZETİ...

• Yarın sabah saatlerinde İzmir'in yükseklerine kar bekliyorum.

Aynı beklenti bende de var. Yağışın gireceği saate göre durum değişkenlik gösterebilir. Mesela bir sürprizle yağış erken girerse (sabah saat 6-7 gibi) merkezde de güzel bir yağış seyredebiliriz erken kalkarsak =) Yağış geç girerse yani öğleni bulursa yüksek semtler bile kar alamayabilir. Ama yamanlar dağı falan alır kesin. Sabuncubelinde sıkıntılar yaşanabilir mesela. Yağışın gireceği saat önemli.

• Bn diyorum kii sistem izmire gece 2-3 gibi girecek ve yağış sistem gece girdiği için 0°nin altında olucak ve kar olarak duşücek çünkü sistem denizden geliyo ve rüzgar doğulu esiyo hızlı bir şekilde ilerliyor

• Oğuz eksik çok. 9 Nisan'ı da unutmamalıydın :) .

Uşak'ta şu an ne kadar kar var? İç Ege'deki kar bakımından en şanssız il Uşak, emin konuşmamak gerek.

Sadece kışın özeti.Nisan'ı o yüzden almadım.Yoksa onuda alırdım.:D Geçen yıl Denizli bile geçmiş olabilir Uşağı.