Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 21 sabahından akşamına kadar kar orta kuvvet ara ara yoğun olmak üzere karlı merkez ve alçak semtlerde kar tutmayabilir akşam üzeri sıcaklık düşmesiyle alçaklardada örtü yapabilir sistemde yüksekler daha şanslı çünkü sıcak cephe yağışı diğer günler belirsizliğini koruyor.Ecmwf akşam nasıl bir görüntü çizecek çok önemli.

• Bir sistemden daha bahsediyoruz herkes ümit bağlamış ama ondada sıkıntılardan sıcaklıktan sıcak cephesinden vs bahsediyoruz bu kadar zor değildi ya önceden en alçak semte 15 cm düşerdi ya ne hallere düştük işe bakın ya ne güçsüz sistemler geliyor bi kar geliyor ortada sıcaklık sorunu oluyor soğuk var bu seferde kar gelmiyor ocak bitmiş şubatta da gel sistem gel diye ömrümüz geçecek çok yüce nazlı sistemlerde ! zaten 1 yada 2 kere gelir ondada gene, yok sıcak oldu yok yüksekler kar alacak vsvs bir dolu alengirli şey ! iklim bitti resmen ya ben gerçekten çok sıkıldım günah işliyorum isyan ederek yetti yani artık geldi mi efsane mefsane değil eskisi gibi gelsin yağsın 20 cm ini. 4 gün yağardı aralıklarla sonra 20 gün soğuğunu çekerdik üstüne bir daha gelirdi ne bu böyle ya yok geldi teğet geçti vsvsvs Allah ın işi ama hani bizimde suç yok değil şu küresel ısınma olayı bu derce olmasaydı bütün bu rezillikleri yaşamazdık.. Aşırı bol kar ve soğuk diliyorum tüm dünyaya başta bize....

• Bir sistemden daha bahsediyoruz herkes ümit bağlamış ama ondada sıkıntılardan sıcaklıktan sıcak cephesinden vs bahsediyoruz bu kadar zor değildi ya önceden en alçak semte 15 cm düşerdi ya ne hallere düştük işe bakın ya ne güçsüz sistemler geliyor bi kar geliyor ortada sıcaklık sorunu oluyor soğuk var bu seferde kar gelmiyor ocak bitmiş şubatta da gel sistem gel diye ömrümüz geçecek çok yüce nazlı sistemlerde ! zaten 1 yada 2 kere gelir ondada gene, yok sıcak oldu yok yüksekler kar alacak vsvs bir dolu alengirli şey ! iklim bitti resmen ya ben gerçekten çok sıkıldım günah işliyorum isyan ederek yetti yani artık geldi mi efsane mefsane değil eskisi gibi gelsin yağsın 20 cm ini. 4 gün yağardı aralıklarla sonra 20 gün soğuğunu çekerdik üstüne bir daha gelirdi ne bu böyle ya yok geldi teğet geçti vsvsvs Allah ın işi ama hani bizimde suç yok değil şu küresel ısınma olayı bu derce olmasaydı bütün bu rezillikleri yaşamazdık.. Aşırı bol kar ve soğuk diliyorum tüm dünyaya başta bize....

Sistemler o kadar güçsüz değil. Bizde yağış yok. Ayrıca sistem inmemesinin küresel ısınmayla pek alakası yok

• sistemler eskiden lokal gelmezdi şimdi bi sorun var; geliyor ve bir ilin bir ksımı alıyor bir kısmı almıyor. Bu ülke çapında da öyle. Balkanlar ın geçiş yolu marmara ve marmara nın yağışı alması normal birşey. Bu eğer Bolu'dan sonrasına geçemiyorsa bir sorun vardır eski sistemler tüm ülkeyi beyaza boğardı nitekim şimdiki yağışlar çok az. Mesela son 10 yılın kayak merkez kar kalınlıklarını karşılaştırsak son yıllarda ki sıkıntıları rahat görürüz.
    Yağışlar kimi zaman bazı yerlerde aşırı oluyor geçen yıl doğuda olduğu gibi ama bazı yerlerde nerdeyse kurak. Ankara kışı gibi ilk bahara girişte aormal yağmurlar olmuştu nitekim barajların boşalması kışın eseriydi. Anormallikleri her sene bir öncekinden daha fazla yaşıyoruz geçen yıl sistem yoktu öye ocakta şubatta pek ama aralık dondurmuştu. Ocağa bi girdik rezilik kuraklığın dibi üstelik sıcaktı da. Şimdi ard arda sistem var ama adı var Marmara da Marmara başka yerde yok. Koca iç anadolu karasallıkta ad yapmış bi bölge ama üflense zemin açılacak kar yağdı bölgeye.
    Biz pencereden pencereye koşan hava durumlarında kar geliyormu diye duymak için herkesi susturan heyecanla bekleyen kar yağarken gözlerimizin içi gülen isterse metrelercaeyağsa o denli keyiflenen insanlarız. Birileri soğukta n şikayet ederken o soğuklara sevinen insanlarız Bütün bu fiyaskolar en çok bizi üzüyor ama ben biliyorumki her hastalığın ufak belirtileri olduğu gibi dünyanın hastalandığının da belirtisi bunlar ilk ufak öncüller. Dünya genelinde de ısı biraz daha arttı ufak işaretler nitekim. Dünyada bile benzer problemler var. İşallah bir kerede düzüne gider tersine gideceğine. Umudumuz bu... Yarın güneş açacak meselea ve yine moralimiz sıfır kaldık ayın 21 ine..

• Ecmwf 21 için Ankaramıza kar verdi yer yer yoğun olmak üzere sıcaklık sıkıntısı öğlen için merkez ve alçaklar için birkaç saatlik için geçerli sabah akşam gece kar var dikey akım güçlü olursa bütün gün kar olabilir +900m takımlar için gün boyu kar alabilir diğer günler için daha netleşmedi ab nin konumu siklonun rotası çok önemli şuan erkenden bitirmek çok yanlış bu sinoptiğin bizi boş geçeceğini düşünmüyorum herşeyin hakkımızda hayırlısını vermesini niyaz ediyorum Yüce Mevladan.

Einmal editiert, zuletzt von Weathersist ()

• Ecmwf 21 için Ankaramıza kar verdi yer yer yoğun olmak üzere sıcaklık sıkıntısı öğlen için merkez ve alçaklar için birkaç saatlik için geçerli sabah akşam gece kar var dikey akım güçlü olursa bütün gün kar olabilir +900m takımlar için gün boyu kar alabilir diğer günler için daha netleşmedi ab nin konumu siklonun rotası çok önemli şuan erkenden bitirmek çok yanlış bu sinoptiğin bizi boş geçeceğini düşünmüyorum herşeyin hakkımızda hayırlısını vermesini niyaz ediyorum Yüce Mevladan.

Yağış çarşamba geceden mi başlar yoksa perşembe sabahı mı?

• Ecmwf nin son ciktisinda kar haritası yine ankarayi kalemle çizmiş gibi mavi bırakmış diğer yerler pembeyken ben bu kışı ankara için bitirdim