Ege ve Batı Akdeniz Bölgeleri Genel Tahmin ve Uyarılar

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Sık soruyormuş gibi hissediyorum ama son güncellemede Denizli için bir değişiklik var mı ne bekleniyor?

• Hiç sanmıyorum. Öğlene doğru kar yağışı başlar geceye kadar sürer. Vaziyeti ve verileri 2002 Ocağına benzetiyorum. Aynısı olacak gibi.

İzmir'de 2002 gibi bir yağış görmemiz çok nadir olur bundan sonra. Pazartesi yağmur yağışlarıda olacak yerler ıslak olursa kar yağsa dahi tutmayacaktır. Tutan yerlerde evka-1 evka-3 gibi yüksek yerler olur ki orlarda da 5 cm falan anca olur diye düşünüyorum.

• Kim o İzmir'e kar yağacak 2002 ye benziyor falan diyen? Hakkaten peygamber sabrı lazım buradaki üstadlar için falan. P.tesi günü İzmir merkeze kar yağsın ben bu işi bırakırım. Bakın yüksek bölgelere, iç kesimdeki ilçelere yağabilir ki oralarda da en fazla incecik bir örtü olur. Yamanlar dağı yani karagöl tarafına yağabilir hatta muhtemelen yağacaktır oraları beyaza bürüyecektir. Ancak İzmir merkezde kar ihtimali düşüktür, o da ancak p.tesi gecesi seyirlik olabilir, örtü yapmaz. Hayır yani umut veriyorsunuz insanlarai o insanlar da sağa sola söylüyor sonra koca şehir yok yere kar bekliyor.

• Dışarı çıkmıştım o saatte, ormanın yanına kadar tek başıma çıkmıştım. Öteden kurt ulumaları geliyordu. Tipi zaten ağaçları salladığı için ürkütücü sesler ikiye katlanmıştı. Harikaydı ya tam bir kar hastasıyım.

Radar ise dopdoluydu, rahat uyudum :) .

AF-YOK

• Kim o İzmir'e kar yağacak 2002 ye benziyor falan diyen? Hakkaten peygamber sabrı lazım buradaki üstadlar için falan. P.tesi günü İzmir merkeze kar yağsın ben bu işi bırakırım. Bakın yüksek bölgelere, iç kesimdeki ilçelere yağabilir ki oralarda da en fazla incecik bir örtü olur. Yamanlar dağı yani karagöl tarafına yağabilir hatta muhtemelen yağacaktır oraları beyaza bürüyecektir. Ancak İzmir merkezde kar ihtimali düşüktür, o da ancak p.tesi gecesi seyirlik olabilir, örtü yapmaz. Hayır yani umut veriyorsunuz insanlarai o insanlar da sağa sola söylüyor sonra koca şehir yok yere kar bekliyor.

Bunu aldım. Pazartesi günü ya ben özür dilerim ya siz dilersiniz.

• :) izmir merkezde bence yarın akşam üstü havada görülebilir örtü olucağını sanmıyorum arkdaşlar. Kemalpaşa dayım burası bile kritik ama ben 1 2 cm örtü olucağını düşünüyorum

• Bunu aldım. Pazartesi günü ya ben özür dilerim ya siz dilersiniz.

Tamamdır hocam kar yağsın ben zaten özür dilemeye şimdiden hazırım, razıyım =) Gfs nin yağış modellerine bakarak böyle bir öngörüde bulunduğunuzu varsayıyorum, Gfs nin yağışı çizgi ile çizmesi tam olarak kar yağışını temsil etmez. Karla karışık yağmur da buna dahildir. Hadi bunu geçtim, diyelim ki Gfs nin çizdiği o çizgiler saf kar yağışını temsil ediyor olsun. O saatlerde yani P.tesi akşam saatlerinde İzmir merkezde sıcaklık muhtemelen 3-4 dereceler civarında olacak, yüksek kesimler için de 1-2 derece diyelim. O sıcaklıklarda yağacak olan yağış kar olarak düşse bile ne kadar örtü yapabilir ? Yaparsa ancak iç kesimdeki ilçelere çok ince bir örtü yapar, 1-2 cm gibi. Ayrıca P.tesi günü akşama doğru yağışın hafiflemesini bekliyorum, yani hafif bir yağış ve en iyi ihtimalle 1-2 derecelerde dolaşan bir sıcaklığın örtü yapması çok çok zor. Ha şunu da söyleyeyim, umarım olağanüstü şartlar oluşur, merkeze örtü yapacak bir kar yağar da ben haksız çıkarım, inanın o durumda da çok mutlu olurum bir kar sevdalısı olarak =) Bakalım bu yazılar burada duracak nasıl olsa, p.tesi kar yağar da buralara bakmayı unutursam affola ama en geç salı günü bakarım nasıl olsa =)

• Tamamdır hocam kar yağsın ben zaten özür dilemeye şimdiden hazırım, razıyım =) Gfs nin yağış modellerine bakarak böyle bir öngörüde bulunduğunuzu varsayıyorum, Gfs nin yağışı çizgi ile çizmesi tam olarak kar yağışını temsil etmez. Karla karışık yağmur da buna dahildir. Hadi bunu geçtim, diyelim ki Gfs nin çizdiği o çizgiler saf kar yağışını temsil ediyor olsun. O saatlerde yani P.tesi akşam saatlerinde İzmir merkezde sıcaklık muhtemelen 3-4 dereceler civarında olacak, yüksek kesimler için de 1-2 derece diyelim. O sıcaklıklarda yağacak olan yağış kar olarak düşse bile ne kadar örtü yapabilir ? Yaparsa ancak iç kesimdeki ilçelere çok ince bir örtü yapar, 1-2 cm gibi. Ayrıca P.tesi günü akşama doğru yağışın hafiflemesini bekliyorum, yani hafif bir yağış ve en iyi ihtimalle 1-2 derecelerde dolaşan bir sıcaklığın örtü yapması çok çok zor. Ha şunu da söyleyeyim, umarım olağanüstü şartlar oluşur, merkeze örtü yapacak bir kar yağar da ben haksız çıkarım, inanın o durumda da çok mutlu olurum bir kar sevdalısı olarak =) Bakalım bu yazılar burada duracak nasıl olsa, p.tesi kar yağar da buralara bakmayı unutursam affola ama en geç salı günü bakarım nasıl olsa =)

Ya Allah aşkına taktınız şu örtü takıntısına. İzmir insanı arabaların üstü 5 cm kar tutsun sevinçten ağlar. Yeter ki şöyle bir avuç eline kar gelsin. Bu da zaten İzmirliye yeter. Bana da yeter. Ki bu olay da kesinlikle olacak.

• Bir tahmin sitesi facebookta izmirde kartopu savasi diye bir etkinlik açmış suan 13.000 kisiye kadar ulasmis ve yazan bu :
    "Özellikle yüksek ve kuzey kesimlerde 15 cm üstü kar örtüsü beklerken merkezde özellikle Konak Meydanı'nda 3 cm ve üstü kar örtüsü bekliyoruz. Merkez ilçelerden Bornova, Buca ve Karabağlar'da 5 cm üstü kar beklerken, daha alçakta kalan Konak, Karşıyaka, Balçova, Çiğli ve Menemen taraflarında 3 cm civarında kar örtüsü bekliyoruz. Neredeyse kesin olan bu veriler özellikle pazartesi günü akşamı daha da artabilir. "

Ne diyorsunuz? Bence okadar insani bos yere umutlandiriyorlar keske olsa ama

• Geçen sene evka1. Kar yeni yağmaya başlamıştı sabah 8 civarı arabamın üstünde 15cm kar vardı öğlene kadar iyi yağmıştı :) Ben bu ve bundan sonra gelicek olan sistemden umutluyum izmir ve yüksek yerleri için .

• Sabah erken saatlerde başlayan yoğun fırtına korkutucu bir şekilde İzmir'i dövüyor.. Şiddetli yağmurda yenice başladı..
    Umarım seyirlik de olsa bir kar şöleni yaşarız..