Ankara Özel Meteorolojik Yorum Konusu

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Bence 10 cme yaklaşan değerler görecektir. Ankara sağı solu belli olmayan bir şehirdeyiz bir bakmışsınız ankarada hiç beklenmeyen bir kar yağışı olmuş umutlu olun :D sonuçta verilerde bir tahmin sonucudur. :D Bence :D

• Bence 10 cme yaklaşan değerler görecektir. Ankara sağı solu belli olmayan bir şehirdeyiz bir bakmışsınız ankarada hiç beklenmeyen bir kar yağışı olmuş umutlu olun :D sonuçta verilerde bir tahmin sonucudur. :D Bence :D

Kütleler ankaranın hemen kuzeyinde ip gibi dizilecek Ufak bi rüzgar hamlesi ile o kütlelerin bi kısmı ankaraya yol alıcak Kuvvettli oldukları için dağlarda erimeden gelicektir.

• onu bunu bilmem ama 3-4 hatta 5 ocak ankara için süpriz niteliğinde ben 4 yıl karabükte kaldım ankaraya benzer iklimi var çok yakın değil ama benzerlik var böylesi bir sistem sonrası batı akdeniz veya ege üzerinden ılıman sistem sokulunca kıyılarda elbette yağmur oluyordu ama karabük güzel oluyordu onun için ankara afyon kütahya hattı başkaları sustuğunda konuşma sırası bizde diyecek...:)

• Ankarada Siklonik bi yağış beklenmedigi için zamanla hafif serpinti şeklinde kar bekleniyo sistem boyunca bunu hepiniz biliyorsunuz. İşte bu hafif kar yağışını Orta kuvvete çıkarıcak Potansiyel var aslında Bu haritada gördügünüz üzere Kırmızı oklarla gösterdigim yer Ankaranın dek almasına engel oluyor aslında Çünkü orda dağlar var ve rüzgarla beraber gelen kütle ordan geçemiyor orda kalıp eriyor. Ancak bu sistemde Kütleler kuvvetli olucak ben rüzgarında iyi oldugunu varsayar isek O kütlelerin %100 lük kısmının %80 inın o dağları geçicegini düşünüyorum Rüzgarında desteği ile lokal olarak orta kuvvette kar yağışı bırakabilecek kütle olucaktır onlar. Tek engeliniz o dağlar Şans yüzünüze güler ise o dağlardan rüzgarla beraber kütle size gelir. Ben gelecegini düşünüyorum çünkü sistem Aşırı nemli havanın üstüne geldi Ben yağışın erimeden o dagdan soguk havayla geçicegini düşünüyorum Şansınzı bol olsun :)

• Ankarada Siklonik bi yağış beklenmedigi için zamanla hafif serpinti şeklinde kar bekleniyo sistem boyunca bunu hepiniz biliyorsunuz. İşte bu hafif kar yağışını Orta kuvvete çıkarıcak Potansiyel var aslında Bu haritada gördügünüz üzere Kırmızı oklarla gösterdigim yer Ankaranın dek almasına engel oluyor aslında Çünkü orda dağlar var ve rüzgarla beraber gelen kütle ordan geçemiyor orda kalıp eriyor. Ancak bu sistemde Kütleler kuvvetli olucak ben rüzgarında iyi oldugunu varsayar isek O kütlelerin %100 lük kısmının %80 inın o dağları geçicegini düşünüyorum Rüzgarında desteği ile lokal olarak orta kuvvette kar yağışı bırakabilecek kütle olucaktır onlar. Tek engeliniz o dağlar Şans yüzünüze güler ise o dağlardan rüzgarla beraber kütle size gelir. Ben gelecegini düşünüyorum çünkü sistem Aşırı nemli havanın üstüne geldi Ben yağışın erimeden o dagdan soguk havayla geçicegini düşünüyorum Şansınzı bol olsun :)

eline sağlık hocam umarım dediğin gibi olur :D

Bisey sorucam o zaman karadenizden dekler erzuruma kadar ulasabilir dogrmudur?

SM-A700F cihazımdan Hava Forum kullanılarak gönderildi

• Bisey sorucam o zaman karadenizden dekler erzuruma kadar ulasabilir dogrmudur?

4 bin metrelik Kaçkar dağlarını aşacak da Erzurum'a gelecek? Yukarı seviye rüzgarı zaten güneyli, aşağı seviyede de dağlar kütleleri bozuyor. Kısaca kütlenin bir parçasının Erzurum'a ulaşma ihtimali yok. Ayrıca o kadar siklonik yağış varken deniz etkisini napacan?

• 4 bin metrelik Kaçkar dağlarını aşacak da Erzurum'a gelecek? Yukarı seviye rüzgarı zaten güneyli, aşağı seviyede de dağlar kütleleri bozuyor. Kısaca kütlenin bir parçasının Erzurum'a ulaşma ihtimali yok. Ayrıca o kadar siklonik yağış varken deniz etkisini napacan?

Bilmiyorum ki belki gelir birazdaha fazla yagis aliriz diye umit ettim ama