GFS ve ECMWF Yorumlamaları (Aralık 2015)

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • Doğru düzgün bi değerlendirme yapayım. 18 Aralıkta mevsim normallerine göre sistem diyebileceğimiz bir soğuma yok. Fakat bu hiç soğuk olmadığı anlamına gelmiyor. Umutlanmayın, rezil olmam, kıyılarda kar filan yok. Olacaklar şöyle; Azor yukarı tırmanacak, tam soğukları indirecekken Izlanda'nın saldırısına uğrayıp peşine taktığı soğuklarla birlikte doğuya kayacak, sonra da dümdüz üstümüze yayılacak. Bunlar olurken taşıyabildiği kadar soğuk hava zayıf bile olsa tüm Karadeniz kıyılarına yayılacak. Batıda kuru soğuk, doğuda yağışlı soğuk olacak. Fakat kar filan yağmayacak. Sonra; batıdan gelecek alçak basınç sistemleri üstümüze yayılan yüksek basıncı ezip, batıdan başlayarak ülkeyi lodosla yıkayacak. Bunlar olurken güç toplayan Azor YB ay sonuna yakın kuzeye çıkıp, peşine taktığı soğukları tam üstümüze indirecek ve sezonun ilk lodos arkası kar sistemini alacağız.

• [w]Arkadaşlar konu canlı takip ve model yorumlama sayfası.Güncellemeler bittikten sonra konu dışı yorum paylaşılmaya başlıyor.Lütfen bu konuda dikkat edelim.Bu konuyu yasakçı zihniyetler gibi belli kesime yasaklatmayalım.[/w]

• Merhaba Arkadaşlar yeniyim ilk öncelikle :) sistem 150.saatlere geldi zaman daralıyor oynama yapma olasılığı da azalıyor inşallah gfs gece süpriz yapar ecmfw ye bakmaya gerek yok son noktayı gfs koyacaktır :)

Yeniyim Hfyeni (6)

• ECMWF sistemi bu akşam verecek.Çok değil 40-45 dakika sonra burası bayram yerine dönecek.YB Almanya iskandinavya civarlarında konumlanacak ve soğuklar tüm yurdu etkileyebilecek şekilde karadeniz üzerinden giriş yapacaklar ve girit üzerinde 1000'lik bir ab oluşacak.istanbul deklerle yılın ilk kar yağışını bu sistemde alacak.eğer beklediğim gibi gelirse 6 ocak -17 şubat arasında bir yağış bekliyorum soğuma olaraksa -10 girecektir istanbula.Bu da benim tahminim isteyen katılır isteyen katılmaz ama ECMWF verecek bakın görün :)

• ECMWF sistemi bu akşam verecek.Çok değil 40-45 dakika sonra burası bayram yerine dönecek.YB Almanya iskandinavya civarlarında konumlanacak ve soğuklar tüm yurdu etkileyebilecek şekilde karadeniz üzerinden giriş yapacaklar ve girit üzerinde 1000'lik bir ab oluşacak.istanbul deklerle yılın ilk kar yağışını bu sistemde alacak.eğer beklediğim gibi gelirse 6 ocak -17 şubat arasında bir yağış bekliyorum soğuma olaraksa -10 girecektir istanbula.Bu da benim tahminim isteyen katılır isteyen katılmaz ama ECMWF verecek bakın görün :)

Bende gfs vericek inş diyorum :D

Yeniyim Hfyeni (6)

Einmal editiert, zuletzt von Karyağışı123 ()

Bende öyle düşünüyorum ardından gfs gece güncellemesinde ecmwf nin aynısını verecek :)

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK