Sahillere kar nihayet düşecek - Aralık Başı Sistemi

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • 26 Kasım'da sahillere KKY getirebilecek sistemle kovulan Azor ve açılan koridor ile ECM'de 240h'de görebileceğiniz İskandinavya'daki -12'ler Azor'un nihayet bizden çekilip Kuzey Atlantik'in normalden soğuk sularına atlamasıyla gelebilir. Sahiller, hazırlanın. Eldivenler çıksın :)

Evet. Artık sistem garanti fakat gücü muamma idi. Artık gücü de ucundan belli olmaya başladı. Unutmayın ki, 30 Kasım'da gözüken sistemden bahsetMEyeceğim. O sistem 27 Kasım'ın ertelenmişi.

Bu sistemle artık Orta Avrupa'ya çılgın AB'lerin inerek bize Azor'u itmesi kısır döngüsü kırılacak fakat hemen heyecanlanmayın, sonrasında bir süreliğine üzerimize o sevmediğiniz YB tekrar yığılacak. Acıyın biraz ona, basınçcağız tepkiden enerjiyi bulamayıp üstümüze geliyor :)

30 Kasım sistemiyle üzerimizden çekilip kovulan Azor, tekrar nefeslenmeye çalışıyor ama ne yazar, tekrar üzerimize yığılmaya çalışırken, Orta Avrupa'ya gelmeye hazırlanan soğuk alçak basınçları üzerimize itiyor. Bu da Azor'a biraz vakit veriyor. O sistemin gelmesini sağlayan yüksek basınç bekleyecek ve sistem gidince üzerimize çullanacak. Ama bu sefer uzun süreli değil, korkmayın.

Bu süreç hızlı ve önü kesilemez gibi görünen Atlantik'teki AB oluşumunu bir süreliğine keseceğinden, doğal olarak Azor kendini Atlantik'in soğuk sularına atmak isteyecek ve bize hakiki bir sistem gönderecektir.

Evet. Şimdi artık cici güzel sistemimizin uzun serüvenini bitirdik. Artık görünüm tarafına bakalım. tahminci

İlk olarak, kararsız modeller nedeniyle belirtmekten çekindiğim tarih aralığını vereceğim: 4-6 Aralık. Müjdesini verdiğim diğer sistem için de 9 Aralık civarı diyorum. Yeni tahmin stilim nedeniyle Cuma günü yapacağım 2. analizde ikinci sistemden de bahsedeceğim. Şimdi işin güç tarafına gidelim.

4 aralık:
    850hPa sıcaklığı : -5 ila -8 arası = Sahillerde havada kar olabilir.

İstanbul sahillerde Yer sıcaklığı : 3 derece ila 6 derece arası.
    (oldukça değişkendir, ortalama veriyorum)

Lütfen bunun bir TAHMİN olduğunu unutmayınız. [font=Georgia, 'Times New Roman', Times, serif]© tahminci[/font]

Einmal editiert, zuletzt von tahminci ()

• 26 Kasım'da sahillere KKY getirebilecek sistemle kovulan Azor ve açılan koridor ile ECM'de 240h'de görebileceğiniz İskandinavya'daki -12'ler Azor'un nihayet bizden çekilip Kuzey Atlantik'in normalden soğuk sularına atlamasıyla gelebilir. Sahiller, hazırlanın. Eldivenler çıksın :)

Aşağıda bunun özetini görebilirsiniz.
    İlk kar gözüktü.

Winter Is Coming.

Bu kadar beklendikten sonra kky yağarsa sonuç yine benim için hüsran olacaktır.Hep dediğim gibi yine de bu soğuklara ihtiyacımız var sonra ki sistemde kar beklemek için.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

• Ecmnin yanında gfsnin sözü geçmez ama kısa vadede yağışdı rüzgardı nemdi sıcaklıkdı bunlara bakmak gerekiyor ve çokda kötü değil gfsyi o kadar ezmeyin 300. saatde döndüğü için kızıyorsunuz :D

• Ecmnin yanında gfsnin sözü geçmez ama kısa vadede yağışdı rüzgardı nemdi sıcaklıkdı bunlara bakmak gerekiyor ve çokda kötü değil gfsyi o kadar ezmeyin 300. saatde döndüğü için kızıyorsunuz :D

Benim kızdığım uzun vadede GFS'ye inanan insanlar. Bir zamanlar bunların arasında ben de, sen de vardık. Üye olduğun günü çok iyi hatırlıyorum :)

Sistem 192h içerisine girdiğinde etkilenecek bölgeleri ve sistem gücünü içeren detaylı tahmin ilk mesajda olacaktır. :)

• Benim kızdığım uzun vadede GFS'ye inanan insanlar. Bir zamanlar bunların arasında ben de, sen de vardık. Üye olduğun günü çok iyi hatırlıyorum :)

Sistem 192h içerisine girdiğinde etkilenecek bölgeleri ve sistem gücünü içeren detaylı tahmin ilk mesajda olacaktır. :)

İlk üye olduğumuz tarihlerde hiç bişe bilmiyoduk ben derdimki ne anlatıyo bunlar :D

• İlk üye olduğumuz tarihlerde hiç bişe bilmiyoduk ben derdimki ne anlatıyo bunlar :D

Ben o sıralarda diyagram ve model okumayı yeni öğrenmiştim. Bilen bilir, en en en en en en en iyi senaryonun da en iyisini olacak diye gösteriyordum. Şimdi Skew-T okuyorum. Nereden nereye :)

• Konun hayırlı olsun, Dedigin inşALLAH olur.Ancak biraz erken açmadınmı bu konuyu ? ecmwf bile bizle dalga geçerken Sen 10-12 gün sonraki olacakları yazmışşın. Etkili bi sistem olcağa benzemiyor Sahillerde kar zor olmazmı biraz ?

• Konun hayırlı olsun, Dedigin inşALLAH olur.Ancak biraz erken açmadınmı bu konuyu ? ecmwf bile bizle dalga geçerken Sen 10-12 gün sonraki olacakları yazmışşın. Etkili bi sistem olcağa benzemiyor Sahillerde kar zor olmazmı biraz ?

Ben sistemleri uzun vadeden kovalarım ama detay vermem. Hatırla, 25 Eylül sistemini 1 Eylül'de söylemiştim. Detay için erken ama açıklama için değil. O tarihlerde bir sistem olacağını modelleri reddettiğim dönemde düşündüm ve temkinli davranmaya karar verdim.

• Ben sistemleri uzun vadeden kovalarım ama detay vermem. Hatırla, 25 Eylül sistemini 1 Eylül'de söylemiştim. Detay için erken ama açıklama için değil. O tarihlerde bir sistem olacağını modelleri reddettiğim dönemde düşündüm ve temkinli davranmaya karar verdim.

Ben yerinde olsam Sistem kesinleşene kadar bekler Detaylı tahmin yaparak Kendimi daha geliştirirdim, Çünkü Sistem gelmedi vs birşey oldu diyelim Senin yaptıgın tahminlerin güvenilir olmadıgı düşünülür.

• Bir düşünce türedi, "Aralık soğuk geçmesin 2014 olur" şeklinde. Aynen, aman aman sakın asla Aralık soğuk geçmesin 2014 olur. Haha. Ben ne diyeyim bilemiyorum.

• Sahillerde kky husranmı git yav ne hüsranı kasım 26 sında sahile kar yağması çok erken neresi husran bunun

Dediklerini anlayamadım valla, İlk gelen sistem Herzaman Etkili olmaz. Yani kışın gibi marmarada -10,-12 bekleyemezsin. Kasım sonu Gelebilecek en iyi rakam -8 dir. Oda sıcak denizde Farklı senaryo ile gelicektir. O yüzden İstanbul gibi sahil kentlerinde İlk sistemlerde Büyük ihtimal ile kar olmaz.

• Son değerlendirmelerime göre, sistemin doğu veya batı yönlü olması zor görünüyor. Kuzeyi etkileyecek gibi.

ÖNEMLİ NOT: Sistemi kaptırma ihtimalimiz yok denecek kadar az. O tarihlerde Azor şahlandığı için İtalya'da AB olmayacak.

• Son değerlendirmelerime göre, sistemin doğu veya batı yönlü olması zor görünüyor. Kuzeyi etkileyecek gibi.

GELO diyecek miyiz?

En çok sana güveniyorum user olarak nedense başından beri yaptığın yorumlarla güven verdin.Benim yorumlarıma da uygun tahminlerde bulunuyorsun.

Bir gönüllünün yüreğinden daha güçlü bir yürek yoktur.

Einmal editiert, zuletzt von berkay_tuku ()