7-8-9 Mart sistemi ve İstanbul

Meteorolojik Model Güncelleme Saatleri
06:30-08:15 (GFS Sabah)
09:00-10:00 (ECMWF Sabah)
12:30-14:15 (GFS Öğlen)
18:30-20:15 (GFS Akşam)
21:00-22:00 (ECMWF Akşam)
00:30-02:15 (GFS Gece)
  • İstanbulda Kar yağışı ne zaman başlayacak 4

1. Bu gece (2) 50%
    2. Sabaha karşı (2) 50%
    3. Yarın öğleden sonra (0) 0%

Merhabalar

Öncelikle sistem dahada batıya kaymış gözüküyor. Yine en sağlıklı değerlendirme perşembe ve cuma yapılabilir.Gfs sıcaklıkları biraz yukarı çekti ama bence yanıltıcı bir durum. Son güncellemelere göre sistem bu şekilde gelirse Antalya bile kar görür. İstanbul içinse temkinli yaklaşmakta fayda var fakat sistem kutup kökenli ve kararlı gözüküyor. Perşembe günü sistemle ilgili son yorumları yapmaya başlarız.Bu arada sistem gözüktüğü gibi gelirse kıyılarda bile 20 cm kar görebiliriz.

Saygılarımla
    Kışı güzel kapatmak dileği ile
    Orkun

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    En son güncel yorumları yarın yapmayı planlıyorum Fakat son durum şöyle. Sistem fırtına ile birlikte geliyor.Buna rağmen istanbula ulaşması biraz geçikebilir.Pazar gecesinden itibaren sıcaklıklar hızlı bir şekilde azalacaktır.Pazartesi sabah için sistemin dönüş hareketi çok önemli.Bence fırtınaya rağmen ağır ilerleyen bir sistem bu yüzden girişide çıkışıda uzun süreceğe benziyor.
    Saygılarımla

Einmal editiert, zuletzt von sparus ()

• beyler ve admin kar yagarsa yogun pazartesi salı ver carsanba marmarada okullar tatil olurmu kocaeli skaarya stanbul gibi yerlere??

• Merhabalar
    Sistem bu hali ile gelirse tatil olma ihtimali yüksek ama en iyi değerlendirmeyi perşembe yapalım birlikte,

Saygılar

Evet "sparus" arkadaşımızın belirttiği gibi tatil olma ihtimali yüksek. Yarın bunları tahminlerimizde ve hazırlayacağımız introda açıklamaya çalışacağız.
    Teşekkürler.

• aglamak istiyorum geliyo be. sonunda geliyo inşaallah. dmi bile pazartesi kar gosteriyo. :angel: acaba okularla birlikte iş lerde tatil olurmu?. bu sefer geliyo inşaalah.

• ********************************************************************************
    Herkese merhaba buraya yeni katıldım,İstanbul için 6-7-8-9-10 Mart tarihlerinin ön tahmini;
    6 Mart Pazar;Sabah Saatlerinden itibaren yağmur ve sağanak yağışlı yağışlar akşama doğru havanın soğuması ve rüzgarın fırtınaya çıkmasıyla kky Trakya kesimleri ve yükseklerde(Çatalca-Silivri-Kıraç-Büyükçekmece Beylikdüzü arası-Arnavutköy)kara dönecektir gece saatlerinde(2 den sonra)İstanbul il genelinde kar yağışı başlayacaktır Pazartesi sabahı uyandığımızda Çatılarda-Arabalarda örtü görebiliriz.
    7 Mart Pazartesi;Kar yağışı ve Fırtına öğleden sonra etkisini iyice arttıracaktır ve fırtınanın hızı saatte 90km'ye varacaktır.Pazartesi öğleden sonra dersi olan okullar öğleden sonra tatil olacak ve ders yapılmayacaktır, Fırtına nedeniyle elektriklerin kesilmesi yüksek olasılık Pazartesi akşamı örtü kıyılarda 5cm yükseklerde 10 cm'i bulacaktır, salıya bağlanan gece ise Yoğun kar-tipi ve fırtına devam edecektir.
    8 Mart Salı;Sabah uyandığımızda dışarı baktığımızda kıyılarda 10cm'e yakın yükseklerde ise 15cm kadar örtü görebiliriz, Kar fırtınası devam edecektir, Okullar tatil olacak ve belki bazı işyerleride tatil olabilir.
    9 Mart Çarşamba;Akşam saatlerine kadar Kar devam edecektir fırtına etkisini biraz kaybetsede yine kuvvetli olacaktır (40-70km) Kar geceden itibaren etkisini azaltmaya başlayacaktır.
    10 Mart Perşembe;Öğleye kadar aralıklarla yağacak kar akşama doğru etkisini yitirecek ve cuma gününe kadar aralıklı hafif geçişli şekilde yağacaktır.Rüzgar ise 30-50km.
    Sıcaklıklara Gelirsek;
    6 Mart Pazar;En fazla 9-10'C olacaktır.Öğleden sonra sıcaklık hızla düşmeye başlayacaktır.
    7 Mart Pazartesi;2'C Fırtınayla birlikte -10 hissedilecek ve haliyle normal sıcaklığıda düşürecek yani fırtınayı eklersek -1,-2'C
    8 Mart Salı;-1'C Rüzgarıda katarsak -3'C Hissedilen -12'C
    9 Mart Çarşamba; 0'C Rüzgarıda katarsak -2'C Hissedilen -12'C civarları.
    10 Mart Perşembe; 1-2'C Rüzgarıda katarsak 0 ve 2'C arası Hissedilen -8, -10 civarı.
    **13 Marttan sonra hava sıcaklıkları hızla artışa geçecek ve 16-17'C lere kadar çıkacaktır ve Bahar gelecektir.
    Bu Tamamen benim tahminimdir ve geçerlilik oranı %65'tir.
    Her Gün Tahminlerimi güncelleyeceğim..
    ..**Bol Karlı Günler Dilerim**..

• tahminlerin için teşekkürler güzel,inşallah sıkıntı olmaz kar konusunda :cool:

tahminlerin için te

• "gkhnylmz" aramıza hoşgeldiniz. Tahminlerinizle forumumuza katılım sağladığınız için ayrıca teşekkür ederiz.

• Tuzla tahmininiz nedir ? Benim tahminim. 15 25 cm arası kar bekliyorum merkez olarak (İstanbul) içinde 5 -15 cm merkez

• Tuzla tahmininiz nedir ? Benim tahminim. 15 25 cm arası kar bekliyorum merkez olarak (İstanbul) içinde 5 -15 cm merkez

Tuzla'da da İstanbul genelinde olduğu gibi yağışın sabah saatlerinden itibaren kademe kademe önce karlakarışık yağmur sonrasında kara dönmesini bekliyoruz. Yağış etkili,yoğun şekilde görülecektir. Kar kalınlığına gelince, bu konuda yanılma payı yüksek olduğu için tahminde bulunmuyoruz ancak beyaz kar örtüsü oluşacağını tahmin ediyoruz.

• 10 cm üzeri bir miktar oluşabilir kıyılarda ama yükseklerde 20 cm dolayında bir örtü bekliyorum.bu da benim tahminimdir.ancak sistem beklenenden de daha kuvvetli gelirse kıyılardaki kar örtüsünün 15 cm e yaklaşması bence hicte sürpriz olmaz diye düşünüyorum.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur

Einmal editiert, zuletzt von karsever ugur ()

• Kıytırık bir sistem değil yoğun bir kar yağışı bekleniyor bu kadar haber yaptılar boşunamıydı.bırakında olsun bir seyler artık .cünkü bu sistemdende kar alamassak İstanbul tarihinde ilk kez en kurak yaşadığı kış mevsimini kar örtüsü yapamadan bitirecek tamam.

Kocaeli Mekan 41

İstanbul Memleket 34

Yaza veda ediyoruz sonbahara merhaba şimdiden..

karsever ugur